sa redovnog u vanredne

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
zaljepljena
Posts: 682
Joined: Mon Sep 14, 2009 9:13 am

sa redovnog u vanredne

Post by zaljepljena »

Pozdrav,

Upisujem treću godinu po II put i sada bih prešla u vanredne studente. do sada sam bila cisto redovan student (plačala sam 100 KM skolarinu).
Zanima me da li mojim prelaskom u vanredne studente gubim bilo šta, osim 800 KM na godinu?


hvala

Alen89
Posts: 2458
Joined: Wed Jul 01, 2009 1:49 pm

Re: sa redovnog u vanredne

Post by Alen89 »

Nista posebno. Gubis pravo na stipendiju, odredjene beneficije za mjesecnu kartu. Ako si sehidska porodica gubis pravo na penziju, invalidninu, djeciji doplatak.

Sent from my X10i using Tapatalk

Jenny1406
Posts: 2714
Joined: Sat Nov 21, 2009 10:41 am

Odg: sa redovnog u vanredne

Post by Jenny1406 »

Gubis i zdravstveno osiguranje, koje imas samo godinu dana od dana napustanja redovnog skolovanja..a nako  toga zdravstveno osiguranje mozes ostvariti po nekoj drugoj osnovi (npr. sama sebi uplacujes ili zaposlis se pa preko poslodavca imas osiguranje)..a ako nista od ovoga  e uradis..gubis zdravstveno osiguranje trajno.

Swatch83
Posts: 478
Joined: Sun Sep 27, 2009 12:47 pm

Odg: sa redovnog u vanredne

Post by Swatch83 »

A mozes uplacivati i sebi dobrovoljno zdrav.osiguranje..

Virone
Posts: 50
Joined: Mon Jan 03, 2011 2:59 pm

Odg: sa redovnog u vanredne

Post by Virone »

[quote="Jenny1406"]
Gubis i zdravstveno osiguranje, koje imas samo godinu dana od dana napustanja redovnog skolovanja..a nako  toga zdravstveno osiguranje mozes ostvariti po nekoj drugoj osnovi (npr. sama sebi uplacujes ili zaposlis se pa preko poslodavca imas osiguranje)..a ako nista od ovoga  e uradis..gubis zdravstveno osiguranje trajno.
[/quote]Niđe veze, moze se prijaviti na biro za zaposljavanje i da joj oni osiguraju zdravstveno.
Last edited by Virone on Mon Sep 24, 2012 2:46 pm, edited 1 time in total.

Nejraaa
Posts: 380
Joined: Fri Dec 31, 2010 8:06 am

Odg: sa redovnog u vanredne

Post by Nejraaa »

Ne gubis zdravstveno, ali cini mi se da odmah u roku od mjesec dana nakon prestanka redovnog studija trebas da se prijavis na biro. Pogledaj to u zakonu, jer ako propustis rok ne mozes se naknadno prijaviti na taj nacin, nego bi se morala zaposliti prvo.

Jenny1406
Posts: 2714
Joined: Sat Nov 21, 2009 10:41 am

Odg: sa redovnog u vanredne

Post by Jenny1406 »

Ljudi dragi ja na birou bila prije 3 dana. Donesen je novi Zakon na osnovu kojeg je od sada tako. Svakako se mora prijaviti u roku od 30 dana da bi stekla pravo na zdravstveno osiguranje od jedne godine...ako se ne prijavi u tom roku ne moze nikako onda. :d055: U tom periodu od godinu dana, moze da nadje posao i da se osigurava tako. Ukoliko ostane bez posla, opet se prijavi na biro, pa nakon toga joj onda oni ovjeravaju. Ukoliko ne uspije naci posao, a protekne joj rok od jedne godine..zdravstveno osiguranje moze da ostvari tako sto ga sama sebi uplacuje. U slucaju da se odmah nakon zavrsetka srednje skole javila na biro i upisala na fax kao vanredan student, onda bi od biroa imala zdravstvenu zastitu, a ovako ne moze, jer ona svojevoljno napusta redovno skolovanje - pa u tom slucaju vrijede druga pravila.
...osobe koje su prema propisima o školovanju izgubile status učenika, odnosno redovnog studenta ili su prekinule redovno školovanje zadržavaju pravo na zdravstvenu zaštitu u trajanju od jedne godine od dana prekida školovanja, ako su se prijavile birou za zapošljavanje u roku od 30 dana od prekida školovanja i ako pravo na zdravstvenu zaštitu ne mogu ostvariti po drugom osnovu...
@zaljepljena

Najbolje ti je idi sama i provjeri, ali reci ce ti isto sto i meni 100% :mig:
Last edited by Jenny1406 on Tue Sep 25, 2012 2:00 pm, edited 1 time in total.

fani
Posts: 324
Joined: Wed Jan 27, 2010 12:39 pm

Odg: sa redovnog u vanredne

Post by fani »

Moze li mi neko reci, meni istice apsolventski staz sada u septembru i i ostaje mi 4 ispita sa IV i ispit sa III godine. Da li moram preci u vandredne, i koliko i sta placam?

no_name007
Posts: 224
Joined: Mon Sep 12, 2011 2:40 pm

Odg: sa redovnog u vanredne

Post by no_name007 »

a sta u slucaju ako smo bili redovni 2godine,pa jedne godine vanredni,a sad 4.opet redovni :). Kako onda regulisemo zdravstveno? P.s.nisam se prijavljivala na biro nikako

amx
Posts: 62
Joined: Fri Oct 30, 2009 3:06 pm

Odg: sa redovnog u vanredne

Post by amx »

fani moraš preć u vanredne ja sam pitala na studentskoj neki dan,upisuješ dakle obnovu četvrte godine plaćaš 100 km po nepoloženom ispitu i sve ostalo osim osiguranja (a za ispit iz III pitaj u svakom slučaju da bezveze ne plaćaš)

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”