Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Nejraaa
Posts: 380
Joined: Fri Dec 31, 2010 8:06 am

Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Post by Nejraaa »

Nadam se da nije problem sto otvaram novu temu za ovo pitanje. Mozda je problem u meni, ali ne vidim kako je uredu da na nasem fakultetu pojam "godisnjeg odmora" profesori i asistenti (cast izuzecima) shvataju tako da prakticno nestanu bez traga na gotovo citava dva mjeseca (juli-august). Raspitivala sam se medju prijateljima koji studiraju na drugim fakultetima u Sarajevu i nigdje nije praksa da se s profesorima i asistentima gotovo ni na koji nacin ne moze stupiti u kontakt tokom "ljetnog raspusta."
Jos od jula pokusavam doci do informacija vezanih za odredjeni predmet koje su mi neophodne za polaganje ispita sto putem maila sto licno odlazeci za vrijeme konsultacija i nema sanse da ikako stupim u kontakt ni s predmetnim profesorom ni asistentom. Mislim da to nije uredu, jer mi od tog predmeta ovisi uslov, a ne znam ni na koji nacin cu polagati ispit u septembru i normalno problem mi je spremati to.
Da li je ikako moguce uciniti nesto povodom toga od strane kolega iz usp-a? Mislim ako je to svim ostalim studentima fer i ok, onda cu se i ja pomiriti s tim da je to kod nas tako i poklopiti se, ali ako se jos neko nasao u ovakvim situacijama za vrijeme studiranja, bilo bi dobro da probamo nekako dogovoriti da se za ovih dva mjeseca daju studentima, barem dva termina od strane svakog prof. kada ce se pojaviti na konsultacijama, pa makar na pola sata. Ili ako je i to previse traziti, onda barem održavati komunikaciju sa studentima putem maila.

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Post by MarcusTulliusCicero »

Najveći problem su e-mailovi. USP je predlagao da se ovo pitanje riješi, da se koristi Google Apps For Education kako ne bi bilo "punih inboxa" itd. Komunikacija bi se veoma lako i jednostavno odvijala, ali eto do realizacije toga nikada nije došlo. Mnogi profesori uopšte i ne koriste e-mailove. Bolje je onda da ih skroz ukinu, nego da studenti budu u zabludi i džabe šalju i dobijaju odbijenice kako je inbox pun.

Nejraaa
Posts: 380
Joined: Fri Dec 31, 2010 8:06 am

Odg: Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Post by Nejraaa »

Normalno da bi bilo najjednostavnije da komuniciramo medjusobno putem maila. Valjda je to svima lakse sad kad su ove vrucine, ali upravo je problem u tome sto se redovno citanje i odgovaranje na mail zapravo svodi na dobru volju, a ne neki dogovor koji bi trebalo postovati.
Opet i kod ovih profesora koji citaju i odgovaraju, od jula do septrembra ni te profesore nije moguce dobiti, a ipak hem nigdje godisnji ne traje dva mjeseca hem ne vidim kakav je problem jednom u tom periodu provjeriti vlastiti inboks i odgovoriti ljudima.  :rolleyes1:

Harvester_of_Sorrow
Posts: 1320
Joined: Thu Feb 04, 2010 2:48 pm

Odg: Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Post by Harvester_of_Sorrow »

Odlicna tema Nejra i apsolutno se slazem sa svime sto si napisala. Najvise sto mozes da uradis u tih par mjeseci je da odes kod onog cuvara na kafu pa mozda on ima kakvu informaciju o literaturi, profesorima i ispitima...;) Mozda mu i e-mail ubace uskoro da njega mozemo kontaktirati. :D

bambi_88
Posts: 367
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:19 am

Odg: Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Post by bambi_88 »

svakako da je to veliki problem, pogotovo nije fer što neki profesori I i II termin naprave tako da je jedan s početkom juna a drugi krajem juna premda službeno rad fakulteta prestane npr. 15 jula a oni se pokupe još davno prije toga kao završili oni svoje obaveze s ispitnim rokovima i odu na godišnji a valjda bi svi trebali ići u isto vrijeme ako fakultet prakticira kolektivni godišnji.

Što se tiče mailova mogu razumijeti da na našem fakulteta ima fosila od profesora i njima je teže možda malo baratati ovom modernom tehnologijom ali ne razumijem stvarno neke profesore koji su ajmo reci mlađi a nisu u stanju da prakticiraju tu razmjenu mailova inbox im se puni bezveze a oni ništa a svi službeno imaju svoje mailove isto kao što ni naša studentska kad im pošalješ mail ne odgovara... uglavnom presmiješno

SamraD
Posts: 250
Joined: Tue Sep 27, 2011 1:21 pm

Odg: Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Post by SamraD »

Najgora posljedica tog godisnjeg mi je skracivanje junsko julskog roka. Zar ne postoji pravilo od kad do kad treba da traje taj rok? Oni su ga sveli prakticno na rang aprilskog i septembarakog... Sramota. :(

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Post by MarcusTulliusCicero »

Ovako stoji u Pravilniku iz 2005.

- januarski: od 16.01. do 18.02.2006.
- aprilski: od 01.04. do 30.04.2006.
- junski: od 05.06 do 15.07.2006.
- septembarski: od 01.09. do 01.10.2006.

Raspored se pravi na početku semestra i to je novina za koju smo se izborili i više nema preklapanja ispita. Ipak je to popriličan napredak u odnosu na prethodne godine kada su u jednom danu znala biti i tri ispita.

Nejraaa
Posts: 380
Joined: Fri Dec 31, 2010 8:06 am

Odg: Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Post by Nejraaa »

Da i to je cudo da smo uspjeli dobiti rokove unaprijed izbacene pa da znamo kada je koji rok. Opet u junskom roku se tek pokoji profesor udostoji dati rok nakon 3.7. Znam da je jedna od tih rijetkih na 3. godini profesorica Hajrija Sijercic-Colic. Svaka joj cast.
Ja npr. neke ispite bukvalno nisam imala dovoljno vremena da spremim izmedju dva roka... Radno recimo. Bilo je moguce samo da oni koji su taj predmet vec spremili ponove do drugog roka, a uciti ga nije bilo sanse.
Ipak ocekivati da sve ispite koje planiramo izaci na tom roku spremimo prije pocetka juna je stvarno smijesno.

Ne znam kakav je slucaj sad na drugim godinama po tom pitanju.

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Post by MarcusTulliusCicero »

Ispitne termine ne sastavljaju profesori, nego Uprava Fakulteta. Također, ne znam nijedan ispit da je razmak između dva termina bio manji od 14 dana kako Zakon nalaže.

Nejraaa
Posts: 380
Joined: Fri Dec 31, 2010 8:06 am

Odg: Pojam "godišnjeg odmora" na PFSA

Post by Nejraaa »

Aha nisam znala da to radi uprava. 
Ispit iz EU u septembarskom terminu nema razmak od 14 dana.

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”