PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
liska
Posts: 32
Joined: Thu Feb 25, 2010 4:56 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by liska »

[quote="nuki_cika"]
Iz ovog drugog djela MPP da li treba uciti nap.ono što je vezano za svicarski zakon ili sve ono što je vezano za uporedno pravo ili se to preskace? :)
[/quote]
Mislim da na tome ne insistira, ali nije loše pročitati za svaki slučaj, pošto je poznato da može pitati sve.

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by nuki_cika »

Hvala kolegice,ali vala necu to uciti,pa cemo vidjeti :)

art vandeley
Posts: 197
Joined: Tue Jun 08, 2010 3:34 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by art vandeley »

Eh ovako , zanima me da li ima neko ko je radio parcijalu i da je bio u grupi u 13h (G-M slovo) i da se sjeca barem onako okvirno zadatka? Bilo je nesta u vezi zastare , jedna strana trazila ispunjenje ugovora ili naknadu stete a druga se pozivala na zastaru , tako nesta...
I pored samog zadatka , moze li neko objasniti malo ovo oko zastare kao jednog od dvije kolizione norme opsteg karaktera? Jednostavno , nejasno mi skroz ovo malo sto pise na 114. stranici u knjizi o tome.

liska
Posts: 32
Joined: Thu Feb 25, 2010 4:56 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by liska »

[quote="baloon"]
a inace jel treba znati latinske nazive i izraze imali ih puno
[/quote]
Ih, pa da ja na sebe preuzmem odgovornost ako kažem da ne treba. :-)  U svakom slučaju, nema ih puno.

Lucky Strike
Posts: 498
Joined: Sat Feb 21, 2009 11:18 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by Lucky Strike »

[quote="art vandeley"]
Eh ovako , zanima me da li ima neko ko je radio parcijalu i da je bio u grupi u 13h (G-M slovo) i da se sjeca barem onako okvirno zadatka? Bilo je nesta u vezi zastare , jedna strana trazila ispunjenje ugovora ili naknadu stete a druga se pozivala na zastaru , tako nesta...

[/quote]Zadaka je išao nekako ovako : Vodi se spor oko ugovora o kupoprodaji pokretnih stvari. Jedna strana stavlja prigovor zastare. Koje pravo je mjerodavno za taj prigovor zastare?

čl. 8.  u zakonu - o zastari

Znač mjerodavno je ono pravo koje je mjerodavno za taj konkretan slučaj. To je u ovom slučaju pravo koje je mjerodavno za ovaj spor oko kupoprodaje pokretnih stvari. ( čl.20 stav 1 - za ugovor o prodaji pokretnih stvari)

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by nuki_cika »

Hoće li biti predavanja u četvrtak?Kad cemo upisivati parcijalu? :) :)

amina90
Posts: 22
Joined: Wed Aug 24, 2011 1:44 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by amina90 »

ja sam danas isla na fakultet i nije bilo predavanja :(

ne znam je li profesor prosli put rekao kad mozemo doci da upisemo parcijalu

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by nuki_cika »

Kažu da je profesor bolestan,pa zato nije bilo :(,a parcijala se može upisati i na redovnom roku valjda :)

dorinica
Posts: 58
Joined: Sun Mar 06, 2011 10:07 pm

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by dorinica »

Raja ima li sutra ispita ako je prof bolestan,da nije opet odgodio? Zna li iko ista?

crazy
Posts: 406
Joined: Mon Mar 16, 2009 12:03 am

Odg: Međunarodno privatno pravo

Post by crazy »

E i mene interesuje :)

Post Reply

Return to “IV godina”