PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Podforum za studente koji studiraju po starom nastavnom planu i programu.
dulcinella
Posts: 64
Joined: Fri Jul 24, 2009 7:02 pm

PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Post by dulcinella »

Moze li mi neko reci koja je aktuelna knjiga iz ovog predmeta? Danas sam isla u kopirnicu i trazilu onu iz 2009. godine, autora Kamaric-Festic, i tamo me blijedo gledaju, kazu da nemaju tu knjigu u bazi. Morica Han je u pitanju.

sarayy
Posts: 35
Joined: Wed Jun 09, 2010 12:05 pm

PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Post by sarayy »

Koliko znam bile su dvije skripte i u njima je sve elementarno i bitno, i iz njih se sasvim fino moze poloziti.
jedna manja od nekih 30-tak str. :cenzura: i druga od nekih 130 stranica (BH Pravnici)
Potrazi te dvije jer u manjoj imas lekcije koje se odnose na FBiH a to obavezno pita prof.

dulcinella
Posts: 64
Joined: Fri Jul 24, 2009 7:02 pm

PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Post by dulcinella »

Pogledat cu i te skripte, ali vise volim da ucim iz knjige, a skripte kao orijentir koristim. U svakom slucaju, hvala ti za info!  :d055:
I jos nesto, da li se mora naglasiti da si stari sistem kad spoji bolonjce i nas i je li pita hoces li integralno ili parcijalno odgovarati (razmisljam da pokusam integralno ako uspijem nauciti)?

sarayy
Posts: 35
Joined: Wed Jun 09, 2010 12:05 pm

PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Post by sarayy »

Valjda pita za status, ne znam ali kao i svaki prof. to se na pocetku razluci, koliko kojih ima i ko sta polaze, otprilike tako.

Pa imas mislim 4-5 dijelova, to je i toliko pitanja. (ne znam sad tacno, koliko se sjecam oprilike tako nekako)

iz prvog dijela znam da je uvijek pitao, bas cesto,
-odnos upravnog prava prma drugim granama prava
-izvori upravnog prava (samo nabrojis)
opci pravni akti (nabrojis) normalno ako zans vise reci odlicno ali mislim da je velikom broju studenata prof. priznavao i kada samo nabrojis.
-materijalni akti uprave
-nabojis medjusobne odnose organa uprave
-djelokrug nadleznosti organa uprave
-nacela rada organa uprave/ zakonitost i slucajevi nezakonitosti-nezakonitost posebno bitna ali i ona preostala jave se tu i tamo.
-javna ovlastenja u FBiH i javne sluzbe  u uporednom pravu
i na kraju drzavljanstvo (osnovno ne treba toliko toga uciti kao sto je u skripti) i nacionalizacija.

to su pitanja bas frekfentna i koja prof. cesto ponavlja iz 1. dijela.


iz drugog dijela ponajvise pita pitanja koja se odnose na upravu BiH i FBiH kao i sto pita bas cesto pitanje
-eksproprijacija

iz 3. dijala (prekrsajno pravo)
-prekrsajni postupak
-skraceni prekrsajni postupak
mozda izgleda malo samo dva pitanja ali ona su 80% materije iz tog dijela.

4. je najobimniji dio ali ima se tu i preskociti za uciti tj. ne uci se sve
-upravni postupak i nacela, nacela skoro pa obavezno pita, a nacela ima preko 10.
-prvostepeni postupak
(pokretanje, spajanje i poravnanje)
-usmena rasprava
-Rjesenje (izvrsnost rjesenja)
-zalbeni postupak (reformatio in melus)
-rjesavanje u obnovi postupka
-vanredno ukidanje rjesenja
-oglasavanje rjesenja nistavim
-vrste/podjele izvrsenja
-izvrsenje preko drugih osoba
-obustava i odlaganje administr. rjesenja


i na kraju UPRAVNI SPOR
-pojam
-vrste
-metode ili predmet upravnog spora (3 nacela)
-stranke
-zainteresirano lice u upravnom sporu
-tuzba u slucaju sutnje uprave
-upravni spor u materijalnom smislu (materijalno glediste)
-upravni spor u formalnom smislu (formalno glediste)

otprilike to su ovako pitanja bez koji se ne moze poloziti predmet.

pa sretno.

4. dio

dulcinella
Posts: 64
Joined: Fri Jul 24, 2009 7:02 pm

PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Post by dulcinella »

Dragi kolega, PUNO ti hvala za ova pitanja i za sve informacije!  :d055: :d055: :d055: Ovo ce mi biti od velike pomoci.  :five: I ja tebi zelim puno srece na ispitima koji su pred tobom!  ;)

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Post by aidaim »

Ima li iko samo da mi objasni, ovaj treći dio prekršajni i skraćeni prek. postupak, napisano da često pita,a prema ovim starim pitanjima na početku ove teme, to se preskače i uopšte se ne uči. Prema ranijim pitanjima treći dio počinje od tih načela, kojih ima desetak... Uči li se sad taj prekršajni postupak ili ne? Ustvari je li se išta promijenilo u zadnjih godinu dana ili je kod mene samo drugačija podjela?

hamza shore
Posts: 101
Joined: Thu Mar 10, 2011 5:54 pm

PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Post by hamza shore »

Moze li mi neko reci do koje lekcije
je 1.dio upravnog prava?

saly
Posts: 93
Joined: Sun Sep 06, 2009 9:39 am

PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Post by saly »

Kolega drugi dio pocinje od lekcije Pojam upravnopravnog odnosa,znaci do 175  strane u knjizi ti je prvi dio.

hamza shore
Posts: 101
Joined: Thu Mar 10, 2011 5:54 pm

PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Post by hamza shore »

Hvala.

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

PFSA: Upravno pravo - stari sistem

Post by aidaim »

[quote="aidaim"]
Ima li iko samo da mi objasni, ovaj treći dio prekršajni i skraćeni prek. postupak, napisano da često pita,a prema ovim starim pitanjima na početku ove teme, to se preskače i uopšte se ne uči. Prema ranijim pitanjima treći dio počinje od tih načela, kojih ima desetak... Uči li se sad taj prekršajni postupak ili ne? Ustvari je li se išta promijenilo u zadnjih godinu dana ili je kod mene samo drugačija podjela?
[/quote]

Ako ima ba neko da mi kaže, uči li se prekršajni i skraćeni prekršajni postupak, znam da se to prije preskakalo...

Post Reply

Return to “Stari nastavni plan i program”