PFSA: Bračno Pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
emmy
Posts: 272
Joined: Wed Feb 02, 2011 10:51 pm

PFSA: Bračno Pravo

Post by emmy »

Bracni partneri se ne mogu  dogovarati o:
-ravnopravnosti;
-vođenju zajedničkog života i
-obavezi vjeronosti, pomaganja i postovanja.

emmy
Posts: 272
Joined: Wed Feb 02, 2011 10:51 pm

PFSA: Bračno Pravo

Post by emmy »

[quote="sdada"]
Dali mi moze neko reci tacno i precizno razliku između bracne i vanbracne srecevine, znam da je ovo pitanej puno puta obrađeno na forumu i fb grupi, ali kako god ga ja uradio ona mi neda max br. bodova? :D
[/quote]
Bračna stečevina je imovina koju su bračni partneri stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice kao i prihodi iz te imovine. Ova imovina se stice radom oba bracna partnera koji moze biti posredan i neposredan i zajednicki i pojedinacan. Bračna stecevina je po prirodi suvlasnistvo. Da bi se sticalo iz bračne stečevine nije relevantno trajanje bračne zajednice dok kod vanbračne zajednice da bi se sticalo vanbračni partneri moraju biti u vanbračnoj zajendici namanje 3 godine ili kraće ako imaju zajendičko dijete. Vanbračna stečevina stiče se samo radom oba bračna partnera.

lawyer123
Posts: 28
Joined: Tue Feb 02, 2010 8:33 am

PFSA: Bračno Pravo

Post by lawyer123 »

[quote="mileram"]
Moze li mi neko odgovoriti sta sve ne moze biti predmet bracnog ugovora?
[/quote]

Zakon ne određuje predmet bračnog ugovora.
U skladu sa pravilima obligacionog prava (ZOO), bračni partneri mogu postići svaki sporazum koji nije protivan prinudnim propisima.Još jedno ograničenje, određeno je Zakonom o vlasničkopravnim odnosima, a to je da je ništav onaj ugovor kojim se suvlasnik trajno odriče prava na diobu. Dakle, bračni partneri se ne mogu u ugovoru trajno odreći prava na podjelu stvari, odnosno stečevine.


U ugovor mogu unijeti odredbe o tome da :
a.) u bračnu stečevinu neće ući sve ono što je zakonom normirano da je sačinjava, već da će ući u posebnu imovinu;
b.) mogu odrediti suvlasničke udjele u cjelokupnoj bračnoj stečevini ili nekim njenim dijelovima;
c.) mogu postići sporazum o upravljanju i raspolaganju,
d.) mogu uspostaviti stvarna prava na bračnoj stečevini.

emmy
Posts: 272
Joined: Wed Feb 02, 2011 10:51 pm

PFSA: Bračno Pravo

Post by emmy »

Predmet bracnog ugovora ne moze biti:
-bilo sta sto je protivno pravnim propisima;
- prava i duznosti bracnih partnera u pogledu izdrzavanja i staranja djece jer su ta prava i duznosti vec uredjeni zakonom;
- bračni ugovor ne može sadržavati inostrani element osim u slučajevima kada jedan od bračnih partnera živi u inostranstvu.

Merimica@
Posts: 41
Joined: Sun Aug 22, 2010 9:48 pm

PFSA: Bračno Pravo

Post by Merimica@ »

moze li mi neko reci def posredovanja

Merimica@
Posts: 41
Joined: Sun Aug 22, 2010 9:48 pm

PFSA: Bračno Pravo

Post by Merimica@ »

status i ugovor vanbracne zajednice sa akcentom na zakonodavstvo FBiH! to je na proslom roku rekla da ne treba samo da napisemo ono iz knjige vec nekako prema nasem misljenju ((nesto tako)) pa me zanima sta je trebalo napisati

AureliusMaximus
Posts: 20
Joined: Wed Jul 10, 2013 3:38 pm

PFSA: Bračno Pravo

Post by AureliusMaximus »

Kada će sud odbaciti tužbu za razvod braka? Tražio sam ali ne mogu da nađem, zna li neko odgovor ili koja je stranica u knjizi? Unaprijed hvala!  :)

mahiii53
Posts: 117
Joined: Thu Nov 01, 2012 11:28 pm

PFSA: Bračno Pravo

Post by mahiii53 »

[quote="Merimica@"]
moze li mi neko reci def posredovanja
[/quote]

Postupak posredovanja prije razvoda braka je izvansudski i nekonfliktni način rješavanja nesuglasica među bračnim partnerima koji imaju maloljetnu djecu.
Osoba  ovlaštena za posredovanje je dužna da ukloni brakorazvodne uzroke. Treba naglasiti da ona nije tu da traži uzroke razvoda braka, već radi na otklanjanju postojećih uzroka,a  sve u cilju zaštite i interesa djeteta.  Ovo sam ja zapisala na predavanjima.  Za više informacija otvorite knjigu, ako ne želite ni to ima na studomatu skripta koja također sadrži lekciju posredovanje, a ako ne može ni tako, onda  otvori PZFBIH stranica 8, član 45. :) Sretno

mahiii53
Posts: 117
Joined: Thu Nov 01, 2012 11:28 pm

PFSA: Bračno Pravo

Post by mahiii53 »

[quote="AureliusMaximus"]
Kada će sud odbaciti tužbu za razvod braka? Tražio sam ali ne mogu da nađem, zna li neko odgovor ili koja je stranica u knjizi? Unaprijed hvala!  :)
[/quote]

Sud će odbaciti tužbu ako utvrdi da  odnosi u porodici nisu trajno i teško poremećeni.    U članu 43 PZBIH, kaže da će se tužba za razvod braka  odbaciti i u slučaju ako muž pokrene razvod braka za vrijeme  trudnoće žene  ili dok njihovo dijete ne navrši 3 godine života. Više o tome ima u knjizi i naravno PZFBIH :D   

mahiii53
Posts: 117
Joined: Thu Nov 01, 2012 11:28 pm

PFSA: Bračno Pravo

Post by mahiii53 »

[quote="Merimica@"]
status i ugovor vanbracne zajednice sa akcentom na zakonodavstvo FBiH! to je na proslom roku rekla da ne treba samo da napisemo ono iz knjige vec nekako prema nasem misljenju ((nesto tako)) pa me zanima sta je trebalo napisati
[/quote]

Kolegice na prethodnoj stranici sam objasnila šta trebaš napisati kod  tog pitanja. Nadam se da će pomoći.

Post Reply

Return to “II godina”