PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Panther893
Posts: 35
Joined: Tue Jun 30, 2009 8:03 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by Panther893 »

A cesto pita kod zakonskog nasljedjivanja zasto je izvrsena podjela na jedinstveni i dvostrani sistem i "to cesto bude pitanje"kaze imaju dva bitna rjesenja i da kazemo razloge,to ne znam ?

stevejobs
Posts: 34
Joined: Tue Nov 01, 2011 10:28 am

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by stevejobs »

pa ima podjela na sistem jedinstvene zaostavstine i podijeljenje..ako na to misli onda ima to i u knjizi..razlog: razlika između kontinentalnog i američkog sistema shvatanja zaostavistine. da li vezati za domicil ili državljanstvo..pa objasnis sam zasto je jedno zasto dr..

Naš ZMPP kao osnovni težišni kontakt u ovoj materiji predviđa državljanstvo ostavioca u trenutku smrti.
Za apatrida bi se u obzir uzeo prebivalište, odnosno boravište u vrijeme smrti. Ako se ni takva vezanost
ne bi mogla ustanoviti, ZMPP predviña primjenu našeg nasljednog prava. Ako bi se kao ostavilac pojavio
bipatrid, domaće državljanstvo isključuje strano. Ako domaće državljanstvo nije jedno od 2 državljanstva
bipatrida, u obzir se uzima državljanstvo države u kojoj je bilo prebivalište ostavioca, odnosno one sa
kojom je ostavilac bio u najbližoj vezi.

Uzimajući u obzir odredbe ZMPP o meñunarodnoj nadležnosti za raspravljanje zaostavštine, vidljivo je
da pokretna i nepokretna imovina praktično podliježu različitom režimu. Naše pravosuñe je isključivo
nadležno samo za raspravljanje nepokretne zaostavštine koja se nalazi na domaćoj teritoriji, bez obzira na
državljanstvo ostavioca.

ta 2 bitna rješenja što on tako pita bi jedino bilo iz ovoga gore: da se za nekretnine primjenjuje jedno, a za pokretne stvari dr.pravo kao mjerodavno..



pošto je ovo bilo i pitanja da napisem i odgovor: (ovo su 3 pitanja kada pita ovu lekciju) :| :zamisljen:

Postupak priznavanja stranih sudskih i stranih arbitražnih odluka pokreće se prijedlogom ovlaštenog subjekta (stranka u postupku, ili njen univerzalni ili singularni nasljednik).
Zakon o rješavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja u određenim odnosima izričito predviđa da je priznavanje odluke stranog suda u statusnim stvarima ovlašten tražiti svako ko za to ima pravni interes, dakle i osobe koje nisu bile stranke u postupku, odnosno subjekti na koje se odluka neposredno ne odnosi.

Za priznavanje stranih sudskih i arbitražnih odluka mjesno je nadležan sud na čijem području treba provesti postupak priznanja odnosno izvršenja.
Nadležnost Kantonalnog suda da odlučuje o priznanju odluka stranih sudova, stranih trgovačkih sudova i stranih arbitraža određena je Zakonom o sudovima u FBiH

Nepostojanje uzajamnosti nije smetnja za priznanje strane sudske odluke donesene u bračnom sporu i u sporu radi utvrđivanja i osporavanja očinstva ili materinstva, kao i ako priznanje ili izvršenje strane sudske odluke traži državljanin Bosne i Hercegovine.

Protiv rješenja o priznavanju odnosno izvršenju odluke stranke mogu izjaviti žalbu u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja, o kojoj odlučuje drugostepeni sud.
Last edited by stevejobs on Fri Apr 13, 2012 6:32 pm, edited 1 time in total.

fadil
Posts: 14
Joined: Tue Jan 31, 2012 5:42 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by fadil »

dali profesor odgovara na  e-mail

sanjan
Posts: 57
Joined: Mon Nov 21, 2011 7:00 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by sanjan »

Poštovani forum-ovci, imam pitanje pa molim da mi neko odgovori. Opšta međunarodna nad. se utvrđuje na osnovu prebivališta tuženog, tu je veza sa tuženim, a kod posebne međ. nad. veza je sa predmetom, pa pitanje ide:na osnovu čega se određuje posebna međ. nad., šta je tu bitno ako nije prebivalište tuženog? Navedi primjer posebne međ. nad. za imovinsko-pravne odnose ? Ovo su pitanja sa ispita. Molim da mi neko odgovori ;) . Hvala. :)

Panther893
Posts: 35
Joined: Tue Jun 30, 2009 8:03 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by Panther893 »

4.2. Posebne nadležnosti


Pravila Uredbe o posebnoj međunarodnoj nadležnosti određuju zasnivanje nadležnosti za tuženika koji ima prebivalište u kojoj od zemalja članica EU. Pravila propisuju zasnivanje posebne nadležnosti u korist suda druge države članice, a ne one u kojoj tuženik ima prebivalište. Ako tuženik nema prebivalište u kojoj državi članici, sud kojemu je tužba podnesena odlučit će o svojoj nadležnosti primjenom unutarnjih pravila međunarodnog procesnog prava .
I sad nabrajas slucajeve kod imovinskog zahtjeva kriterij nase nadleznosti da se na nasoj teritoriji nalazi imovina ili stvar koja je predmet tuzbe,za vanugovornu odgovornost da je steta nastupila na nasoj teritoriji,i makr sest onih slucajeva kad postoji nasa nadleznost;)

Dita
Posts: 22
Joined: Tue May 24, 2011 4:04 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by Dita »

On postavi pitanje bas da zbuni covjeka... I bas previse, previse trazi... Pretjerivanje.

reuf
Posts: 214
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:41 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by reuf »

Ova izjava je naravno obicna nebuloza. Nema potrebe zastrasivat ljude, ko nauci s razumjevanjem, taj i polozi, a profesor je jedan veliki gospodin. Nemojte sirit dezinformacije, pravit problem od necega sto, ako se uci iz knjige i sa razumjevanjem umjesto 5 dana iz skripte napamet, ne predstavlja nikakav problem. Ovaj ispit nije ispit, ovo je razgovor sa profesorom, koji trazi da se ima neki minimum logike, kao i znanja.
Last edited by reuf on Sat Apr 14, 2012 9:55 pm, edited 1 time in total.

Twinky
Posts: 105
Joined: Tue Sep 01, 2009 6:02 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by Twinky »

Apsolutno se slazem s Reufom! Ja sam juce prvi put izasla i polozila... sama sam mislila da nista ne znam, jer ne znam ni jednu lekciju ispricat od pocetka do kraja,nisam se nista preslusala i te fore kako se vec spremaju ispiti za druge profesore..samo sam iscitavala knjigu i zakon i ocigledno je dovoljno. Dakle, samo da razumes materiju, da vladas njome, a ne da pricas lekcije, definicije, itd. Ja sam licno odusevljena i nacinom na koji profesor pita i postovanjem koje ukazuje svakom studentu!

sanjan
Posts: 57
Joined: Mon Nov 21, 2011 7:00 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by sanjan »

[quote="Panther893"]
4.2. Posebne nadležnosti


Pravila Uredbe o posebnoj međunarodnoj nadležnosti određuju zasnivanje nadležnosti za tuženika koji ima prebivalište u kojoj od zemalja članica EU. Pravila propisuju zasnivanje posebne nadležnosti u korist suda druge države članice, a ne one u kojoj tuženik ima prebivalište. Ako tuženik nema prebivalište u kojoj državi članici, sud kojemu je tužba podnesena odlučit će o svojoj nadležnosti primjenom unutarnjih pravila međunarodnog procesnog prava .
I sad nabrajas slucajeve kod imovinskog zahtjeva kriterij nase nadleznosti da se na nasoj teritoriji nalazi imovina ili stvar koja je predmet tuzbe,za vanugovornu odgovornost da je steta nastupila na nasoj teritoriji,i makr sest onih slucajeva kad postoji nasa nadleznost;)
[/quote]Hvala :)
Last edited by sanjan on Sat Apr 14, 2012 9:58 pm, edited 1 time in total.

heidelberg1
Posts: 46
Joined: Fri Jan 20, 2012 2:13 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by heidelberg1 »

Može li neko ukratko napisati odakle je potrebno učiti? Može li ova skripta iz skriptarnice od 50-ak strana aili ima nešta drugo?

Thx! :d055:

Post Reply

Return to “IV godina”