Polaganje ispita pod šifrom

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
endless
Posts: 277
Joined: Thu Mar 29, 2012 2:11 pm

Odg: Polaganje ispita pod šifrom

Post by endless »

Polaganje koristeci sifre treba ozbiljnije promjene i sl. tako da niko ne ocekuje da se to preko noci uvede. Ali objavljivanje rezultata na nacin da se ne prikazuje puno ime i prezime je odlicna ideja i ne treba nikakav dodatni napor da se uvede taj sistem. Puna podrska.

Secernavodica
Posts: 192
Joined: Fri Jan 20, 2012 6:46 pm

Odg: Polaganje ispita pod šifrom

Post by Secernavodica »

Nije problem objavljivanje imena, mislim da je ipak svrha to da sam profesor ne vidi tvoje ime sve dok ne ocijeni rad....jel', da te ne veze prezimenom za nekog koga zna, s komsijom s kojim se ne trpi, s kakvom javnom osobom, ako ti je ime specificno, da ga ne zapamti, eto, cisto da se sprijeci bilo kakva mogucnost diskriminacije ili pak pogodovanja

dzanah
Posts: 68
Joined: Wed Jun 09, 2010 10:38 pm

Odg: Polaganje ispita pod šifrom

Post by dzanah »

ja sam za to da se ne potpisujemo imenom i prezimenom vec da upisujemo broj indexa i sl jer se zna desiti da se pobrka ime, meni se to desilo nekoliko puta,ne napisu dobro ime i prezime na rezultatima a i imaju jos 2 studentice koje imaju identicno ime i prezime kao ja....

samsung11
Posts: 102
Joined: Tue Sep 08, 2009 12:33 am

Odg: Polaganje ispita pod šifrom

Post by samsung11 »

MTC, iako ideja nije losa, mislim da je u ovom trenutku potpuno nepotrebna.

Prva i osnovna stvar koju na faxu treba primjeniti je ujednacavanje tezine i nacina ispitivanja.

Jer dokle god Duvnjak provodi teror dzaba ti i sifra i prijava. Jedino sto ce bit drugacije nece te oslovljavat imenom nego sifrom...

Ovo se ne odnosi samo na njega nego i na druge profesore. Ali on je najelokventniji primjer.

Ja sam pred kraj faxa, ali ono sto mi je trebalo i nesto sto necu ponjeti sa sobom sa fakulteta je znanje preneseno  usmenim putem sa profesora na studenta, a to je po meni puno bitnije od sifri na ispitima.

Jbt, doce faks ko McDonalds, stojis ko tele u redu, sa brojem, nakon sto si mjesec proveo bubajuci napamet, cekas da izrecitujes pjesmicu o nacelima i dobijes 6, eventualno 7. I to ce bit prvi i jedini put da vidis profesora.

Toliko za sad...

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Polaganje ispita pod šifrom

Post by MarcusTulliusCicero »

Bukvalno shvataš to. Naravno da niko neće doći na ispit i reći ja sam Z738XWP. Pogledaj nacrt novog Zakona pa ćeš vidjeti kakva je promjena predložena kada su u pitanju pismeni/usmeni ispiti. Kažeš pred kraj si faksa, zašto onda svaku priliku koristiš da spomeneš prof. Duvnjaka? Popusti malo...

samsung11
Posts: 102
Joined: Tue Sep 08, 2009 12:33 am

Re: Polaganje ispita pod šifrom

Post by samsung11 »

ma zato jer mi je on olicenje samovolje, bezobrazluka i nespremnosti za bilo kakve promjene. zato jer me kostao godine bespotrebno. zato jer znam da svi radi njega obnavljaju godinu...da ne idem dalje.

a opet mi nisi odgovorio kakve koristi od broja kad je ispitivanje neujednaceno?

amra 1
Posts: 453
Joined: Fri Oct 02, 2009 6:38 pm

Odg: Polaganje ispita pod šifrom

Post by amra 1 »

pa kako to mislis da se promjeni nacini ispitivanja? pa jedini nacin je dovesti robote koji ce memorisati ono sto pricas pa ti iskalkulisati ocjenu po broju izgovorenih rijeci... mislim da je bespotrebno o tome ikako pricati.

a izgleda da je ovim nasim kolegama stalo do polaganja ispita pod sifrom, ne zbog toga da se otkloni ''diskriminacija'' koja se provodi od strane profesora, vec da ostanu anonimni na onim papirima na oglasnoj ploci, kad osvanu rezultati, pa da mahala i sira okolina ne sazna da on/ona ustvari, boze moj, nisu polozili taj i taj ispit.. mislim, oko cega se ljudi zamaraju misleci  pa je nekoga briga je li on i koliko ispita ocistio..i da, valjda se studira i polazu ispiti radi sebe a ne radi dajinice, teticne, prijatelja od neprijatelja i sl...

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Polaganje ispita pod šifrom

Post by MarcusTulliusCicero »

Polaganje ispita pod šifrom nema veze sa objavljivanjem rezultata pod brojem indeksa.

Polaganje ispita pod šifrom je samo ideja koju su podržali svi studenti na Skupštini USP-a i koja će se u narednom periodu pokušati implementirati na našem Fakultetu.

Sa druge strane, objavljivanje rezultata pod brojem indeksa je nešto sasvim drugo i to je USP već tražio od Uprave i NNV-a. Dakle, na testu uvijek stoje ime i prezime, te broj indeksa. Naš zahtjev je da se na rezultatima postavi samo broj indeksa i ocjena. To nije samo želja studenata, nego je dosadašnja praksa kršenje Zakona o zaštiti ličnih podataka.
Last edited by MarcusTulliusCicero on Mon Apr 16, 2012 7:26 pm, edited 1 time in total.

samsung11
Posts: 102
Joined: Tue Sep 08, 2009 12:33 am

Odg: Polaganje ispita pod šifrom

Post by samsung11 »

[quote="amra 1"]
pa kako to mislis da se promjeni nacini ispitivanja? pa jedini nacin je dovesti robote koji ce memorisati ono sto pricas pa ti iskalkulisati ocjenu po broju izgovorenih rijeci... mislim da je bespotrebno o tome ikako pricati. [/quote]

Na nacin da neke predmete polozis bez po muke, a na nekim ostavis pola godine ili godinu. Sve je podjednako vazno, i ne treba ni jedan prof. od svog predmeta dramu da pravi. da se neke stvari dovedu na neki ljudski osnov.
Last edited by samsung11 on Tue Apr 17, 2012 12:12 pm, edited 1 time in total.

Secernavodica
Posts: 192
Joined: Fri Jan 20, 2012 6:46 pm

Odg: Polaganje ispita pod šifrom

Post by Secernavodica »

Podrzavam ideju apsolutno!
Btw, meni je prof. Duvnjak bio sjajan. Simpatican i super se mozes ispricat sa njim

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”