PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Nessa
Posts: 434
Joined: Wed May 27, 2009 11:00 am

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by Nessa »

u koliko sati vam je u pon ispit? =)

Neznanka
Posts: 230
Joined: Thu Sep 15, 2011 10:46 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by Neznanka »

Ispit u ponedeljak je u 14:00, samo za onih 18 studenata koji su se potpisali.

Nessa
Posts: 434
Joined: Wed May 27, 2009 11:00 am

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by Nessa »

hvala na odgovoru :D
nije me zanimalo radi ispita nego radi potpisa iz predmeta na II ciklusu ;)

Chmoljo
Posts: 99
Joined: Wed Sep 30, 2009 5:15 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by Chmoljo »

Kome je u 14 sati? Koliko znam, starom režimu je ispit u 17...

Jay
Posts: 50
Joined: Tue Mar 06, 2012 11:56 am

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by Jay »

Da li je profesor odgodio ispit, ako jeste kada?Hvala

tuga
Posts: 139
Joined: Mon Apr 11, 2011 2:50 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by tuga »

Konvencije koje su vezane za 2 parcijalu, da li se uce bas sve ili samo vaznije koje su vezane za BiH , posto ih ima previse i da li prof. postavlja takva pitanja ? ? ?

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by nuki_cika »

Pita konvencije sve ,posebno rimsku iz 1980 na kojoj je mene i oborio jednom

inamanuela
Posts: 11
Joined: Tue Nov 30, 2010 11:55 am

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by inamanuela »

[quote="emaii"]
Ukoliko stranke nisu nista ugovorile, tada se primjenjuju objektivizirane tacke vezivanja, a to su mjesto zakljucenja ugovora i mjesto izvrsenja ugovora. Mjesto zakljucenja ugovora je staro pravilo, dok danas najveci znacaj ima mjesto izvrsenja ugovora i to mjesto izvrsenja karakteristicne prestacije. O karakteristicnoj prestaciji imas na 230 str.
[/quote][quote="dona"]
Kao prvo ja mjerodavno lex loci actus ili lex loci contractus po principu "mjesto vlada činom",tj zakon mjesta zaključenja ugovora,zatim lex loci solutionis,zakon mjesta gdje treba nastupiti izvršenje ugovora,osim u slučaju kad su stranke izabrale mjerodavno pravo,jer će tada važiti lex loci voluntatis.
[/quote]
Tako sam i ja mislila ali nije nakraju tofa kada sve ispricam to sto ste rekli on me ipet pita pa koje je mjerodavno... Vec tri puta padam na tom istom pitanju i uvijek mi kaze da nisam razumjela ali ja ne znam sta da odgovorim osim ovoga sto ste i vi. Ocito ima nesto osim ovoga.Hvala vam na odgovorima barem vidim da bi i vi odgovorili ovako .

tuga
Posts: 139
Joined: Mon Apr 11, 2011 2:50 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by tuga »

pored lex loci acuts , lex loci solutionis na osnovu karakteristicne prestacije prema kojem u vecini zemalja prihvacen  domicil duznika karakteristicne radnje. Ja mislim da to fali :)
Last edited by tuga on Mon Jan 20, 2014 11:09 am, edited 1 time in total.

Dacca
Posts: 714
Joined: Wed Dec 08, 2010 6:10 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by Dacca »

Mene je to pitao  četvrtak. Pitao me lex autonomiae voluntatis, ja objasnila šta znači, pitao me šta kad nema autonomije volje,ja rekla za lex loci contratus, objasnila šta je, što se ne primjenjuje danas, da je prevaziđeno, onda objasnila lex loci solutionis i rekla nedostatak toga, i navela da se problem kod ovog načela prevazilazi teorijom karakteristične obaveze,objasnila šta je ta teorija i to je to. Ništa me više nije pitao, upisao ocjenu i ja preko vrata. Nema se tu šta više reći. :D

Post Reply

Return to “IV godina”