PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Podforum za studente koji studiraju po starom nastavnom planu i programu.
Vjecni studos
Posts: 437
Joined: Wed Apr 14, 2010 12:59 pm

PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Post by Vjecni studos »

Ma ne treba. Sad valjda kako bolonjci samo polazu bracno, roditeljsko i starateljsko, tako i mi to, samo sve odjednom. Ovo o izdrzavanju i imovinsko pravni odnosi nije bilo kad sam ja polagao. Dakle, iza starateljstva nista.

Isto ono oko umjetnih oplodnji ne pita. A meni nikad nije bilo ni pitanje oko odnosa roditelja i djece. Ja bih ti savjetovao da se skoncentriras na Bracno i Starateljstvo. Te ces iz uvoda skoro pa sigurno dobiti jedno pitanje, a to je ugl. samo nabrojati izvore por. prava.

Ova pitanja sto sam koji post prije napisao stvarno su cesto bila...

Imas ovdje neku skriptu iz Porodicnog. Ja sam po toj polagao, i vise je nego dovoljna.

Divine
Posts: 19
Joined: Mon Feb 20, 2012 1:36 pm

PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Post by Divine »

vjecni studos, you rule :D hvalaaaaaaaaaaaaaaa, to mi je vec dosta manje za uciti, a bracno imam u malom prstu... samo jos starateljstvo :D

Vjecni studos
Posts: 437
Joined: Wed Apr 14, 2010 12:59 pm

PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Post by Vjecni studos »

Slobodno pitaj ako te nesto zanima. Nema nas starih puno, a i ovo sto ima neki sute kao (bolje da ne kazem) i ne bi ti rekli ko sta i kako pita jer hoce da se mucis (al tebe ce pitati kad im zatreba), ili su u najblazem slucaju tek sebicni.

elica
Posts: 50
Joined: Tue Sep 22, 2009 5:12 pm

PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Post by elica »

Vjecni studos, hvala i od mene! Drzim nam svima fige da polozimo i ovaj ispit u cetvrtak! :-)

Divine
Posts: 19
Joined: Mon Feb 20, 2012 1:36 pm

PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Post by Divine »

da nas krene, hahahaha... mi zaglavili pravo na ovom faxu, koliko imamo staza, mozda nas i penzionisu, hahahahaha :D

sismis
Posts: 42
Joined: Tue Feb 01, 2011 10:26 pm

PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Post by sismis »

[quote="Vjecni studos"]
Ma ne treba. Sad valjda kako bolonjci samo polazu bracno, roditeljsko i starateljsko, tako i mi to, samo sve odjednom. Ovo o izdrzavanju i imovinsko pravni odnosi nije bilo kad sam ja polagao. Dakle, iza starateljstva nista.

Isto ono oko umjetnih oplodnji ne pita. A meni nikad nije bilo ni pitanje oko odnosa roditelja i djece. Ja bih ti savjetovao da se skoncentriras na Bracno i Starateljstvo. Te ces iz uvoda skoro pa sigurno dobiti jedno pitanje, a to je ugl. samo nabrojati izvore por. prava.

Ova pitanja sto sam koji post prije napisao stvarno su cesto bila...

Imas ovdje neku skriptu iz Porodicnog. Ja sam po toj polagao, i vise je nego dovoljna.
[/quote]

a, meni rekli da obavezno učim po knjigama, jer kao ne može knjiga?! :( :|

sismis
Posts: 42
Joined: Tue Feb 01, 2011 10:26 pm

PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Post by sismis »

pardon, ne može po skripti, nego samo po knjizi..

Vjecni studos
Posts: 437
Joined: Wed Apr 14, 2010 12:59 pm

PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Post by Vjecni studos »

Ne znam kolega, i ja sam cuo takve price, al i price da ne treba. Ja mogu reci samo na temelju svog iskustva, a to je da def. ne treba knjiga i da se gubi vrijeme bespotrebno. A ono sto obicno bude na ispitu (pismeno) sam stavio. Sad, kako ce ko uciti ostavljam na njemu/njoj.

elica
Posts: 50
Joined: Tue Sep 22, 2009 5:12 pm

PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Post by elica »

Danas su mi dosla sljedeca pitanja (sest esejskih koje su nam izdiktirali):
1. Obiljezja porodicnog prava
2. Pojam i sastav bracne stecevine
3. Osporavanje bracnog ocinstva
4. Roditeljsko staranje
5. Razlike izmedju razvoda i ponistenja braka
6. Razlike izmedju starateljstva nad maloljetnicima i u posebnim slucajevima

mujo_hrnjica
Posts: 85
Joined: Thu Jan 10, 2013 3:13 pm

PFSA: Porodično pravo - stari sistem

Post by mujo_hrnjica »

ja sam radio 4.7. ispit prema ovim pitanjima iznad..vrlo dobro sam uradio pitanja 2, 3 i 5..pitanja 4 i 6 sam pisao šta sam znao, počevši od definicija roditeljskog staranja i starateljstva, jer nisam bio siguran kako su išle lekcije..pitanje broj 1 nisam nikako, jer sam iako je Vječiti rekao da će biti nešto, ja nisam ni pročitao..dobio sam 6-cu..znači tanko..
bazirao sam se na skripte, iako sam knjigu Bračno pravo pročitao cijelu i čitavo vrijeme je iščitavao kada mi neka objašnjenja u skripti nisu bila jasna ili kratka..roditeljsko i starateljstvo sam prema skripti, iako mislim da je bolje pročtati knjigu i naučiti par bitnih definicija..taj dio je ionako uopšten, bez činjenica..
moj savjet je znači ako se može pročitati knjige, pa onda učiti po skripti, ako se ima vremena, jer mi koji polažemo po starom režimu uglavnom nemamo vremena, jer uglavnom radimo i koliko vidim većina se aktivirala sad zbog skorog isticanja ovog roka za završetak..bar je kod mene takav slučaj..faktički sam bio napustio davnih godina..

i hvala Vječitom i od mene..neki njegovi savjeti su mi pomogli kod Porodičnog i Političkih sistema..

Post Reply

Return to “Stari nastavni plan i program”