Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
veca85
Posts: 87
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:47 am

Odg: Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Post by veca85 »

Ne znam jel vec odgovoreno,ili ne ali  cu ja da pitam.. :) Mene zanima a i vecinu sto studiraju po starom nastavnom planu i programu, da li mi - stari sistem takodje ako se usvoji ova odluka mozemo - recimo ako imamo status apsolventa (bezulsovan uspis), i nismo ocistili trecu, polagati ispite iz cetvrte, i da li bi nam se ako polozimo ispite iz cetvrte ti ispiti ponistitili kad prodje godina dana a mi nismo ocistili jos trecu ( lista vezanih ispita mi je jasna pitam konkretno za ponistavanje ispita  :) ) ili bi ti ispiti kada se poloze bili priznati i ne bi se ponistavali? Znaci da li ce to vaziti ako usvoje ove izmjene?
Takodje me zanima da li to uopste sad vazi i u kojem tacno obliku...jer neki kazu da vazi, neki da ne, neki su cak upisali ocjene iz cetvrte gdje treba, iako nisu ocistili trecu godinu i smatraju da su to validne ocjene bezobzira na rok od godine dana poslije kojeg bi  trebali biti ponisteni ako prethodna godina nije ociscena, i da ih nece ponistiti, a neki smatraju da ne treba polagati jer ce im to biti  ponisteno nakon godinu dana? Poprilicna konfuzija vlada...Pa ako neko tacno zna, bila bi Vam veoma zahvalna na odgovoru!  :D
Last edited by veca85 on Mon Jul 02, 2012 9:27 am, edited 1 time in total.

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Post by MarcusTulliusCicero »

Zaključci sa XXVIII sjednice Nastavno-naučnog vijeća
Više na: http://:cenzura:/pravni-fakulteti/pravn ... jevo/7339/

Jenny1406
Posts: 2714
Joined: Sat Nov 21, 2009 10:41 am

Odg: Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Post by Jenny1406 »

Ja i ovdje stvarno moram da pohvalim USP i njihovo zalaganje i sve sto su do sada uradili za studente i za fakultet opcenito. Svaka vam cast ljudi!!! :bravo:

Kazuyoshi
Posts: 53
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:00 am

Odg: Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Post by Kazuyoshi »

i od mene sve pohvale. :f035: dobili biste pohvale kako god da je ovo zavrsilo,jer vi ne odlucujete,ali se borite i trudite da se nesto promijeni i da nam svima bude bolje. :d055:

svako ko je imalo realan ce pruziti podrsku ovakvom uspu.sve govorim uspu,ali kolega amer je taj koji je sve ovo pokrenuo sa mrtve tacke.ko je bar jednom dosao na sastanak studenata to je mogao vidjeti.tesko nama kada on ode. :mrgreen:

pravnik_123
Posts: 578
Joined: Wed Jan 20, 2010 4:24 pm

Odg: Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Post by pravnik_123 »

Svaka cast USP-u:) Iako nisam u toj situaciji, drago mi je sto se kolegama nece ponistiti ispiti.A ovo za bubice, morali bi profesori donositi ometace i na usmene ispite, jer ima studenata koji su koristili bubice i na odredjenim usmenim ispitima i uspjesno polagali.

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Post by MarcusTulliusCicero »

Dekan je na sjednici rekao da je on na usmenom ispitu uhvatio studenticu sa bubicom. Eto dokle je došlo... :h055:

pravnik_123
Posts: 578
Joined: Wed Jan 20, 2010 4:24 pm

Odg: Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Post by pravnik_123 »

Zaista sramota! Pored onolike korektnosti prof. Petrovica i mimimum znanja koje zahtijeva za 6, da se koristi bubica. ne mogu da vjerujem da ljudi prakticno dobiju diplomu zahvaljujuci bubicama. Ja bih se zapitao zasto studiram ako nisam sposoban da naucim bar minimum. Naravno,pretrpani smo gradivom,ali to je FAKULTET, nije srednja skola,mora postojati odredjena tezina. Zato ce nam reputacija fakulteta samo ici prema dnu. Da nema ovih iz USP-a, garant bi se doveli na nivo politickih nauka(nije da vrijedjam fakultet,ali opcepoznato je da se tamo 90% ispita polozi prepisivanjem).

bambi_88
Posts: 367
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:19 am

Odg: Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Post by bambi_88 »

imam samo jedno pitanje zapravo nije vezano za ovu temu ali eto ako nije problem da ga postavim ovdje da li postoji ikakva inicijativa USP te zainteresiranost profesora da se na našem fakultetu uvede prijemni ispit.
Upravo zato što ja sad se unaprijed ispričavam ako ću se nekolegijalno izraziti ali stvarno naš fakultet upisuju svakakvi ljudi. To je najblaže što se mogu izraziti, mislim da je jedna od nuspojava toga i polaganje na bubicama jer svaki jedan ozbiljan sutdent si to neće dopustiti. Kao što je kolega rekao ovo je fakultet ne srednja škola. Ono što naučimo sada na fakultetu, to naše znanje će nas pratiti i kad se zaposlimo.

I nekako barem ja eto mislim ne znam kako drugi da bi uvođenje prijemnog bilo odlično upravo zbog takvih nekih stvari. Da ovaj fakultet upisuju ljudi koji to žele a ne zato jer nisu upali na fakultet koji su htjeli pa onda na jesenski rok dobra većina njih upiše pravo jer koliko sam shvatila pored te kao neke službene kvote koja se uzima na prvom roku za upis na jesenskom roku tu kvotu ne poštuju i mi zapravo ni ne znamo koliko ljudi vanredno upiše fakultet. Isto tako dosta mi je kad kažem da studiram pravo, reakcija ljudi je otužna. Nekako se uvijek iz usta drugih ljudi može čuti " oh vas pravnika ima previše" i slično. Voljela bih da naš fakultet dobije respekt kakav recimo imaju pravni fakulteti u nekim drugim europskim državam.

Opet kažem nemojte zamjeriti ako ovo nije mjesto za postavljanje takvog pitanja. :U
Last edited by bambi_88 on Wed Jul 11, 2012 8:18 pm, edited 1 time in total.

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Post by MarcusTulliusCicero »

USP je prvo napravio FB anketu među studentima, a onda sa rezultatima ankete u kojoj je više od 80% studenata bilo ZA uvođenje prijemnog ispita iznio prijedlog na jednoj od prethodnih sjednica NNV-a. Većini profesora se svidjela ideja, ali na tome je i stalo. USP više ne može zaista.

damaj
Posts: 18
Joined: Thu Sep 01, 2011 9:36 pm

Odg: Polaganje ispita ako nije čista prethodna godina studija

Post by damaj »

Usp svaka cast! Tri puta hura za Amera!  :bravo:

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”