PFSVEMO: Upravno pravo

Još malo, pa gotovo!
nolle
Posts: 81
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:12 pm

PFSVEMO: Upravno pravo

Post by nolle »

a kod koga ste vi kolegice polagali u Mostaru i kako je bilo?

ivana.....
Posts: 43
Joined: Tue Jun 22, 2010 10:46 am

PFSVEMO: Upravno pravo

Post by ivana..... »

kod prof. Snježane. prvi dio do upravnog postupka sam išla preko kolokvija i onda drugi dio nam je bio prvo pismeno pa usmeno. iskreno mene je tada kao osoba razočarala...tako da ako možeš birati predlažem ti prof. koji je korektniji i pošteniji. nije bitna strogoća nego pravednost. no kod mene je bila malo posebna situacija...s obzirom na ocijene a i općenito. ka osoba je  :c053:

nolle
Posts: 81
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:12 pm

PFSVEMO: Upravno pravo

Post by nolle »

Sta inace prof. Snjezana pita na ispitu tj.koja pitanja?

ivana.....
Posts: 43
Joined: Tue Jun 22, 2010 10:46 am

PFSVEMO: Upravno pravo

Post by ivana..... »

vrlo rado bih ti pomogla da se sjećam ili da imam knjigu uz sebe. davno sam to položila...znam da pita načela, uprava u formalnom i materijalnom smislu, postupke, žalbe, odluke po žalbi (valjda), nabrajanja, objekt zakonitosti, upravni akt (definicija, vrste), imaš i zakona 2 za prvi dio. to su Zakon o organizaciji državne uprave i Zakon o državljanstvu FBiH (iz državljanstva uglavnom pita stjecanje, prestanak...moraš znat sve one uvjete), a iz ovog prvog zakona ima samo par članaka za naučiti. uvijek vrti jedno pitanje kojeg se sada ne mogu sjetiti :D. a što se tiče drugog dijela... tu sam jedan dio učila iz knjige (upravni postupak) a drugi iz zakona koji ima možda 12,13 str.s tim što ga moraš znati od a-ž. zatim mislim idu prijestupi?! (tu sam imala 4 str.što je prof.izdiktirala i trebalo je samo to, dakle ništa iz knjige). ja sam ti ovo okvirno napisala jer sam upravno položila prije više od godinu i pol i odmah knjigu i materijale proslijedila.

jesenjin
Posts: 48
Joined: Mon Jul 09, 2012 10:12 pm

PFSVEMO: Upravno pravo

Post by jesenjin »

Evo možda ti pomognu pitanja što su bila na kolokvijima!  :) 1.kolokvij: 1.Pojam uprave? 2.Javna služba? 3.Definiraj upravni ugovor i njegove karakteristike? 4.Nabrojati poslove državne uprave prema pozitivnom zakonodavstvu? (to je iz zakona) 5.Stjecanje Bih državljanstva naturalizacijim i olakšanom naturalizacijom? (iz zakona) 6.Upravnopravni odnos(u širem i užem smislu, kako nastaje i prestaje, razlike između upravnopravnog i građanskopravnog odnosa)? 7.Kako djeluje načelo zakonitosti po normativnom aktu uprave? 8.Podvođenje uprave pod načelo zakonitosti? 9.Slobodna(diskrecijska) ocijena? 10.Nabroji vrste podzakonskih općenormativnih akata i nevedite i objasnite moguće sankcije protiv protuustavnih i nezakonitih općenormativnih akata? 11.Def kontrolu nad upravom, vrste kontrole i navedite kako se prema svojoj širini mogu izražavati kontrolne ovlasti? 12.Def pojam javnih ovlasti te izvor i sadržaj?  :h055:  2.kolokvij: 1.Def upravnog akta? 2.Koji su bitni elementi upravnog akta i objasniti? 3.Donositelj upravnog akta? 4.Pojam akti uprave? 5.Vrste upravnih akata i objasniti ih? 6.Forma i sadržaj upravnog akta? 7.Nabrojati i objasniti dodatke upravnom aktu? 8.Vremensko djelovanje upravnog akta? 9.Retroaktivno djelovanje upravnog akta? 10.Produženo pravno djelovanje upravnog akta? 11.Pravomoćnost i vrste? 12.Objekt pravomoćnosti? 13.Pogrešni upravni akti? 14.Konkretni akti uprave izvan upravnog akta? 15.Koji su akti ništavi? 16.Izvanredni pravni lijekovi? 17.Vrste javnih službenika?  :h055:  3.kolokvij: 1.Načela upravnog postupka? 2.Privremeni zastupnik? 3.Povrat u prijašnje stanje? 4.Sastavni dijelovi rješenja? 5.Procesna zajednica? 6.Spajanje više upravnih stvari u jedan postupak? 7.Kada se upravna stvar može riješiti u skraćenom postupku? 8.Kda ZUP nalaže obveznu usmenu raspravu? 9.Rok za izdavanje rješenja? 10.Rok za donošenje rješenja o žalbi i kada žalba nije donesena? 11.Da li u upravnom postupku vrijedi načelo reformatio in peius? 12.Ralozi za obnovu postupka? 13.Provođenje administrativnog izvršenja? 14.Kda će doći do obustave a kada do odlaganja administrativnog rješenja? 15.Dostava podnesaka u upravnom postupku? 16.Poništavanje i ukidanje rješenja prema pravu nadzora? 17.Proglašenje rješenja ništavim? 18.Rokovi? 19.Rad 1stup. i 2stup. tijela po žalbi? 20.Ima li stranka pravo izmjene zahtjeva za pokretanje upravnog postupka? ee to je to  :) ustvari ima i 4.kolovij ali još nije bio pa nezz za pitanja...  :)  ;)

nolle
Posts: 81
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:12 pm

PFSVEMO: Upravno pravo

Post by nolle »

Hvala puno,tako se pomazu kolege,bravo :)

jesenjin
Posts: 48
Joined: Mon Jul 09, 2012 10:12 pm

PFSVEMO: Upravno pravo

Post by jesenjin »

Danas je bio ispit kod prof.Snježane i po mom mišljenju prof. je stvarno fer i konkretna,  jedna od najboljih jer drži do svoje riječi, kako je tako je! :)

sansan
Posts: 6
Joined: Wed Nov 06, 2013 1:25 pm

PFSVEMO: Upravno pravo

Post by sansan »

Samo zelim da kazem da je profesorica super, ne obara na prvo pitanje koje ne znas vec ti pokusava pomoci da sve povezes i dodjes do odgovora na to pitanje...
Svaka cast za Snjezanu Pehar, jedna od rijetkih korektnih profesora... :)

deeno
Posts: 9
Joined: Fri Jan 27, 2012 9:34 pm

Re: PFSVEMO: Upravno pravo

Post by deeno »

Pozdrav kolege! Navodno postoje pitanja za kolokvij koje je dala prof. Pehar (ili asistent). Ima li netko to da postavi ovdje?

lepaprotinakci
Posts: 21
Joined: Sun Feb 24, 2013 5:26 pm

Re: PFSVEMO: Upravno pravo

Post by lepaprotinakci »

Može li mi netko stavit link skripte koja je dobra za polaganje?

Post Reply

Return to “Četvrta godina”