Komisijski ispit

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Post Reply
HellMade
Posts: 30
Joined: Wed Mar 24, 2010 2:13 pm

Komisijski ispit

Post by HellMade »

Pozdrav kolege,

nadam se da sam topic postavio u pravu sekciju, ako nisam molim administratore da ga prebace. Interesuje me gdje u zakonu stoji uporište odluci da se svaki izlazak na ispit poslije 3-ceg puta placa 60 konvertibilnih maraka, i da taj isti ispit predstavlja komisijski ispit (jer, kao sto vecina pretpostavljam zna, izlazak koji moramo platiti 60KM nema veze s' vezom sa komisijskim ispitom) i da li je ovo slučaj samo na našem fakultetu ? Koliko znam, na Ekonomskom fakultetu ne placaju nishta, na Univerzitetu u Tuzli mislim da se nigdje ne placa takodjer?!

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Komisijski ispit

Post by MarcusTulliusCicero »

Dobro pitanje. Evo šta sam našao u Pravilniku Fakulteta. O plaćanju ništa ne piše, ali i ovo što piše je totalno suprotno od onoga šta se dešava u praksi. Student položi ispit, pa onda druga dva člana komisije ganja po hodnicima da mu se potpišu u indeks.
Pravilnik PFSA

Član 66.

- Ispit iz istog predmeta može se polagati pred predmetnim nastavnikom najviše tri puta.
- Čevrti put ispit se polaže pred komisijom, koja se sastoji od predsjednika i dva člana.
- Predsjednik komisije u pravilu je i odgovorni nastavnik koji izvodi dati predmet, a članovi nastavnici i saradnici katedre kojoj pripada konkretni predmet.
- Ispit koji se održava pred komisijom je javan.
- Komisiju imenuje dekan/prodekan za nastavu, a istom odlukom se određuje vrijeme i mjesto polaganja ispita.
- U slučaju spriječenosti člana, predsjednik komisije će odrediti njegovog zamjenika.
- O vremenu održavanja ispita pred komisijom student će biti obavješten najkasnije 7 dana prije održavanja ispita, na uobičajen način.
- Prijava za četvrto polaganje ispita posebnog je i propisanog oblika i sadržaja.
- Student može odgoditi četvrto polaganje ispita, ako za to postoje opravdani razlozi.
- Četvrto polaganje ispita održava se izvan redovnih ispitnih termina unutar ispitnog roka u kojem je polaganje prijavljeno.

Član 67.

- Ako se ispit polaže pismeno i usmeno, pismeni dio se polaže istodobno sa drugim studentima bez obzira što se ispit polaže pored Komisijom.
- Pismeni rad ocjenjuje komisija.
- Pred komisijom se polaže samo usmeni dio ispita.
- Student ima pravo pristupa usmenom dijelu ispita, bez obzira na ocjenu pismenog dijela.
- Odluka o ocjeni donosi se većinom glasova članova komisije.

HellMade
Posts: 30
Joined: Wed Mar 24, 2010 2:13 pm

Odg: Komisijski ispit

Post by HellMade »

Ja sam gledao u Zakon o visokom obrazovanju, tamo isto nigdje ne stoji da se navedeni ispiti placaju. Stavise, nigdje se ni ne spominju, samo se spominje da student moze traziti komisijski pregled pismeno uradjenog ispita (naknadni pregled uradjenog ispita pred komisijom). Kako to da nikome ne zasmeta sto mora platiti 60 KM nešto sto bi, po mojoj logici, trebalo biti besplatno?!

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Komisijski ispit

Post by MarcusTulliusCicero »

Provjerit ću ovo, možda je nekom odlukom definisano pa da sad ne pričamo napamet. To što piše u Zakonu je u vezi sa izuzećem predmetnog profesora, to je druga vrsta komisijskog ispita. Nema veze sa ovim polaganjem nakon 3 pada. :)

accc
Posts: 5
Joined: Thu Jun 06, 2013 1:27 pm

Komisijski ispit

Post by accc »

Sta trebam za komisijski ispit?uplatit 60km na koji racun ?sta jos kako prijavit i to

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”