Prijemni ispit - da ili ne?

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Prijemni ispit - da ili ne?

Da, treba uvesti prijemni ispit.
112
91%
Ne, prijemni ispit nije potreban.
11
9%
 
Total votes: 123

Eborg
Posts: 1255
Joined: Fri May 15, 2009 8:11 pm

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by Eborg »

[quote="Dzeniii"]
A svašta.. O čemu ti kolega pričaš?? Učenici sarajevskih srednjih škola dobiju ravno 0 bodova, a učenici iz drugih gradova koji upišu fakultet u Sarajevu, pri prijemu, imaju, čini mi se 10 bodova samim tim što su iz drugog kantona. Toliko o privilegijama sarajevske djece.  :k837
[/quote]

Vala ja ne dobih nikakve bodove iako sam u svojoj gimnaziji bio odličan učenik sve 4 godine i bio oslobođen polaganja mature po tadašnjem (i sadašnjem) zakonu.

To si ti nešto pobrkala.

Nejraaa
Posts: 380
Joined: Fri Dec 31, 2010 8:06 am

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by Nejraaa »

[quote="Dzeniii"]
A svašta.. O čemu ti kolega pričaš?? Učenici sarajevskih srednjih škola dobiju ravno 0 bodova, a učenici iz drugih gradova koji upišu fakultet u Sarajevu, pri prijemu, imaju, čini mi se 10 bodova samim tim što su iz drugog kantona. Toliko o privilegijama sarajevske djece.  :k837
[/quote]

Ove godine mi je brat upisao prvu godinu na našem fakultetu i apsolutno je istina da učenici van KS dobivaju dodatne bodove i to mislim i ja da je 10 bodova u pitanju. Pratili smo bodovanje do samog kraja jer je bilo nekih nepravilnosti kod mog brata i 100% je ovo tačno. Vi što ih niste dobili ste samo imali nepravilno sračunate bodove ili vas nisu bodovali po svim kriterijima, a vi niste znali i niste se žalili.

Eborg
Posts: 1255
Joined: Fri May 15, 2009 8:11 pm

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by Eborg »

Po čemu nisam bio u pravu? Upravo sam i rekao da nema šanse da neko na osnovu teritorijalne pripadnosti ima neke privilegije, bilo da je on iz Kantona Sarajevo ili van njega. Valjda bi mi kao pravnici trebali znati da to krši najmanje  2-3 konvencije kojih je Bosna i Hercegovina potpisnik.

Ako ćemo o univerzitetu kao takvom, on osim imena nije sarajevski već, ako ćemo tjerati mak na konac, univerzitet Kantona Sarajevo koji ga i finansira. Tako da neko iz Sarajeva ne može imati više prava od recimo nekoga iz Ilijaša, Semizovca, Vogošće i sl.

No, da ne dužimo o ŠBB-KBB teorijama, u svakom slučaju teritorijalne privilegije su apsolutno neprihvatljive te je, po mom mišljenju, jedini objektivni kriterij razgraničenja "seljaka odlikaša" i "vrlodobrih Sarajlija" prijemni ispit. Pa bilo 160 studenata iz Teočaka ili sa Marijin dvora ovisit će 60% o prikazanom znanju na prijemnom ispitu, 40% o postignutom uspjehu tokom prethodnog školovanja.

Kao što rekoh, renome fakulteta, ako isti uopće više i postoji, je srozan na najniže grane na Univerzitetu u Sarajevu i samo se možda Fakultet političkih nauka posmatra sa više podsmijeha od našeg. Čisto sumnjam da će se naše rukovodstvo ikad odreći dodatnog prihoda zarad dizanja kvaliteta i ugleda. A i ako dođe do inkorporacije fakulteta pod univerzitet vjerovatno će i oni nastaviti sa iskorištavanjem "zlatne koke".

Sramota je da se na ovaj fakultet dolazi bez poznavanja latinskog jezika ili neke elementarne pismenosti, da ne govorim o manjku poznavanja relevantne književnosti ili svakodnevne političko-pravne situacije Bosne i Hercegovine.

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by nuki_cika »

:d055: :d055:
Kud ćeš dalje kad imaš "STUDENATA "na pravu koji ne znaju koji je najviši pravni akt u državi. :h055:
A to što kažeš ,m se nešto kao izrugujemo tim fakultetima po kiseljeku i travniku ,a po znanju su studenti sa našeg fakulteta na istom niovu zananja kao i oni

Problem je što je sve ispolitizirano ,pa  i samo obrazovanje koje je srozano na najniže grane ,a pravni fakultet je izgubio onu reputaciju i ugled koji je nekada uživao i proizvodio kvalitetne i stručne kadrove

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”