Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Podforum za studente koji studiraju po starom nastavnom planu i programu.
Post Reply
Harun2
Posts: 30
Joined: Thu Jan 15, 2015 9:40 am

Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Post by Harun2 »

Poštovani,
Obraćam Vam se u ime studenata,koji studiraju po starom nastavnom planu i programu i studenate koji su u prvu godinu studija upisani 2008/2009. i ranije

U četvrtak 23.10.2014. godine održana je prva univerzitetska tribina u organizaciji Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS).Na tribini se  vodio i dijalog o problemu roka završetka studija za studente koji studiraju po starom planu i programu na fakultetima medicinska grupacije, i upućen je dopis i pokrenuta inicijativa za izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo, gdje bi se rok za završetak studija produžio do 2018. godine.

Dobili smo informaciju da će se inicijativa razmatrati na Skupštinu KS krajem januara,a i na senatu UNSA u  februaru  ,pa bi inicijativu trebalo pokrenuti ranije,a i dok su studenti na ispitima da je lakše potpisati  peticiju,pošto većina studenata dolazi sa strane,iz drugih gradova,pa bi im tako bilo lakše.
Dakle inicijativa bi trebala glasiti:

VLADA KANTONA SARAJEVO
MINISTARSTVO ZA OBRAZOVANJE, NAUKU I MLADE

Predmet: Inicijativa za izmjenu Zakona o visokom obrazovanju
Poštovani,
Udruženju studenata Pravnog fakulteta u Sarajevu su se obratili studenti,koji studiraju po starom nastavnom planu i programu sa problemom roka o završetku školovanja koji je određen Zakonom o visokom obrazovanju. Ovim putem vam upućujemo molbu i inicijativu za što hitnije pokretanje procedure izmjene Zakona i produženju roka, a razloge i prijedlog smo napisali u produžetku teksta.


Molimo Vas da razmotrite i kao ovlašteni predlagač pokrenete proceduru izmjene člana 79.
(Retroaktivna primjena), stava (2) Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo („Službene
novine Kantona Sarajevo", broj:43/08, Prečišćeni tekst, „Službene novine Kantona Sarajevo",
broj:22/10). u dijelu koji se odnosi na obavezu da se započeti studij završi najkasnije do 30.09.2015.godine, na sljedeći način:
U Članu 79. (Retroaktivna primjena), na kraju stava (2)  tekst: „do 30.09.2015. godine."mijenja se i glasi  do "30.09.2016",umjesto tačke dodaje se zarez i novi tekst koji glasi: „ a studenti fakulteta medicinske grupacije nauka do 30.09.2018. godine".
RAZLOZI:
- vraćanje studenata na niže godine studija i ponovno slušanje već odslušanih godina sa
obaveznim plaćanjem školarine. To bi automatski značilo i potrebu organiziranja cjelokupnog
nastavnog procesa za sve studente ove kategorije iz svih nepoloženih predmeta, a što u
krajnjem iziskuje značajno naprezanje nastavnog osoblja, dodatnih finansijskih sredstava i
infrastrukture
- inače teška socijalno-ekonomska situacija bi se značajno otežala kako studentima tako i
porodicama, a imajući u vidu i studente koji dolaze iz dijelova države koji su bili teško
pogođeni prirodnom nepogodom.

Unaprijed zahvalni
Last edited by Harun2 on Sun Jan 18, 2015 11:08 am, edited 1 time in total.

vuk usamljeni
Posts: 440
Joined: Mon Jun 30, 2014 9:32 am

Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Post by vuk usamljeni »

Tako treba otvoriti novu temu....Inicijativa je poslata 16.ujutro Udruženju studenata,treba tražiti da se što prije očituju,jasno i glasno.Ako sutra ili prekosutra budu šutjeli znači nisu uz studente starog režima i stare bolonje.Onda bi trebalo vidjeti druge načine da se to uputi na više adresa,organizovanje peticije,al to treba promtno da se uradi.Ovi sa medicinske grupacije će sigurno dobiti,ipak zna se ko većinom studira te fakultete,i vidise da ih neko pametan vodi,mi tek sad saznajemo,ovih dana za tu inicijativu,bar ja a vidim i većina,a kolege uputile dopis već u 10 mjesecu,znači sve završile i uputile kada je izašao prečišćeni zakon o Visokom obrazovanju KS,zanimljivo,isti dan ili gore-dole jedan...

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Post by aidaim »

Takodje treba spomenuti i to, da pojedini profesori, kako sam pročitala, konkretno prof. Sanjin Omanović spominju komisijsko polaganje ispita-građansko procesnog prava, ako se ispit iz trećeg puta ne položi. Studenti se na to bune, s obzirom da je to pravilo koje važi za bolonju, koliko mi znamo, a ne za stari sistem. Takođe, koliko znam, to spominje samo taj profesor i nijedan drugi. Dakle, da se zna je li to obavezno za stari sistem, ili profesori postupaju samovoljno, ako je tako da se to ukine.
Last edited by aidaim on Sun Jan 18, 2015 5:19 pm, edited 1 time in total.

Harun2
Posts: 30
Joined: Thu Jan 15, 2015 9:40 am

Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Post by Harun2 »

Poštovane kolege,
Imali neko od studenata starog sistema,a da je iz Sarajeva,da lično odnese zahtjev u USP.Treba samo isprintati zahtjev sa stranice i lično im uručiti.


Uz inicijativu za izmjenu zakona,studenti medicinske grupacije,su potpisali i peticiju,a potpisalo ju je oko 480 studenata.Mislim da je isto toliko studenata i na Pravnom,ako ne i više,a prilično indolentno se ponašaju.

Dobili smo informaciju da će se inicijativa razmatrati na Skupštinu KS krajem januara(i vjerovatno riješiti u korist studenata),pa bi inicijativu trebalo pokrenuti što  ranije,jer sumnjam da ce se dva puta razmatrati o istoj temi.

Lakše je i da izmjena prođe sada,kada je veci broj studenta u pitanju

vuk usamljeni
Posts: 440
Joined: Mon Jun 30, 2014 9:32 am

Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Post by vuk usamljeni »

Ja ne znam nikog posebno,a daleko sam....Koliko znam ta inicijativa je poslana,kolegica im je dostavila,samo ne znam kojim putem,al su je primili....Može se,oni iz Udruženja znaju za ovo,i to kopirati i poslati im na FB stranicu,a kako je kolegica poslala,vjerovatno mejlom,i to je validno.A tebaju nam Sarajlije,ili neko ko bude tamo, koji su za saradnju da se u svakom slučaju organizuje odmah potpisivanje peticije,jer smo sada svi tamo,tj.dolazimo sa svih strana i možemo potpisati...Pa da li uz pomoć Udruženja ili ne,a mislim da oni neće htjeti pomoći,samo ako se uspije onda će da se hvale kako su to oni uradili....Sad je samo do nas,običnih studenata.....Ja ne vidim da nas puno,makar, diskutuje,predlaže načine...?A kad prikuca krajnji rok,tek onda može biti svašta,a bolje sada fino,neopterećeno da se odradi i preda,pa poslije,ako ne uspije,boriti se dalje,ima načina....

Harun2
Posts: 30
Joined: Thu Jan 15, 2015 9:40 am

Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Post by Harun2 »

Evo odgovor od potpredsjednika USP-a -Emir Durmo


Ubacena je ova inicijativa na dnevni red, pa poslije UO cu dati tacnu info..

vuk usamljeni
Posts: 440
Joined: Mon Jun 30, 2014 9:32 am

Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Post by vuk usamljeni »

Dobro je,samo se nadam da će skoro biti taj U.O......

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Post by aidaim »

Hvala kolega Harun, šta god bilo...

Aida_ida
Posts: 245
Joined: Wed Apr 07, 2010 4:44 pm

Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Post by Aida_ida »

Odlicno ,hvala kolegi Harunu i kolegici imeli :)

hamza shore
Posts: 101
Joined: Thu Mar 10, 2011 5:54 pm

Inicijativa za produženju roka, za završetak studija po starom nastavnom planu

Post by hamza shore »

USP moze da uradi ovo,kao i bezuslovni upis
koji nam je mnogo pomogao.

Post Reply

Return to “Stari nastavni plan i program”