PFSVEMO: Politička povijest Hrvatske i BiH u XIX stoljeću

Još malo pa diploma...
Post Reply
lardar
Posts: 1
Joined: Wed Nov 17, 2010 2:10 pm

PFSVEMO: Politička povijest Hrvatske i BiH u XIX stoljeću

Post by lardar »

Narode pomagaj,ispit je 09.04.2011.,a ja nemam literaturu.
Last edited by lardar on Sun Aug 19, 2012 5:35 pm, edited 1 time in total.

Alniyat
Posts: 514
Joined: Wed Aug 26, 2009 10:36 am

Odg: politicka povijest hrvatske i bih u xix stoljecu

Post by Alniyat »

Iz koje knjige ucite ovaj predmet?

geolina
Posts: 150
Joined: Tue Apr 07, 2009 8:36 am

Odg: politicka povijest hrvatske i bih u xix stoljecu

Post by geolina »

ja sam ovaj predmet spremala iz više izvora, ev navest ću ti neke, dekan ima svoju knjigu na ovu temu koja se u Orašju može kupiti kod Marijana, al iz tog možeš amo dio izvuć, uglavnom onaj koji se odnosi na političke stranke u tom razdoblju, dio sam vadila iz udžbenika povjesti za VII. razred osnovne škole, a većinu sam učila iz nacionalne povjesti sa prve godine, u Orašju prošle godine je kružila nekakva skripta kako sam ranije položila neznam kakva je al predpostavljam da ima u Orašju za kupiti.

bitno
Posts: 77
Joined: Fri Oct 29, 2010 1:00 am

Odg: POLITIČKA POVIJEST HRVATSKE I BIH U XIX STOLJEĆU

Post by bitno »

Pozdrav!!!

Geolina gdje  ima za kupiti u referadi ili????
Last edited by bitno on Tue Nov 01, 2011 7:27 pm, edited 1 time in total.

bitno
Posts: 77
Joined: Fri Oct 29, 2010 1:00 am

Odg: POLITIČKA POVIJEST HRVATSKE I BIH U XIX STOLJEĆU

Post by bitno »

Kupila sam u referadi ODABRANI DIJELOVI za ovaj predmet,prof.pripremio!!!!!

bitno
Posts: 77
Joined: Fri Oct 29, 2010 1:00 am

Odg: POLITIČKA POVIJEST HRVATSKE I BIH U XIX STOLJEĆU

Post by bitno »

Evo pitanja koja su bila na usmenom  iz ovog premeta:
ilirski pokret,ko su madjaroni,proljece naroda,jugoslovenski odbor,prvi bosanski kongres,ko je pokrenuo autonomiju Bosne,prve stranke u Hrvatskoj???

vladek007
Posts: 25
Joined: Mon Sep 21, 2009 10:00 pm

Odg: POLITIČKA POVIJEST HRVATSKE I BIH U XIX STOLJEĆU

Post by vladek007 »

Dajte ljudi ako ima tko iz Viteza ili Orašja koji su polagali ovaj ispit ili imaju neke informacije, dobro će doći. Najčešća pitanja i tako, čisto informativno.
Edit: Izlazio sam danas na ispit u Vitezu i nisam položio ali sam izlazio na ispit više iz razloga da zbavim literaturu i vidim kako profesor ispituje. Kao i dosada pita jednostavna pitanja, kratka i jasna. Danas je bilo jugoslovenski odbor, ustav bih i husein gradaščević-zmaj od bosne. Troje studenata bilo, jedan prošao.  Evo otprilike šta čini sadržaj predmeta i koja su najčešća pitanja:

Politička povijest BiH i Hrvatske se bavi rezvojem i evolucijom političke  misli  od 1790 dakle prosvijećenog apsolutizma pa sve do 1918 odnosno stvaranja prve zajednićke države južnoslavenskih naroda Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Bazirajte se na političke ideje, programe, političke stranke, važne osobe koje su obilježile političku misao XIX i XX. stoljeća kako u BiH tako i u Hrvatskoj. Neka od najčešćih pitanja su:    Ilirski pokret, prve političke stranke, stranke nakon Bachova apsolutizma, političke stranke početkom XX stoljeća u Hrvatskoj, političke stranke u BIH u vrijeme austrougarske uprave
    dualizam, austrougarska, hrvatsko ugarska nagodba- autonomni organi po nagodbi
    londonski ugovor,jugoslavenski obor, jugoslavenski klub- razlike
    ANTE TRUMBIČ.
    FRAN SUPILO
    ANTE STARČEVIĆ
    EUGEN KVATERNIK
    IVO Pilar
    Nadbiskup Josip Stadler
    svibanjska deklaracija, krfska deklaracija
    ideja trijalizma- ivo Pilar Hrvatska narodna zajednica
    akti koji reguliraju status BiH u vrijeme austrougarske uprave, Benjamin Kallay i politika      interkonfesionalnog bosanstva
    stanje prije dolaska austrougarske uprave, ajani, buna Husein kapetana Gradašćevića, Hercegovina kao pašaluk, Hercegovački ustanak- Musić- počeo u Gabeli
    Berlinski kongres, istočno pitanje
    STVARANJE PRVE ZAJEDNIČKE DRŽAVE JUŽNIH SLAVENA
Ovo su okvirna ali ne i jedina pitanja iz ovoga predmeta. Nadam se da sam nekome pomogao, jer bi i meni dobro došlo da sam ovo imao prije ispita..
Last edited by vladek007 on Sat Jan 28, 2012 3:23 pm, edited 1 time in total.

patricija
Posts: 3
Joined: Thu Oct 06, 2011 9:41 am

Odg: PFSVEMO: Politička povijest Hrvatske i BiH u XIX stoljeću

Post by patricija »

Ima li tko skriptu za ovaj ispit u mostaru ili ima saznanja kako doci do nje???? Ljudi pomozite!!!!!

Post Reply

Return to “Treća godina”