PFSA: Upravno pravo I

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Samanta
Posts: 136
Joined: Fri Sep 10, 2010 8:05 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Samanta »

ima li puno ovog upravnog ugovora,vidim nema ga u skripti,ako nema neka neko napise malo o tome,da ne kupujemo knjigu zbog lekcije.:)

AdiMali
Posts: 173
Joined: Fri Jan 29, 2010 3:45 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by AdiMali »

U pravnoj teoriji i praksi ovaj ugovor je najviše raspravljan, a time i uobličavan, u francuskom
i njemačkom pravu. Ova dva modela imaju niz slučnosti ali i bitnih razlika. Na primjer, jedna
od razlika se uviđa još u samoj definiciji pojma: po francuskom pristupu, označava dvostrani
pravni akt koji država (odnosno relevantni organ, javnopravno lice ili javnopravna
korporacija)1 zaključuje sa trećim licem (fizičkim, pravnim licem ili izvjesnim državnim
organom) radi realizacije nekog cilja od šireg društvenog interesa.
Po njemačkom modelu, radi se o posebnoj vrsti ugovora kojim se na osnovu saglasnosti volja
strana ugovornica stvaraju, mjenjaju ili ukidaju javnopravni odnosi.
Pojam javnopravnog / upravnopravnog ugovora je definisan kao posebna vrsta ugovora, kojim stvaraju, mjenjaju ili ukidaju javnopravni
odnosi. Dakle, specifična priroda ovog ugovora primarno je određena samom specifičnošću
njegovog predmeta, koji se faktički određuje na osnovu sadržine samog ugovora.
Pod upravnim ugovorom smatra prije svega ugovor:
koji je regulisan propisima upravnog prava
čiji predmet je regulisanje upravnopravnih odnosa
kojim se zasnivaju upravno pravna ovlašćenja i obaveze
čija je jedna strana ugovornica subjekt javne vlasti

ja sam ovako spremao, mada ima i drugacijih verzija

Samanta
Posts: 136
Joined: Fri Sep 10, 2010 8:05 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Samanta »

svaka ti cast,hvala ti puno,i ja cu ovo nauciti,sta cu:))

Dado
Posts: 298
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:00 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Dado »

Samanta dosta lekcija fali u onoj skripti koje prof pita i dosta lekcija se drugacije zove,moj savjet uci do postupka iz knjige ili uporedi sve lekcije koje fale i dodaj iz knjige meni su bila pitanja Pojam upravnog prava ,Lokalna samouprava i nijedno to pitanje nema u skripti ili ima ali po dvije recenice.

Samanta
Posts: 136
Joined: Fri Sep 10, 2010 8:05 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Samanta »

Dado ,moram vidim i ja, ,mada imam izvadeno iz knjige  ARHIVE BIH,LOKALNU SAMOUPRAVU,MATERIJALNO GLEDISTE UPRAVNOG SPORA,I FORMALNO ali vidim da su nazivi drugaciji,nikako se ne poklapaju ovi u skripti,i pitanja koja se uce,imaju negdje objavljena. Nego sam mislila brze cu jer mi se zuri:)al sva sam se spetljala,izgleda mora se bas iz knjige prve dvije glave(a koje je izdanje ta knjiga,koja god)?

AdiMali
Posts: 173
Joined: Fri Jan 29, 2010 3:45 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by AdiMali »

Ma i nemoras sve iz knjige, uglavnom predji ova udarna pitanja iz knjige, a ostalo skripta.
Zna li neko sto pita iz upravnog spora, osim gledista, metoda, vrsta sporova, jel ide i do onih ludih lekcija poslije subjekata upravnog spora?
hvala :)

sedmoglavi
Posts: 43
Joined: Thu Sep 16, 2010 7:14 am

Odg: Upravno pravo I i II

Post by sedmoglavi »

Mene inrteresuje, da li je neko iz drugog dijela dobio ova pitanja... Matične knjige, Lično ime, Udruženje građana, Javni skupovi... jer u pitanjima piše da pita sve o državljanstvu i tamo o Javnom dobru... a ova pitanja dođu nekako između... pa da li je neko dobio bilo koje od ova 4 pitanja ili je čuo da je neko drugi dobio i sl...

Kombinujte knjigu i scriptu... nedostaje dosta lekcija, bar sam to uvidio u drugom dijelu... za ostalo još ne znam, al ću vas izvještavati kako budem učio...

Meni knjiga više leži... veće lekcije, pročitaš ih i kad ponoviš sigurno zapamtiš bar 50% više nego što je u scripti... a u scripti moraš baš sve naučit, naročito ako je mala lekcija... i baš sam pratio kod državljanstva, one male lekcije u scripti.. u knjizi i nišu baš male... i ima u knjizi materijala koji je bitan, a na kraju nije nam džaba napisano u scripti da prva dva dijela učimo iz knjige...

Dado
Posts: 298
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:00 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Dado »

Knjiga vam je ja mislim 2009 ,uporedite skriptu sa knjigom povadite lekcije koje nemaju ili su male u skripti i naslove sa tekstom jer vam moze postaviti pitanje koje ste naucili a necete ga skontat jer se u skripti drugacije zove.Sto se tice tih pitanja  licno ime,javne skupovi pita ali ne toliko cesto vise forsira drzavljanstvo i eksproprijaciju,ako vam postavi neko podpitanje a neznate ga 100% nemojte se pravit da znate i slucajno da nesto bubnete bolje sutite.Sto se tice upravnog spora pored ovih lekcija do postupka ja sam cuo samo dva pitanja iz postupka u upravnom sporu a to su zahtjev za zastitu zakonitosti i pokretanje upravnog spora one dvije tuzbe kolko se sjecam imaju od 30 i 60 dana.Bitno je o svemu da znate reci ponesto jer profesor je stvarno korektan i dosta pomaze i ne pravi neku bauk atmosferu.

Samanta
Posts: 136
Joined: Fri Sep 10, 2010 8:05 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Samanta »

Mislim da treba nauciti  prve dvije glave iz knjige,ostalo iz skripte,i nece biti frke:) jedino se tako moze biti siguran da ne fali nista,eto hvalaaaaaa na inform. sad mi je jasnije :)

snijeg
Posts: 82
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:27 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by snijeg »

Molio bi kolege/ice koji u ovih dan - dva budu isli na fax da pogledaju na oglasnoj ploci da li ispit iz upravnog prava za stari sistem ostaje 9.4. u 9 sati i 10.4. u 9 sati ( po abecednom redu kako je prethodno objavljeno ).
Znam da je malaa vjerovatnoca da se termin ispita promijenio, ali opet bolje je provjeriti za nas koji nismo iz Sa je to jako bitno.
Molim kolege / ice da jave ako bude kakvih promijena vezano za termin ispita  iz upravnog prava .
Hvala unaprijed i Pozz

Post Reply

Return to “IV godina”