Saopštenje USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga”

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Post Reply
MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Saopštenje USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga”

Post by MarcusTulliusCicero »

Saopštenje USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga”
Udruženje studenata Pravnog fakulteta u Sarajevu (USP) kao legitimno predstavničko tijelo studenata dodiplomskog i postdiplomskog studija na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu neće sudjelovati u projektu ”UNSA liga” koji organizuje Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu.

Slaba organizacija u vrijeme ispitnih rokova, koncept takmičenja, finansijske nejasnoće i netransparentnost u realizaciji su neki od razloga zašto USP neće učestvovati u ovome projektu. Odluka USP-a je na sastanku održanom u Sali III godine saopštena takmičarima, studentima Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koji podržavaju stav i Odluku USP-a. O Odluci USP-a upoznati su i Dekan prof. dr. Borislav Petrović i Nastavno-naučno vijeće Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Ovo je još jedan pokušaj Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu da se dođe do novca Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu  i naših studenata, nakon neuspjelog pokušaja nametanja obaveznog plaćanja članarine u iznosu od 5 KM za Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu (po uzoru na Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu), te neuspjelog pokušaja uslovljavanja da kartu za javni gradski prevoz mogu dobiti samo oni studenti koji su platili članarinu Studentskom parlamentu Univerziteta u Sarajevu.

Trenutno rukovodstvo USP-a koje je izabrano u septembru 2011. godine ne želi biti instrument koji će služiti da bi se došlo do novca Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu  i naših studenata, te ćemo učiniti sve da u skladu sa našim Statutom, Pravilnikom Fakulteta i Zakonom o udruženjima i fondacijama KS zaštitimo prava i interese studenata Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Skupština USP-a kao najviši organ USP-a je na sjednici održanoj 19.03.2012. jednoglasno na prijedlog Upravnog odbora usvojila izmjene Statuta USP-a, tj. brisanje članova koji su omogućavali uvođenje članarine studentima Pravnog fakuteta u Sarajevu. USP ne želi da vrši bilo kakav finansijski pritisak na studente, koji su dovoljno opterećeni plaćanjem školarine, udžbenika, prevoza itd. Na taj način trenutno rukovodstvo USP-a je još jednom pokazalo svoje dobre namjere i da je osnovi zadatak i cilj USP-a da štiti prava i interese studenata Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Udruženje studenata Pravnog fakulteta u Sarajevu
http://:cenzura:/pravni-fakulteti/pravn ... jevo/6312/

Kazuyoshi
Posts: 53
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:00 am

Odg: Saopštenje USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga”

Post by Kazuyoshi »

vecina mojih prijatelja studira na ekonomiji i tacno je da se ne mogu upisati uopste na pocetku godine ako ne plate spusu 5 KM :h055:

mislim da je neki dan momak iz banja luke u jednom intervjuu govorio o tome kako se ponasaju studentske asocijacije. apsolutno im nije bitno da stite prava i interese studenata. samo je bitno da se lova zaradi. :c053: :nervoza:

ne treba dozvoliti da sa nama rade sta hoce i svaka cast USP-u na hrabrosti i spremnosti da se kaze NE! :bravo:

obnavljam godinu i nisam previse ranije obracao paznju na ova udruzenja ali ove godine se stvarno vidi promjena na nasem fakultetu i da su tu sposobni i iskreni ljudi. vecina rezultata se objavljuje,nema preklapanja ispita,imamo sve ispite do kraja godine objavljene.to su sve sitnice,ali vrlo bitne za nas studente jer je zaista lakse i orgaizovanije i od mene veliko HVALA. :bravo: :bravo:

Jenny1406
Posts: 2714
Joined: Sat Nov 21, 2009 10:41 am

Odg: Saopštenje USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga”

Post by Jenny1406 »

Podrzavam USP! Svaka cast sto su odlucili da odbiju sudjelovanje u projektu, jer SPUS svim silama zeli lovu s naseg fax-a. Bravo jos jednom, samo naprijed.  :d055:

prandelli
Posts: 20
Joined: Fri Dec 09, 2011 9:55 am

Odg: Saopštenje USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga”

Post by prandelli »

Bruka i sramota šta današnji studenti rade.

kaja
Posts: 203
Joined: Mon Feb 15, 2010 4:06 pm

Odg: Saopštenje USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga”

Post by kaja »

Nesposobnom i izrabljivackom SPUS-u ne treba popustiti ni u cemu , samo tako USP. Usput , znam da ova tema nije predvidjena za moje pitanje ali bio bih zahvalan kad bi mi neko odgovorio na sljedece pitanje:"  U kolikom iznosu fakultet finansira USP , dakle uopsteno taj finansijski odnos izmedju fakulteta i USP-a me zanima, da li uopste postoji takav odnos?". Nisam nigdje trazio dosad takve informacije, tako da me niko ne napada zbog neinformisanosti :) Unaprijed zahvalan upucenim ljudima na odgovoru.

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Saopštenje USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga”

Post by MarcusTulliusCicero »

Neka si postavio to pitanje. Sve treba da bude transparentno. :d055:

Šta je bilo prethodnih godina, u to neću da ulazim. Pričam o ovoj godini tj. periodu od septembra 2011. godine od kada je ovo novo rukovodstvo.

USP je neprofitna organizacija koja radi u skladu sa Zakonom o udruženjima i fondacijama Kantona Sarajevo. Načini na koje se možemo finansirati su definisani u našem Statutu, a to su pokloni, sponzorstva i donacije. Bitno je napomenuti da osobe koje su u rukovodstvu USP-a nemaju nikakva finansijska primanja. Među studentima vlada pogrešna percepcija, a to je da rukovodstvo ima primanja od Fakulteta. USP je nezavisan i Fakultet ne finansira USP na taj način. Fakultet samo može podržati projekte koji su od interesa za studente. Fakultet USP-u plaća račune za struju, internet i telefon. Koliki su ti računi stvarno ne znam, jer to sve dolazi zajedno za čitavu zgradu Fakulteta, a potrošnja u kancelariji USP-a je minimalna. Jedna sijalica, jedan kompjuter i telefon/fax. Fakultet je ove godine odlučio da podrži i putovanje studenata i takmičara na tradicionalnu manifestaciju Pravnijadu, tako što će finansirati prevoz do iste (to su uradili i svi ostali pravni fakulteti na Balkanu). Naravno, sve to ide preko računa i novac se pravda računima i ugovorima. Kad smo kod Pravnijade, po prvi put je ove godine putovanje na istu transparentno i može ići ko god želi. Na internetu i na čitavom Fakultetu su postavljena obavještenja, a to prethodnih godina nije bio slučaj. Npr. internet stranica USP-a se od sada nalazi na mom hostingu i to potpuno besplatno! Istu sam i dizajnirao i održavam je bez ikakve naknade. Na taj način sam pomogao USP-u, da se te stvari ne plaćaju nekim trećim licima kada već imam mogućnost da na serveru odvojim određeni prostor i protok za stranicu. Na početku mandata sam obećao da će ePravo u skladu sa svojim mogućnostima podržati rad USP-a i to sada i radimo. Na moj prijedlog, a uz podršku Upravnog odbora, Skupština USP-a je odlučila da se iz Statuta briše odredba koja je omogućavala da se uvede članarina za sve studente.  Smatram da su studenti dovoljno finansijski opterećeni plaćanjem školarine, udžbenika i prevoza tako da je ukidanje ove odredbe nešto za šta sam se zalagao od početka mandata i veoma sam zadovoljan zbog njenog ukidanja. U septembru kada se bude održala redovna Skupština USP-a biće prezentovan i finansijski izvještaj za proteklu akademsku godinu, tako da studenti dobiju jasnu predstavu i uvid u finansijskom poslovanje USP-a. Svakako ko god želi da sazna nešto više može doći i u kancelariju USP-a. Prezentovat će mu se i dati na uvid svi računi i dopisi.

Mnogo je asocijacija koje su protiv politike SPUS-a, ali niko osim USP-a neće javno to da kaže. Mi se ne bojimo i branit ćemo prava i interese naših studenata i nećemo dozvoliti da neko preko njihovih leđa zarađuje novac. SPUS sada drvlje i kamenje baca po USP-u, prijete nekim formiranjem ''neformalnih grupa" koje će kao voditi studente PFSA na ovim turnirima. Neka formiraju, neka vode, ali feninga neće dobiti. Gdje su bili kada se USP borio protiv kršenja Zakona? Gdje su bili kada smo se na početku godine borili za koliziiju, mogućnost polaganja ispita ako nije čista godina itd. Naravno da ih tu neće biti, jer tu nema novca. I za kraj, na istoj sjednici Skupštine kada je izglasano i izbacivanje odredbe iz Statuta koja omogućava uvođenje članarine, svi studenti su jednoglasno podržali i izbacivanje odredbe "da USP sudjeluje u radu SPUS-a."

SPUS je zamišljen lijepo, kao nešto pozitivno, ali mi ne želimo da budemo dio ovakvog SPUS-a i ovoga u šta se SPUS pretvorio.
Last edited by MarcusTulliusCicero on Thu May 03, 2012 9:19 pm, edited 1 time in total.

Amcho
Posts: 6097
Joined: Thu Nov 12, 2009 6:39 pm

Odg: Saopštenje USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga”

Post by Amcho »

Došlo vrijeme da svi hoće da se ogrebu na račun studenata.  :c053: E neće moći, tako da potpuno podržavam odluku USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga” i svaku njihovu buduću odluku vezanu za saradnju i odluke SPUS-a. Isti taj SPUS se pokazao i dokazao sa sramotnim pristankom i odlukom o mjesečnim kartama. Dovoljno je bilo vidjeti kako su izigrali i prevarili ogroman broj vanrednih studenata obećavši da će se izboriti da svi dobiju karte bez obzira na status.


Dovoljno sam saznao i upoznao o radu SPUS-a pogledajući njihov finansijski izvještaj, a koji možete i vi vidjeti klikom na sljedeću temu Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu (SPUS). Suvišno je dalje išta da se piše i kaže.

USP svaka čast. :mig:

Gabrielle
Posts: 2652
Joined: Tue Oct 27, 2009 9:34 pm

Odg: Saopštenje USP-a o nesudjelovanju u projektu ”UNSA liga”

Post by Gabrielle »

^ Potpisujem Amchin post.

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”