PFSA: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
BH_pravnik
Posts: 69
Joined: Thu Apr 07, 2011 1:17 pm

Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Post by BH_pravnik »

[quote="eeelllma"]
Može li neko da odgovori na sljedeće pitanje?

ŠTA NE MOŽE BITI ZAŠTIĆENO ŽIGOM

1. oblik flaše
2. plavo-žuta boja
3. riječ "Cola"
[/quote]

Plavo-žuta boja. Profesor Misita je na predavanjima navodio primjer Milke, koja je htjela zaštiti ljubičastu boju, ali joj to nije pošlo za rukom. Boje i njihove kombinacije ne mogu biti predmetom zaštite.

eeelllma
Posts: 23
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:35 pm

Odg: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Post by eeelllma »

Hvala puno :)

lela
Posts: 61
Joined: Thu Mar 12, 2009 11:45 pm

Odg: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Post by lela »

ja mislim da je rijec "cola", jer se radi o generickoj rijeci... dok se npr. "coca cola" ili "sky cola " moze zastititi

btw milka jeste zastitila ljubicastu boju :biggrinlove:
Last edited by lela on Wed May 25, 2011 9:20 pm, edited 1 time in total.

BH_pravnik
Posts: 69
Joined: Thu Apr 07, 2011 1:17 pm

Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Post by BH_pravnik »

[quote="lela"]
btw milka jeste zastitila ljubicastu boju :biggrinlove:
[/quote]

Otkad to? To bi značilo da nijedan proizvođač čokolada ne može koristiti ljubičastu boju kao ambalažu, a zamisli koliko ima u svijetu proizvođača čokolade.

Ja sam prenio ono što je profesor Misita rekao na predavanjima. On je u drugostepenoj komisiji Instituta za intelektualno vlasništvo BiH i zaista je upućen u pravo žiga.

lela
Posts: 61
Joined: Thu Mar 12, 2009 11:45 pm

Odg: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Post by lela »

hmmm... kada si slusao predavanja prof. Misite? da se nije u međuvremenu to desilo?


"The colour lilac has been registered as a trademark for Milka chocolate"

http://pacelegal.com.au/trademark-law/w ... trademark/
Last edited by lela on Wed May 25, 2011 9:55 pm, edited 1 time in total.

zumbul
Posts: 122
Joined: Tue Apr 27, 2010 10:54 am

Odg: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Post by zumbul »

i sta je na kraju tacno? :)

elSaik
Posts: 709
Joined: Sat Feb 21, 2009 6:38 pm

Odg: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Post by elSaik »

Možda se ne mogu zaštiti osnovne boje, a ove neke posebne, jedinstvene, mogu? S toga plavo-žuta kombinacija ne bi mogla biti predmet zaštite, a posebna ljubičasta Milkina (jer se kao što se gore može vidjeti radi o zaštiti ne boje "violet" nego "lilac") može!? Ovo pišem napamet, nisam spremao ispit niti čitao materiju niti išao na predavanja. :D

edit: A ja da odgovaram išao bih sa odgovorom C, jer sam 100% siguran da psotoje najmanje dva proizvoda koja u sebi sadrže naziv Cola - naša Sky Cola i francuska Mecca-Cola.  :) edit2: I imaš i Pepsi-Colu. Cola je tačan odgovor 100%. Zato je naglasak na riječ Cola, a ne na naziv Coca-Cola. :)
Last edited by elSaik on Thu May 26, 2011 2:17 pm, edited 1 time in total.

i.jooo
Posts: 41
Joined: Tue May 03, 2011 2:24 pm

Odg: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Post by i.jooo »

ja isto mislim da je cola..:))

BH_pravnik
Posts: 69
Joined: Thu Apr 07, 2011 1:17 pm

Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Post by BH_pravnik »

"Sve veći broj zemalja, također, dopušta registraciju neuobičajenih formi žigova, kao što su: jedna boja, trodimenzionalni znakovi (oblik proizvoda ili pakiranja), zvučni znakovi (zvukovi) ili mirisni znakovi (mirisi).

Ipak, mnoge zemlje su postavile ograničenja u odnosu na to šta može biti registrirano kao žig, općenito dopuštajući samo registriranje znakova koji se vizuelno mogu opaziti, ili mogu biti grafički predstavljeni".

Izvor: http://www.ipr.gov.ba/www/documents/Bro ... ig_bos.pdf

Iz navedenog možemo zaključiti da predmet zaštite ne može biti jedino riječ "Cola". Ipak, Institut za intelektualno vlasništvo BiH u svakom konkretnomslučaju odlučuje hoće li ili neće dopustiti zaštitu oznake putem žiga.

Zato mislim da Milka kod nas nije dobila zaštitu svoje ljubičaste boje i da nam je to profesor Misita naveo kao primjer, jer je on član drugostepene komisije Instituta, koja odlučuje između ostalog o žalbama vezanim za žig.

ClEoPaTrA
Posts: 1462
Joined: Mon Jul 06, 2009 12:33 am

Odg: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Post by ClEoPaTrA »

Ja sam vidjela dokument kojim je Milka zastitila ljubicastu boju. Medjutim, mislim da se moze zastiti samo odredjena boja, ali ne i kombinacija, osim ako nije izricito navedena upravo ta kombinacija sa odredjenim nijansama. Takodjer, rijec Cola mogla bi uzivati zastitu da je na vrijeme zasticena. A, ovako 2011. Godine imamo milion zasitcenih zigova koji u sebi upravo sadrzavaju ovu rijec.

Post Reply

Return to “IV godina”