Odnos profesora prema vanrednim studentima

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Odnos profesora prema vanrednim studentima

Post by MarcusTulliusCicero »

Završio sam sarajevsku Drugu gimnaziju, a fiziku mi je predavao prof. Ramiz Čaušević. Taj čovjek je primjer dobrog profesora. Nisu ga zanimale ocjene drugih predmeta. On je imao svoju bilježnicu u kojoj je vodio svu evidenciju, a ocjene je kasnije upisivao u dnevnik. Bilo je učenika koji su iz drugih predmeta imali slabe ocjene, ali iz fizike 4 ili 5 jer su fakat znali i obratno jer nisu znali. Vjerovatno ovdje na forumu ima raje iz Druge, pa ovo mogu potvrditi.

Ovo je primjer za srednju školu, ali bi ovako trebalo da bude od osnovne do fakulteta. Ocjene drugih predmeta nisu bitne, bitno je znanje iz tog konkretnog predmeta. Ali još će mnogo vode proteći dok kod nas ne bude takvo stanje. Ne mislim samo na PFSA, nego na kompletan obrazovni sistem u BiH.

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Odnos profesora prema vanrednim studentima

Post by nuki_cika »

MTC-slažem se vezano za te ocjene sto si govorio,ali napominjem opet,jer sam par puta bas o toj temi pisao da je na nasem fakultetu prisutna totalna neobjektivnost i trebalo bi zabraniti testove u obliku esejskih pitanja
Razlog-ako ja uradim od 4 pitanja sva 4 tri ta pitanja i profesor zahtjava sva četri urađena i napišem bilo šta vezano za to pitanje(suštinu iz svakog),to praktično znači da sam ja učio i naučio čim sam uradio sva četri ta pitanja i on te opet obori
Odes na uvid priča e kolega niste ovo niste ono,samo izmišlja neke razloge
Dođe drugi rok-opet isto 4 pitanja dobijes,uradis slabije nego prošli put i prođes :c053:,kako sad to ?
Zato kažem,na osnovu esejskih pitanja profesor ne može procijeniti za koliku ti ocjenu znas i to će svi potvrditi večina onih koji su se susretali s tim problemom
Recimo test iz građanskog ili nasljednog ili intelektualnog-oni daju pravi uvid u to koliko je ko učio,a ovo ostalo neka glupa esejska pitanja su nepotrebna
Da ti iz međunarodnog javnog lekciju koja po knjizi ima 25 strana da pišeš ko kakva :cenzura:  sto više,pa nisam na takmičenju brzog pisanja,gdje još ima da se ocjena mjeri brojem napisanih strnici,osim kod nedzle
Last edited by nuki_cika on Tue Apr 03, 2012 9:18 pm, edited 1 time in total.

Minkica
Posts: 143
Joined: Tue Apr 27, 2010 1:29 pm

Odg: Odnos profesora prema vanrednim studentima

Post by Minkica »

Ja mislim da se ipak kod pitanja esejskog tipa može procijeniti da li je neko naučio,s tim da se naglasi koliko je potrebno za prolaz.Ako recimo na ispitu budu 4 esejska pitanja,pa valjda bi trebalo 2 pitanja uraditi za prolaznu ocjenu.

dora
Posts: 422
Joined: Thu Sep 24, 2009 11:39 am

Odg: Odnos profesora prema vanrednim studentima

Post by dora »

Slažem se da testovi iz građanskog, autorskog, obligacija..najbolje pokazuju znanje studenta... o kriterijima ocjenjivanja ne želim govoriti... al' esejska pitanja su mi katastrofa..pa bolje onda održati usmeno ispit.. dva puta sam padala jer fizički nisam stizala napisati sve...

no_name007
Posts: 224
Joined: Mon Sep 12, 2011 2:40 pm

Odg: Odnos profesora prema vanrednim studentima

Post by no_name007 »

slazem se da su esejska pitanja jedna od najvecih gluposti koje postoje na nasem fakultetu. Kriterij ocjenjivanja je tek posebna prica,na nekim predmetima ocjene 8,9,10 uopste ne postoje

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Odnos profesora prema vanrednim studentima

Post by nuki_cika »

Pa o tome i govorim.Ispite u obliku esejskih pitanja JEDNOSTAVNO TREBA UKINUTI.
Dođe na uvid i kaže mu ,"niste dovoljno napisali".
Evo da ne navodim nekog drugog za primjer uzeću sebe.
Ispit iz međunarodnog javnog prošle godine-učio po skripti(ne sve),napisao 5 strana i dobio 7,kolegica koja je učila po istoj toj skripti(učila bas sve)napisala 9 strana pala...
Najveći problem je sto oni to uopšte i ne čitaju,možes napisati najveće gluposti i položiti,a možes napisati doktorski rad i da padnes-
ZAKLJUČAK-UKINUTI ESEJSKA PITANJA NA ISPITIMA,RAZLOG NEOBJEKTIVNOST :mrgreen:

Na obligacijama,a vjerujem sad i na GPP uopšte ne postoji skala između 6 i 9 recimo.Po čemu oni zaključe da nekom treba dati 6,a nekom 8 ili 9,a urade sve :c053:
Dalje-također na obligacijama ima pitanja gdje potrebno navesti ili nesto nabrojati,navedes 2 stavke,a potrebno je navesti 3 neće da ti uvaži pitanje.Nisam se susretao sa takvim slučajevima,ali su mi ostali pričali da im se to dešavalo
Pa onda nek uvede bodove,ako navede 2 stavke 2 boda,navede 1 stavku jedan bod i riješen problem

Na nesem fakultetu takvih nelogicnosti i apsurda ima da čovjek naprosto ne može povjerovati u to
Last edited by nuki_cika on Wed Apr 04, 2012 2:40 pm, edited 1 time in total.

dora
Posts: 422
Joined: Thu Sep 24, 2009 11:39 am

Odg: Odnos profesora prema vanrednim studentima

Post by dora »

Slažem se u potpunosti kolega... Na MJP trebaš prije nego što izađeš doooobrooo istrenirati brzo pisanje..tako da malo na fitnes, ojačati mišiće šake, ..ojačati prste..i nema problem :D

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Odnos profesora prema vanrednim studentima

Post by nuki_cika »

Znam kolegice.Moras biti u boljoj formi nego Novak Đoković :haha: :haha:

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”