PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by aidaim »

Ne znam sad baš šta pita, a voljela bih i ja da nam neko napiše, a skripta ima ali kažu ne valja. Valjda je za prvi dio dobra, a za drugi ne, tako pišu.

MI2
Posts: 366
Joined: Wed Apr 14, 2010 2:58 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by MI2 »

[quote="MI2"]
OK. Trebalo je malo vremena da se "slegnu" utisci. Diplomirala. Pitanja: Njujorska konvencija o priznanju  stranih arbitraznih presuda '58 i zamolnica. Procesno sam polagala samo. Mislila sam da nije dovoljno ono cega sam se sjetila ... Ali bilo je. Prof.dobro raspolozen, pomagao podpitanjima. 8 - najdraza ocjena.Eto - konacno rjeseno. E sad - meni to nece vise smetati, ali posto smo nedavno imali ovdje prepisku o tome samo da dodam  -slusaci(ce) su aktivno ucestvovale u ispitu...sto se tice nacina na koji su to uradile - meni nije zasmetao, ali sam ih par puta pogledala...evo ako su i one na forumu neka kazu zasto. Sad sam se i licno uvjerila u ono sto sam cula i o cemu sam pisala sto se toga tice i iz razloga kolegijalnosti molim sve one koji ubuduce budu "slusali" ispit da imaju obzira prema kolegama koje polazu. Samo toliko. Cestitke onima koji su polozili, a ostalima  sretno - da sto prije diplomiraju i zaposle se u Novoj 2014.-toj!
[/quote]

Evo citirala sam svoj post na nekoj od prethodnih stranica. Zao mi je ako sam Vas zbunila -- na pocetku sam napisala da sam polagala samo procesno, dakle Njujorska konvencija iz '58 o priznavanju i izvrsavanju stranih arbitraznih presuda je u knjizi Procesno medjunarodno privatno pravo na strani 119. U skripti mislim da ili nema ili ima nesto jako kratko o toj konvenciji.

Jalle89
Posts: 283
Joined: Fri Dec 03, 2010 4:44 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by Jalle89 »

[quote="Gold"]
Ja imam knjigu iz biblioteke, Edin Muminovic ali na 95 stranici se nista ne spominje o N.K.  :(




Izvinite kolegice, ja kontala vi pitate za NK, ali u procesnom, jer i vamo se to isto spominje.
Ako hoćete mogu vam prepisati par bitnih rečenica iz ove druge knjige.

MI2
Posts: 366
Joined: Wed Apr 14, 2010 2:58 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by MI2 »

Dakle -- da ne bude zabune evo konkretno: PROCESNO MPP -- Njujorska konvencija o priznavanju stranih arbitraznih odluka je obradjena nakon lekcije Priznavanje i izvrsavanje stranih arbitraznih odluka u knjizi PMPP na strani 119 konkretno.

Tu se kaze da je jedna od glavnih prednosti arbitraznog rjesavanja sporova za stranke u inostrano obiljezenim ugovornim odnosima u odnosu na parnicu pred drzavnim sudovima upravo postojanje multilateralnih konvencija o priznavanju i izvrsavanju stranih arbitraznih odluka -- najpoznatija od njih definitivno Konvencija UN-a donesena u New York-u 1958 koja danas ima vise od 100 clanica. Jedna od najupsjesnijih konvencija u sferi MPP uopce -- zahvaljujuci njoj mnogo lakse je osigurati izvrsenje arbitraznih odluka u insotranstvu nego sudskih zato sto jos nema slicne konvencije o priznavanju i izvrsavanju stranih sudskih odluka s internacionalnim domasajem.

Clan 3 Konvencije kaze da ce drzave ugovornice priznavati arbitrazne odluke kao obavezujuce i izvrsavati ih u skladu s domacim procesnim pravom -- za razliku od zenevske konvencije iz 1927. ova konvencija bar terminoloski ne insistira na konacnosti odluke.

Najbitnije je da Konvencija odredjuje da zahtjev za priznavanje i izvrsavanje mora sadrzavati: original ili ovjeren prepis odluke, original ili ovjeren prepis arbitraznog sporazuma i ako nisu na jeziku clanice u kojoj se priznavanje trazi -- mora ih pratiti ovjeren prevod.

U konvenciji se navode i razlozi zbog kojih bi priznavanje moglo biti odbijeno ali samo po prigovoru stranke protiv koje je odluka donijeta i ako stranka dokaze postojanje tih razloga -- 1) nevaljanost arbitraznog sproazuma uslijed nesposobnosti stranaka po njihovom personalnom pravu ili drugih razloga po pravu koje su stranke odredile kao mjerodavno; 2) povreda prava na odbranu tuzenog zbog proceduralnih nekorektnosti; 3) prekoracenje ovlastenja arbitara; 4) neodgovarajuci sastav arbitraze u odnosu na sporazum stranaka; 5) okolnost da arbitrazna odluka jos nije postala obavezujuca ili su je ponistili ili obustavili organi zemlje u kojoj je donijeta ili cije je pravo primjenjivala; 6) nearbitrabilnost spora po pravu zemlje u kojoj se priznavanje zahtijeva i 7) protivnost odluke javnom poretku zemlje u kojoj se priznavanje zahtijeva.

Konvencija izricito iskljucuje medju clanicama vazenje Zenevskog protokola o arbitraznim klauzulama iz 1923. i Zenevske konvencije o izvrsenju stranih arbitraznih odluka iz 1927.

Eto to je konvencija koju je mene pitao kad sam odgovarala PROCESNO. A osim ove ima i New York o ostvarivanju alimentacionih zahtjeva u insotranstvu, medjutim ja nisam o njoj pisala.

Sretno!

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by aidaim »

Znači koliko profesor postavi pitanja, kada se recimo izlazi integralno(stari sistem), ima li uopšte broj određen otprilike ili svakoga pita drugačije?

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by aidaim »

Interesuje me, ako ima neko da odgovori, mora li se, pored knjiga učiti i zakon posebno, ako mora, ima li to kupiti u onoj kopirnici kod faxa?

Alen89
Posts: 2458
Joined: Wed Jul 01, 2009 1:49 pm

Re: PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by Alen89 »

Sve imas u knjizi, tj ne moras uciti i zakon. Fino ga iscitaj, da ti bude lakse "baratati" sa podacima! :D

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by aidaim »

Aha, ma vidim da i to spominju, pa ne znam, znači mogu same knjige, ok hvala ti na odgovoru.

Alen89
Posts: 2458
Joined: Wed Jul 01, 2009 1:49 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by Alen89 »

@aidaim
Kolegice, sto vise komplikujes sebi sve ti je gore i gore! I ove rasprave oko konvencija su bespotrebne! Samo sebe "zavlacite" :D :D Naucite knjigu (prvu i drugu) iscitate zakon i to je to! :D Sretno

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

PFSA: Međunarodno privatno pravo

Post by aidaim »

Pa imam pravo da pitam valjda šta me interesuje, a svejedno tebi hvala na odgovoru!

Post Reply

Return to “IV godina”