Prijemni ispit

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Da li ste za uvođenje prijemnog ispita?

Da
101
82%
Ne
22
18%
 
Total votes: 123

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Prijemni ispit

Post by MarcusTulliusCicero »

Ovo pitanje zaslužuje posebnu temu na forumu...

Ne želim nikoga da potcjenjujem i omalovažavam, ali apsurdno je porediti prosjek ocjena učenika koji dolazi iz npr. Prve ili Druge gimnazije i učenika koji dolazi iz Mješovite srednje poljoprivredno - veterinarske i prehrambene škole. Žao mi je ljudi koji su završili kvalitetne srednje škole, a nisu mogli dobiti status redovnog studenta samo zbog toga što je ispred njih na listi neko ko je došao iz ŽNJ škole sa prosjekom 5,0.

Rješenje ovog problema je uvođenje prijemnog ispita. Mislim da bi najbolja varijanta bila da se prijemni ispit sastoji iz dva dijela:

· B/H/S jezik. Pismena vježba.
· Test opšte kulture koji bi se sastojao od 50-ak pitanja na dopunjavanje i zaokruživanje.

Uz ovu temu ide i anketa ''Da li ste za uvođenje prijemnog ispita?''. Bilo bi lijepo kada bi što više studenata dalo svoj glas, pa da onda rezultate ankete proslijedimo dekanu.

AdiMali
Posts: 173
Joined: Fri Jan 29, 2010 3:45 pm

Odg: Prijemni ispit

Post by AdiMali »

Sve to stoji kako je receno, ali ipak mislim da prednost imaju oni koji su dosli iz gimnazija nego oni iz mjesovitih tehnickih.
I ako me dobro razum sluzi onaj koji je zavrsio poljoprivrednu tehnicku, ili saobracajnu tehnicku, te neku drugu tehnicku 99% nece upisati pravo(naravno uvjek izuzetci postoje).
Sad o ovim prednostima gimnazijalaca koje sam spomenuo tu je velika prednost u drustvenim predmetima, koje oni koji su zavrsili tehnicke skole nemaju te na osnovu tih gimnazijalci dobijaju vece bodove.Neznam sada da li si mislio na uvodjenje prijemnog ispita radi raznih veza i vezica ili radi skole koje je neko zavrsio.
Ukoliko je uvodjenje prijemnog ispita radi toga da se sprijece razne manipulacije i slicno za to jesam i uvjek cu dati glas, a za ovo sto je navedeno kao razlog uvodjenja nisam

Sve najbolje i pozdrav

iida
Posts: 155
Joined: Sat Feb 13, 2010 3:53 pm

Odg: Prijemni ispit

Post by iida »

Bosanski jezik- sa naglaskom na pravopis!

bambi_88
Posts: 367
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:19 am

Odg: Prijemni ispit

Post by bambi_88 »

Ja sam za definitivno neka bude pošteno nije bitno iz koje si škole uvijek se svako može pripremiti i naučiti ako stvarno nešto želiš upisati zato što voliš to a ne jer ti mamica i tatica imaju štelu ili zato što mislis jednog dana kad odrasteš i budeš pravnik bit ćeš bogat... inače na Pravnom fakultetu u Zagrebu na prijemnom ima dobro osim maternjeg jezika, filozofija, historija i logičko zaključivanje nešto kao mješavina općeg znanja i testa inteligencija i ja sam za takvo nešto.... a mislim da je takvo nešto i u Mostaru samo smo mi ovdje malo zaostali...
Last edited by bambi_88 on Wed Jul 07, 2010 5:19 pm, edited 1 time in total.

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Prijemni ispit

Post by MarcusTulliusCicero »

@AdiMali

Iako možda tako izgleda po navedenim primjerima, nisam mislio na razliku između gimnazija i tehničkih/mješovitih škola. Mislio sam uopšte na razliku između srednjih škola. Nisu ni sve gimnazije iste kvalitete i težine.

Ne znam zašto bi neko bio protiv prijemnog? Onaj ko je imao kvalitetno obrazovanje, ko je učio i ko stvarno želi da upiše naš fakultet neće mu biti problem da položi prijemni ispit. Nisam siguran da je takva situacija sa onima koji su prespavali osnovno i srednje školovanje.

bambi_88
Posts: 367
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:19 am

Odg: Prijemni ispit

Post by bambi_88 »

:bravo: :kava:
Last edited by bambi_88 on Wed Jul 07, 2010 6:06 pm, edited 1 time in total.

Minela Vatric
Posts: 40
Joined: Fri Jan 08, 2010 11:23 pm

Odg: Prijemni ispit

Post by Minela Vatric »

Prijemni ispit treba da bude, jer studenti koji su zavrsili malo teze srednje skole, za razliku od onih koji su zavrsili trogodisnje skole, pa zatim upisali neki cetvrti razred, nije uredu da oni budu primljeni kao redovni, a mi kao vanredni ili nikako....Mislim da taj prijemni ispit treba hitno da se uvede na pravni fakultet, jer onaj ko zeli da upise pravo on ce se i spremit za taj prijemni, a vecina studenata i upisuje pravo zato sto nema prijemnog ispita...A mislim da bi se trebao prijemni ispit polagati iz bosanskog i historija..... :)

elSaik
Posts: 709
Joined: Sat Feb 21, 2009 6:38 pm

Odg: Prijemni ispit

Post by elSaik »

Pa kada bi se zahvaljujući uvođenju prijemnog riješilo samo onih koji upisuju faks jer istog nema, to ti je već 300+ ljudi.

bambi_88
Posts: 367
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:19 am

Odg: Prijemni ispit

Post by bambi_88 »

mene samo zanima koliko ova anketa može imati utjecaj na odluku dekana da takvo nešto pokrene, mislim da samo mu to već spomenuli u onim pitanjima i još uvijek ništa

Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

Odg: Prijemni ispit

Post by Dama Pikova »

Mislim da sam davno još iznijela svoje mišljenje o ovome.
Ukratko, definitivno se slažem da je prijemni na našem fakultetu nužan. Što zbog uvođenja određenih kriterija koje studenti tj. budući pravnici trebaju zadovoljiti, što zbog eliminacije onih koji su Pravni fakultet upisali čisto jer nisu znali gdje će i šta će od sebe u narednih deset godina života.

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”