PFSA: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
armina
Posts: 19
Joined: Fri Sep 11, 2009 8:46 pm

Odg: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Post by armina »

kolege jel zna neko kada ce nam profesorica moci potpisati ocjenu?ja sam ovo polozila u junu i nikad nisam upisala :c053: a slala sam mail ass on kaze da ce kao izbaciti naknadno kad ce biti upis ili da potrazim profesoricu-nit je obavijest izasla(koliko ja znam)niti profesoricu mogu da nadjem :Sako neko nesto zna nek javi :)

Asja S
Posts: 65
Joined: Mon Jan 10, 2011 3:23 pm

Odg: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Post by Asja S »

ma ni mi nista ne znamo,kaze ass da se niko nije pojavio na prvom roku,a jedino se on nije pojavio,lol...u petak je drugi rok,nije siguran da ce doci jer je na putu :O tako da ti je moj savjet,trazi samostalno profesoricu,ne cekaj njega....

armina
Posts: 19
Joined: Fri Sep 11, 2009 8:46 pm

Odg: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Post by armina »

ok hvala u svakom slucaju :)

anestezija
Posts: 445
Joined: Fri Jun 26, 2009 12:40 pm

Odg: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Post by anestezija »

Kolegice armina, mozes li nam molim te malo opisati ispit iz ovog predmeta, u smislu, koliko pitanja postavlja, koje lekcije tacno iz praktikuma pita, koliko se mora znati za prolaz itd.?
U ovom praktikumu ima dosta toga stvarno, a pored svih ispita nemam toliko vremena da sve ucim.
Ili ako jos neko zna neka slobodno napise.
Hvala. :)

armina
Posts: 19
Joined: Fri Sep 11, 2009 8:46 pm

Odg: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Post by armina »

prvi put kada sam izlazila bilo je receno da pita esej ko je radio za 6,pa onda ako ti hoces za vece pita one slucajeve(najcesce slucaj sejdic-finci)i nesto iz praktikuma,medjutim to je volja ass hoce li pitati esej ili ne-tad sam naravno pala jer ga nije pitao :mrgreen: eh drugi put sam naucila prve tri lekcije iz praktikuma(nezz sad tacno nazive znam da su neki komiteti ali sam ih napamet naucila-one neke pretpostavke to najvise pita,i slucaj sejdic-finci,pogotovo ono izdvojeno misljenje sudija i to je stvarno sve sto sam ja znala iz ovog predmeta..a drugi put tj kad sam polozila pitao me esej kojeg nisam ni ponovila jer sam mislila da ga tad nece pitati ali eto,nesto sam ko tuc-muc znala :mrgreen: i pitao me formalne pretpostavke iz prve lekcije i dao mi 8..Eto nadam se da ni vas nece puno peglati-a ne bi trebao jer je zadnji rok!SRETNO SVIMA :d055:

gospođica
Posts: 34
Joined: Mon Oct 26, 2009 10:25 pm

Odg: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Post by gospođica »

A u koliko je sati ispit sutra  :D?

Asja S
Posts: 65
Joined: Mon Jan 10, 2011 3:23 pm

Odg: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Post by Asja S »

ispit je u 9...

gospođica
Posts: 34
Joined: Mon Oct 26, 2009 10:25 pm

Odg: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Post by gospođica »

Hvala :)

anestezija
Posts: 445
Joined: Fri Jun 26, 2009 12:40 pm

Odg: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Post by anestezija »

Joj znaci toga treba stvarno puno nauciti... :( Moze li se koncept barem pisati? Je l' bas moras sve fino kao i inace na ispitima? Valjda ima na umu da je ovo ipak izborni predmet...

[quote="dijana"]
Evo, ja imam vecinu stvari s predavanja, imam i slucajeve koje sam skinula s interneta.
Ti slucajevi su:  Mika Miha protiv Ekvatorijalne Gvineje
                        Sejdic-Finci protiv Bosne i Hercegovine
                        Kristin Gudvin protiv Ujedinjenog Kraljevstva
                        Hartikainen protiv Finske
Pitanja koja se postavljaju za te slucajeve su:
Da li je ispunjen uvjet rationae persona, tj, da li je ovlastena osoba podnijela zahtjev Europskom sudu za ljudska prava?
Da li je ispunjen uvjet rationae materiae, tj. da li se to pravo stiti Eurpskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda?
Da li se o istoj predmetu raspravlja pred nekom drugom institucijim(litispendencija)?
Da li su iscrpljena efektivna pravna sredstva?

Slucajeve mozes naci na sluzbenoj stranici beogradskog centra za ljudska prava. Iscitaj slucajeve jer postavlja pitanja vezana za slucajeve.
[/quote]

Sad sam nasla ove slucajeve, pa ovo ima hiljadu strana. Veze nemam sta da citam konkretno. Hajde nek se nadje neka dobra dusa da pomogne. :mrgreen:
Last edited by anestezija on Thu Sep 29, 2011 7:07 pm, edited 1 time in total.

Asja S
Posts: 65
Joined: Mon Jan 10, 2011 3:23 pm

Odg: Pravna klinika iz ljudskih prava (izborni predmet)

Post by Asja S »

ma nema puno,vjeruj...nauci prva tri komiteta(za ljudska prava,disk.zena i rasna disk),sejdic -finci,i izvdojeno misljenje sudije Bonelija...Predstavke u komitettima su najbitnije,i da znas ponesto o komitetu...ja sam izasla u junu,i oborio me jer nisam ni imala praktikum a kamoli naucila,al realno moras znati bar nesto...

Post Reply

Return to “III godina”