PFSA: Uvod u pravo Evropske unije

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
fani
Posts: 324
Joined: Wed Jan 27, 2010 12:39 pm

Odg: Uvod u pravo EU

Post by fani »

Imam jos jedno pitanje, a nema ga u skripti, a knjigu nemam, pa ako neko moze odgovoriti, bila bih zahvalna. Nadležnosti Evropskog suda u uzem smislu?

nadjaibis
Posts: 216
Joined: Wed Jan 27, 2010 3:58 pm

Odg: Uvod u pravo EU

Post by nadjaibis »

          DJELOVANJE EVROPSKOG SUDA
95. E. SUD KAO INSTITUCIJA · struktura pravosudnog mehanizma- u ovoj lekciji u skripti imas sve objasnjeno (definiranje nadleznosti E.suda u uzem smislu..)

fairy
Posts: 94
Joined: Wed Dec 02, 2009 5:43 pm

Odg: Uvod u pravo EU

Post by fairy »

Tuzbe zbog povrede ugovora; tuzbe za ponistenje komunitarnih pravnih akata; tuzbe zbog pasivnog drzanja administracije; prethopdno odlucivanje; povreda obaveze od strane drzave clanice; medjusobne tuzbe drzava clanica, postupanje po zalbi na odluke Suda prve instance i postupanje po zahtjevu za preispitivanje odluke Suda prve instance  donijete u postupku prethodnog odlucivanja.

fani
Posts: 324
Joined: Wed Jan 27, 2010 12:39 pm

Odg: Uvod u pravo EU

Post by fani »

Sada sam zbunjena. Dva razlicita odgovora. koji je tacan? :zamisljen:

nadjaibis
Posts: 216
Joined: Wed Jan 27, 2010 3:58 pm

Odg: Uvod u pravo EU

Post by nadjaibis »

:D oba odgovora su tacna, samo sto ti je kolegica dala konkretan odgovor a ja sam ti dala lekciju u kojoj ces odgovor naci..;)

fani
Posts: 324
Joined: Wed Jan 27, 2010 12:39 pm

Odg: Uvod u pravo EU

Post by fani »

Onda ne gledamo u istu skriptu.:) Uglavnom hvala

nadjaibis
Posts: 216
Joined: Wed Jan 27, 2010 3:58 pm

Odg: Uvod u pravo EU

Post by nadjaibis »

:D
"E. sud u užem smislu može biti i prva i konačna instanca, dok u određenim predmetima Sud prve instance može djelovati kao prva instanca a E sud u užem smislu kao apelaciona instanca. E sud djeluje kao ustavni, upravni, apelacioni, a po nekima i kao međunarodni sud, djeluje u skladu sa odredbama Ugovora i statuta, jedino ne bi mogao djelovati kao sud opšte nadležnosti. Djeluje u četiri vrste sporova: sporovi između komunitarnih institucija, sporovi između Unije i država članica, sporovi između država članica, zaštita privatnopravnih subjekata."..ovako pise u ovoj koju ja imam, a to je iz skriptarnice..:D ti mozes uzeti bilo koji odgovor..:D ja sam ovako ucila..:D

sretno..;)

SABINI
Posts: 249
Joined: Tue Jun 22, 2010 1:00 pm

Odg: Uvod u pravo EU

Post by SABINI »

Zna li neko gdje se radio ispit na prethodnom roku??jel sala prve god??i jel sura tacno ispit u 19h ili je opet nesto pomjereno??

fani
Posts: 324
Joined: Wed Jan 27, 2010 12:39 pm

Odg: Uvod u pravo EU

Post by fani »

Radio se u sali prve godine, bili smo podijeljeni u dvije grupe, jer nas je bilo puno. I nije pomjereno, sutra je u 19 sati ispit.

SABINI
Posts: 249
Joined: Tue Jun 22, 2010 1:00 pm

Odg: Uvod u pravo EU

Post by SABINI »

Kojih 10 pitanja je prof dao naknadno i kad??? :( :(

Post Reply

Return to “III godina”