PFSA: Finansije i finansijsko pravo

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
vuk usamljeni

Post by vuk usamljeni »

Izašli su rokovi za finansije za ljetnji i vjerovatno septembar,al samo za bolonju i problem što nema nikako aprilskog roka za III godinu,piše a kad uđeš IV....Možel ko da nađe sad,ne od prije ono,već od danas,vjerovatno su dati i za april rokovi,bar bolonjcima za Finansije,al nemože se vidjeti..

justBiH

Post by justBiH »

Jedna od varijanti je da idu na to da nas dovedu do junskih rokova a onda ce reci pa polazete po novoj literaturi. A do tada ce nas zavlaciti s kojekakvim glupim objasnjenjima i moguce je da nam nece ni dati roka do juna . Nadam se da sam iznio krivu procjenu . Od prodekana sam dobio informaciju da cemo dobiti rokove ove sedmice i da ce on popricati s novim profesorom u vezi literature.Na nama je isto tako odgovornost jer vecina nista ne radi po tom pitanju ( cast pojedincima ) Ljudi pisite Prodekanu za nastavu jer sama njegova pozicija , pozicija PRODEKANA ZA NASTAVU nas prosto mami da mu se obratimo . Nije studomat mjesto na kojem mozemo traziti svoja prava nego su to Dekan i Prodekan za nastavu . Ja sam pisao i nastavit cu to raditi a vi kako hocete . Juni se blizi pa ako ne uspijemo, staru knjigu od prof. Jahica cemo zamijeniti novom pa pored toga sto cemo morati ispocetka uciti izdvojit cemo i jos nekih 30-tak "marcica " za tu novu knjigu .

hilmo h

Post by hilmo h »

A da mi koji trebamo polagati finansije - stari režim, napišemo peticiju da ispit polažemo kod prof. Rizvanovića, da ne mijenjamo knjigu i da vidimo koliko nas ima?

justBiH

Post by justBiH »

Ja sam za . Ali kolega pisite svi prodekanu jer ako nas vise posalje mail djelovat ce ozbiljnije . Ako nista prodekan odmah odgovori pa se mozes upustiti u neku diskusiju s njim vezano za problem .

law

Post by law »

Po sadrzaju u knjizi  4. poglavlje pocinje sa javnim prihodima, dakle to ne ucimo sada? Ne znam sta jos moze izdiktirati ako je izdiktirao javne rashode sa kojim pocinje i zavrsava 3.poglavlje :S

shitz

Post by shitz »

Maloprije mi je odgovorio prof. Halapić i kaže da će se u aprilu sve riješiti, i rokovi i profesor. Meni to zvuči kao prvoaprilska šala, i ponovo sam pisala, rekla da mi nije odgovorio na pitanje jer nisam pitala kada će problem riješiti nego zašto nema rokova, zašto nije ostao prof. Rizvanović i kako je ostao na IV godini, zašto nije bilo martovskog ispita, nije valjda da planiraju promijeniti literaturu, pa onda zašto imamo 7 dana razmaka između dva ispita, zašto imamo ispitne rokove 2-3 dana nakon što ih objave, zašto ne poštuju svoju Odluku o održavanju ispita sa III godine u prvoj polovini a sa IV u drugoj polovini mjeseca itd.? Mislim da i da se potrude više ne bi mogli biti  neprofesionalniji, neozbiljniji i bezobrazniji. A mi šutimo i dalje i svako svoje nek muti i šuti, i ne daj Bože da jedni drugima pomognemo i da se organizujemo pa uputimo zajednički dopis, ili odemo lično ili napravimo nešto pa da ove gluposti riješimo. I super da su nam produžili rok, sada još 3 godine možemo biti ovce, čast izuzecima.

bianconero

Post by bianconero »

[quote="law"]
Po sadrzaju u knjizi  4. poglavlje pocinje sa javnim prihodima, dakle to ne ucimo sada? Ne znam sta jos moze izdiktirati ako je izdiktirao javne rashode sa kojim pocinje i zavrsava 3.poglavlje :S
[/quote]
pojam, razvoj i zadaci javnih finansija - prvo poglavlje
javni rashodi - drugo poglavlje
javni prihodi - trece poglavlje
budzet - cetvrto poglavlje
javni dug - peto poglavlje
fiskalni federalizam - sesto poglavlje

prva 3 su za parcijalu, cekaju se pitanja iz treceg poglavlja ali to dok predje jos odredjeni dio gradiva.

maki21

Post by maki21 »

Evo i ja se pridruzujem kolegama,i ja sam isla do dekana,rekao je da se strpimo da imaju istu frku sa jos nekim predmetima i da se obratim prodekanu,kod prodekana sam isla ne znam koliko vise puta i stalno je bio od bice i ne znam,jos od sredine marta,prave nas budala..kaze meni juce Halapic poslao sam por.dekanu na telefon,a dekan ne odg na mail-ove vec sam tri poslala.Mogli su da odrede parcijalu za novu bolonju i odrzavanje ispita MFP na 4.god.ne mogu za nas.Jahic je otisao u septembru,a ne juce.

maki21

Post by maki21 »

I da kad sam bila kod dekana prije sedmicu dana, govorila sam mu da ne bi bilo fer da se menja literatura,posto smo slusali ispit kod Jahica,on je rekao da se to podrazumeva i da se za nas nece menjati...e sad koliko ce ostati pri tome.

vuk usamljeni

Post by vuk usamljeni »

Ja čekam od jutros odgovor,ništa.Između ostalog par dana uopšte nije bilo linka za treću godinu za April(jeste bio kad pogledaš,to piše)al kada 'uđeš'tamo 4 godina postavljena i kod nas i I ciklusa,to su ispravili u toku dana,a urađeno je da ne bi vidjeli da su dati termini još neki dan za ljetnji i septembarski rok I ciklusu.Problem se pojavljuje kad je Djonlagić dao svoju knjigu za učiti,Bolonjcima.I tada se kolege'dižu'znači prije gotovo 2 mjeseca,da ne može tako u pola godine davati,odgovor cjenjenog prodekana kolegi je da on tu ne može ništa,kao što je neki dan i drugom kolegi isto rekao,i da profesori daju literaturu na predavanjima,to su pokušali 'utaliti' knjigu od 40 KM,bar sam je ja vidio i pitao na Ekonomskom fakultetu.I kada slijedi zakonsko i podzakonsko iznošenje našim Doktorima prava akata da ne može tako,jer literatura mora biti javno objavljena i na početku godine kao što sada ima negdje ako nisu sklonili i gdje je zvanična literatura u stvari od profesora Dautbašića,a nije ni Jahićeva,a isto koje Crno Predavanje kod starog sistema(vidite da su sad uklonili i rubriku predavanja za nas)dolazi do problema koji i sada traju.Drugi,možda primarni razlog je političke prirode,nisu davali termine nadajući se da bi djonlagić,koji je sada šef kluba DF,mogao biti ministar pa su čekali na to i kada se kako znamo nije nigdje u tom svojstvu pojavio,vlada imenovana,sad možemo i očekivati termine.To je dekanu trebalo i treba za reizbor,eventualni,i da ima podršku a i za sve ne zakonitosti koje se mogu evidentno utvrditi,to je sve suština problema,plus što su ljuti što je rok produžen,odnosno inicijativa pokrenuta i što su novinari tražili mišljenje od dekanata,udruženja studenata prava al nisu dobili što je u tekstu i objavljeno a rekli se očitovati,posebno Udruženje i onda blokirali novinara koji nije htio odmah objaviti tekst dok ne čuje naše'legalne i legitimne'predstavnike o tome i kako ne pomažu svom članstvu,i tekst je izašao i poslije još i drugi tekstovi.

Post Reply

Return to “III godina”