PFSVEMO: Pravo Europske unije

Sad ste već na pola puta...
anchybo
Posts: 13
Joined: Tue Jun 05, 2012 1:24 pm

Odg: PRAVO EUROPSKE UNIJE

Post by anchybo »

Kakva je ta od 40 str. ima li je ovdje u dokumentima?

Andy
Posts: 34
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:54 pm

Odg: PRAVO EUROPSKE UNIJE

Post by Andy »

Nisam sigurna, čini mi se sa sarajevskog faksa. Ja kopirala od kolege, fale neke stvari u prvom dijelu. Nije savršena, ali nije ni loša. Bolje nego učiti iz one od 80. str.! :)

allure
Posts: 9
Joined: Thu Sep 16, 2010 6:40 pm

Odg: PRAVO EUROPSKE UNIJE

Post by allure »

polazu li u isto vrijeme oni koji su izasli na kolokvij i oni koji zele polagati cijeli predmet? tj.odrede li uh u grupe pa jednima postavljaju toliko i toliko pitanja za parcijalu a drugima toliko i toliko za cijelu knjigu?

saradeever
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 12:51 am

Odg: PRAVO EUROPSKE UNIJE

Post by saradeever »

Molim kolege iz Orašja da napišu koja su im pitanja bila sad na drugom lipanjskom roku...ako je bio! :)

Canis
Posts: 18
Joined: Mon Jan 30, 2012 9:31 pm

Odg: PRAVO EUROPSKE UNIJE

Post by Canis »

[quote="saradeever"]
Ok,hvala za pitanja!

Nije toliko komplicirano,bar na prvi pogled...samo ovo zadnje pitanje me buni. Vidim da se često ponavlja,al nikako na shvaćam o kojim "Osnovnim pravima" je tu riječ!
[/quote]

Jesi saznala što treba napisati o tom pitanju,odnosno o tim "osnovnim pravima"?

saradeever
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 12:51 am

Odg: PRAVO EUROPSKE UNIJE

Post by saradeever »

Stranica 203. u knjizi,ja mislim da je to to! :)

Canis
Posts: 18
Joined: Mon Jan 30, 2012 9:31 pm

Odg: PRAVO EUROPSKE UNIJE

Post by Canis »

a po kojoj to knjizi? ja imam ovu za koju piše da je to obavezna literatura i ne nađem to nigdje u knjizi
Last edited by Canis on Thu Jul 05, 2012 10:30 pm, edited 1 time in total.

saradeever
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 12:51 am

Odg: PRAVO EUROPSKE UNIJE

Post by saradeever »

"Evropska unija-Osnivanje i razvoj" Autor: Nevenko Misita.
Ta je kod mene! ako hoćeš napišem ti ja ovdje sve šta piše u ovoj knjizi o tim osnovnim pravima,ako je nemaš

Canis
Posts: 18
Joined: Mon Jan 30, 2012 9:31 pm

Odg: PRAVO EUROPSKE UNIJE

Post by Canis »

Ajde može,nemam tu knjigu! Hvala
Last edited by Canis on Thu Jul 05, 2012 10:30 pm, edited 1 time in total.

saradeever
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 12:51 am

Odg: PRAVO EUROPSKE UNIJE

Post by saradeever »

Osnovna prava

Kao rezultat zalaganja nekoliko država članica,prije svega Velike Britanije, postlisabonski tekst Ugovora o Eu ne sadrži Povelju o osnovnim pravima EU. Umjesto toga, u jednoj od uvodnih odredbi izričito se priznaju prava,slobode i principi utvrđeni Poveljom,dok je sama Povelja data u posebnom protokolu.
Činjenica da je Povelja,po drugi put,potpisana i svečeno proglašena od strane institucija (EP, Komisija, Vijeće Ministara) i smješetena u jedan od protokola,nesumnjivo ima simbolički i politički značaj.  Ipak,iako data u protokolu, Povelja obvezuje kako Europski sud,tao i nacionalne sudove- naravno u kontekstu primjene komunitarnog prava.
Sa druge strane, novi status Povelje znači i da će se njene izmjene vršiti na drugačiji način, dakle, ne u tzv. redovnoj amandmanskoj proceduri koja vrijedi za Osnivačke ugovore.
Ne manje značajno je i izrričito statuiranje obveze pristupanja Europskoj konvenciji o ljudskim pravima,kao aktu koji utemeljuje ljudska prava i slobode na prostoru Europe.
Vraćajući se Povelji o osnovnim pravima EU, treba podsjetiti na činjenicu,da je u međuvremenu,iako formalnopravno neobvezujući kat, često služila kao osnov za utemeljenje pravnog stanovišta- kako u okviru mišljenja generalnih pravozastupnika,tako i odluka Europskog suda.


Kolega,ovo je zapravo status Povelje o osnovnim pravima EU poslje Lisabona,al to je najbliže odgovoru što sam našla. Nadam se da će poslužit ;)

Post Reply

Return to “Druga godina”