PFSA: Filozofija prava

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Pandora

Post by Pandora »

Koja su pitanja bila jucer na ispitu? :)

amra 1

Post by amra 1 »

Pravo i obicaj (radbruh)
Pravna moralnosti i prirodno pravo
Anarhija
Boljsevizam
Iscrpljenost unutrasnjih pravnih sredstava/lijekova i rok od 6 mjeseci- tako nekako :D (po evropskoj konvenciji o lj.p.)
Vanredno stanje
Sloboda izrazavanja i informisanja
Pravo na upravljanje nacionalnim resursima

eto ih  :)

amra 1

Post by amra 1 »

kad je asistent rekao da ce objaviti rezultate? je li ikome upisana ocjena na ISSS?

aidaim

Post by aidaim »

Molim vas samo da mi neko ko ima knjigu napiše na kojoj je strani gustav radbruh, hoću kopirat tu lekciju pa da znam nać u kopirnici?

JasnaB

Post by JasnaB »

U knjizi prvo imas leksikon pojmova, nakon toga dolazi dio Radbruch, pocinje od 11.strane, a ako mislis konkretno na pravo i obicaj, to je str.54.

aidaim

Post by aidaim »

Ma ne, mislim na stvarnost i vrijednost, nisam položila pa moram to kopirat da naučim, hvala ti! A da slučajno ti ne znaš gdje na faksu ima kupit papira za ovjeru semestra, na studentskoj nema, kažu da ima na trećem spratu ali ne znam gdje tačno?

watch_out

Post by watch_out »

Moze li mi neko napisati ,ako zna odgovore,ja ne mogu da nadjem :
1.6 PRAVA PO AFRICKOJ POVELJI NARODA
2. ono pitanje Pravilo 6 mjeseci????
hvala

summit

Post by summit »

Provjerite na ISSSu, meni je upisana ocjena, sretno :)

amra 1

Post by amra 1 »

@watch_out tih 6 prava su ti: 1.pravo na ravnopravnost naroda; 2.pravo na samoopredjeljenje; 3. pravo na slobodno upravljanje narodnim bogatstvom i prirodnim resursima; 4. pravo na ekonomski, socijalni i kulturni razvoj; 5. pravo na mir; 6. pravo na zastitu okoline. i napisati za njih da su to kolektivna prava (prava trece generacije) tj. prava naroda.

pravilo od 6 mjeseci se odnosi na pravo pojedinaca na privatnu peticiju u slucaju krsenja lj.p. sadrzanih u evropskoj konvenciji. uglavnom jedan od uslova da bi privatna peticija bila dopustena je to pravilo od 6 mjeseci odnosno ako je podnesena po isteku roka od 6 mjeseci od dana donosenja konacne odluke po unutrasnjem pravu (ako je unutrasnji drzavni organ drzave u kojoj taj pojedinac ima drzavljanstvo vec donio odluku povodom krsenja tog prava na koje se ovaj poziva). svrha pravila od 6 mjeseci je apravna sigurnost. Medjutim ovo pravilo se ne primjenjuje ako se konvencija konstantno krsi i ako ne postoje unutrasnja pravna sredstva da se tome suprotstavi. Takodjer rok se ne odnosi u slucaju medjunarodnih prituzbi kada drzava ugovornica upucuje prituzbu KOmisiji (taj rok za njih ne vazi)

:d055:

watch_out

Post by watch_out »

Hvala ti do neba i nazad :*

Post Reply

Return to “IV godina”