Prolaznost na ispitima

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Majaaaaaa
Posts: 106
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:36 pm

Prolaznost na ispitima

Post by Majaaaaaa »

Nisam znala gdje da postavim ovo pitanje, pa sam otvorila novu temu.
Dakle, mene interesuje da li postoji neko pravilo o tome kolika minimalna prolaznost na jednom ispitu mora biti, odnosno da li ima neki procenat studenata koji moraju položit, npr 50%, 55%?
Svi smo svjedoci da na nekim ispitima od 100 ljudi položi 10, 15. Ne mogu da vjerujem da je to dopustivo.

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Prolaznost na ispitima

Post by nuki_cika »

Zakonski je 55 za prolaz,ali na ovo drugo pitanje da ja tebe pitam zašto ne bi bilo dopustivo ako se ne zadovolje kriteriji za prolaz? :mrgreen:
Ja zamjeram profesorima neobjektivnost u ocjenjivanju i nacin polaganja ispita.Tu prije svega mislim na m.javno,finansije,privredu itd.Ocjena ne može biti objektivna na osnovu količine gradiva koju si napisao.
Zato sam ja zagovornik nacina polaganja pismenih ispta u obliku testova(zaokruživanje,definicija,dopunjavanje itd) :d055:
Taj procenta određeni procenat studenata koji moraju položiti ispit mislim da ne postoji

imber
Posts: 238
Joined: Wed Oct 26, 2011 3:52 pm

Odg: Prolaznost na ispitima

Post by imber »

Procenat prolaznosti studenata na ispitu govori o kvaliteti profesora, ali naravno da se ne moze zakonom odrediti koliko studenata mora poloziti ispit.

Teoretski, ako neki ispit polozi 10 osoba, a ispitu je pristupilo preko 150 ljudi, to znaci da je taj profesor los predavac i da treba dovesti nekog ko je bolji i ko studentima umije bolje objasniti gradivo.

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Prolaznost na ispitima

Post by nuki_cika »

Vidite kolega,uvažavam vas stav,svako ima slobodu mišljenja,pa tako i vi,ali pazite jednu stvar.
Ne možete tako razmišljati da je loš profesor,pa je zbog toga loša prolaznost.To gubi logiku.
Evo meliha za koju kažu da diskriminira studente :mrgreen: odgovorno tvrdim da je možda i najbolji predavac na pravnom fakultetu,pa sjetite se samo prolaznosti iz nasljednog ili stvarnog na pojedinim rokovima-katastrofa :mrgreen:

imber
Posts: 238
Joined: Wed Oct 26, 2011 3:52 pm

Odg: Prolaznost na ispitima

Post by imber »

A ne znam, meni to ima logike, jer ipak je osnovna svrha profesora da te nauci gradivo. Ako studenti masovno padaju na ispitu, onda mozda treba malo ispitati i metode kako taj profesor predaje, cemu posvecuje paznju na predavanjima i sl.

Mislim da sam jednom citao da se u nekim srednjim skolama u Americi upravo po prolaznosti ucenika mjeri kvalitet profesora. Naravno, ne kazem da se jedino na tome zasniva ocjena, ali je sigurno jedan od elemenata.

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Prolaznost na ispitima

Post by nuki_cika »

Ma pusti to,to su budalastine,.Možda ima malo u tome istine,ali vec sam ti naveo melihu kao primjer.Po tom tvom ispade da bi kod melihe prolaznost trebala biti iznad 90 %po roku,a kod nedzle za koju tvrdim da nema blage veze sa svojim predmetom ispod 20 % posto.Kontas,to nema logike :d055:
Za bikića isto tvrde da je dobar i kvalitetan profesor,pa se poslije vecina njih pokaje što je su to izjavili,jer padaju obligacije po 4 ili 5 puta,a neki i više,a trebali bi da polažu odmah,jer su prisustvovali predavanjima
Iskreno,na nasem fakultetu se najmnje cijeni znanje(to se odnosi na vecinu profesora)
Evo sacu ti dati primjer durmiševica i za ona njegova 2 predmeta koja predaje na prvoj godini,0 od profesora,širi islamofobiju itd.nema blage veze sa svojim predmetima koje predaje,izlazim na ispit i iz oba ona predmeta dobivam po 7(odnosno kod bos.komp.pravava mi je samo prepisao prvu ocjenu),a historiju sam znao poprilčno dobro. :) :)
U ostalom to znas i ti sam :mrgreen:

imber
Posts: 238
Joined: Wed Oct 26, 2011 3:52 pm

Odg: Prolaznost na ispitima

Post by imber »

Ne mozes Nedzlu i Durmisevica ocjenjivati na taj nacin. Njihovi predmeti uopste ne zahtijevaju neko razmisljanje. Tu je samo dovoljno da naucis gradivo i to je to. Sto se mene tice, nisu ni potrebni da predaju kad nista novo na predavanjima ne kazu.

Sa druge strane, u predmetima gdje se rade zadaci na testu, tu do izrazaja dolazi ono sto te profesor nauci, nacin kako da rijesis neki problem itd.

Zasto je Meliha ili Bikic dobar profesor? Samo zato sto su prijatni na predavanjima i sl. ne mora znaciti da kvalitetno predaju. Uostalom, za mene prolaznost kod Melihe i nije katastrofalna. Posebno na prvim rokovima. Pa gore je npr. iz bracnog prava.

Majaaaaaa
Posts: 106
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:36 pm

Odg: Prolaznost na ispitima

Post by Majaaaaaa »

Ma daj, kako je moguće da samo 5 ili 10% ispunjava kriterije. Uvijek ima studenata koji izlaze na sreću, ali opet većina izađe jer spremi ispit i onda tako malo položi. Očigledno da neki profesori imaju previsok kriterij, što bi također trebalo riješiti.

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Prolaznost na ispitima

Post by nuki_cika »

Iz nasljednog prava prolaznost je dobra samo na prvim rokovima gdje se parcijalno polaže,poslije toga bude još 5 ili 6 rokova i one koji su položili na tim rokovima možes napisati na malu ceduljicu papira koliko ih prođe.Na bracnom raja ne nauci,pa ih dosta padne
Majo ides predaleko,mi nismo ovlašteni da možemo uticati na kriterij pri ocjenjivanju.Kriterij se treba preispitati jedino na obligacijama gdje taj isti kriterij gubi bas svaku logiku da moras sve uraditi sve da bi položio.
Testovi koji su objektivniji ce rijesiti sve.Zaokruživanja,definicija,tačno oznaceni broj bodova koji nose ta pitanja i to bi riješilo objektivnost ocjenjivanja

Lekica88
Posts: 240
Joined: Sat Aug 29, 2009 11:32 am

Odg: Prolaznost na ispitima

Post by Lekica88 »

slazem se u svemu sa kolegicom majom :)!!!!

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”