PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
codecivil
Posts: 638
Joined: Wed Sep 23, 2009 12:35 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by codecivil »

moze li molim vas neko napisati zadatke koje smo radili dosad na vjezbama  :f035: :moli:

Lisaa
Posts: 8038
Joined: Mon Dec 28, 2009 10:56 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Lisaa »

Imam ja sve zadatke bila vrijedna i na vjezbama pa cu gledati ovih dana otkucati to  :d055:

EDIT: Otkucala :D

1. Primus ima 3 god
-Moze li naslijediti?
-Moze li biti vlasnik?
-Moze li kupiti kucu?
-Moze li primiti poklon?
-Moze li kucu opteretiti hipotekom?
-Moze li biti dionicar?
-Moze li glasati na skupstini dionicara?
-Nadoknada stete?
-Moze li biti tuzen?

2. Primus je podnio sudu zahtjev za dozvolu za zakljucenje braka. Da li ce sud zahtjev uzeti u razmatranje ako nema roditeljske saglasnosti, odnosno ako ga nisu zastupali u postupku?

3. Primus podnio zahtjev za dispenzaciju. Sud pozvao roditelje da se izjasne o zahtjevu. Moze li sud dati dispenzaciju?

4.Primus dobio dispenzaciju. Vrsi pripreme za vjencanje. Iznajmio je stan i kupio neke dijelove namjestaja od nova koje mu je poklonila tetka za njegov 16 rodjendan. Roditelji su sa tetkom u svadji i protivili su se tom poklonu kao sto se protive i kupovini namjestaja. Roditelji podnose tuzbu za ponistenje tog pravnog posla. Hoce li uspjeti sa tuzbom?

5. Primus ima 17 godina. On se zaposlio kada je imao 15 i po godina. Njegova djevojka ima 16 i po godina i upravo su postali roditelji. Primusova mjesecna zarada iznosi 580 KM sto im nije dovoljno za sve potrebe koje imaju. Primus odlucuje da stan koji je naslijedio od djeda zamijeni za 2 manja stana i da jedan iznajmi. Njegovi roditelji su protiv toga. Kakva je pravna situacija?

6. Primus i Secundus su u igri prouzrokovali stetu Terciusu. U trenutku prouzrokovanja stete Primus je imao 9 godina a Secundus 14. Primus je vrlo zreo djecak i odlicak djak u skoli. Secundus je medjutim, lice zaostalo u dusevnom razvoju, ne pohadja redovnu skolu vec skolu za djecu sa posebnim potrebama a i to samo povremeno kada mu to dozvoljava njegovo dusevno stanje. Tercius podnosi tuzbu protiv pocinioca stete a sud odbija njegov zahtjev. Na cemu je sud temeljio svoju odluku? Sta je trebao uraditi da bi izgledi za uspjeh bili bolji? Obrazlozi!

7. Primus ima 17 godina ali izgleda znatno starije tako da njegov saugovarac Secundus, nije ni pomislio da je imao posla sa maloljetnom osobom. Ugovor je zakljucen 13.04.2007. a Secundus je 20.05.2007. saznao za tu cinjenicu. On je trebao da isplati sumu novca Primusu ali nije nista ucinio. 02.08.2007. Primus mu se obrati sa zahtjevom da isplati dugovani iznos jer vec 2 mjeseca je  zakasnjenju a Secundus mu uputi pismo da nije znao da ugovorom nije vezan jer Primus nije imao saglasnost zakonskog zastupnika. Kakva je pravna situacija?
Last edited by Lisaa on Fri Nov 12, 2010 11:31 pm, edited 1 time in total.

vecaveca
Posts: 694
Joined: Tue Sep 29, 2009 4:53 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by vecaveca »

ovi zadaci mi nikako ne idu u glavu ima li bar jednan rijesenje pa povezem nesta dosta mi je postavki ...isto kao i kod bracnog zadaci su mi najgori  :@

andjelak
Posts: 23
Joined: Thu Jul 30, 2009 4:59 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by andjelak »

[quote="slaatkicaa"]
Imam ja sve zadatke bila vrijedna i na vjezbama pa cu gledati ovih dana otkucati to  :d055:

EDIT: Otkucala :D

1. Primus ima 3 god
-Moze li naslijediti?
-Moze li biti vlasnik?
-Moze li kupiti kucu?
-Moze li primiti poklon?
-Moze li kucu opteretiti hipotekom?
-Moze li biti dionicar?
-Moze li glasati na skupstini dionicara?
-Nadoknada stete?
-Moze li biti tuzen?

2. Primus je podnio sudu zahtjev za dozvolu za zakljucenje braka. Da li ce sud zahtjev uzeti u razmatranje ako nema roditeljske saglasnosti, odnosno ako ga nisu zastupali u postupku?

3. Primus podnio zahtjev za dispenzaciju. Sud pozvao roditelje da se izjasne o zahtjevu. Moze li sud dati dispenzaciju?

4.Primus dobio dispenzaciju. Vrsi pripreme za vjencanje. Iznajmio je stan i kupio neke dijelove namjestaja od nova koje mu je poklonila tetka za njegov 16 rodjendan. Roditelji su sa tetkom u svadji i protivili su se tom poklonu kao sto se protive i kupovini namjestaja. Roditelji podnose tuzbu za ponistenje tog pravnog posla. Hoce li uspjeti sa tuzbom?

5. Primus ima 17 godina. Zaposlio se kada je imao 15 god sto im nije bilo dovoljno za sve potrebe koje imaju. Primus odlucuje da stan koji je naslijedio od djeda zamijeni za 2 manja stana i da jedan iznajmi. Njegovi roditelji su protiv toga. Kakva je pravna situacija?

6. Primus i Secundus su u igri prouzrokovali stetu Terciusu. U trenutku prouzrokovanja stete Primus je imao 9 godina a Secundus 14. Primus je vrlo zreo djecak i odlicak djak u skoli. Secundus je medjutim, lice zaostalo u dusevnom razvoju, ne pohadja redovnu skolu vec skolu za djecu sa posebnim potrebama a i to samo povremeno kada mu to dozvoljava njegovo dusevno stanje. Tercius podnosi tuzbu protiv pocinioca stete a sud odbija njegov zahtjev. Na cemu je sud temeljio svoju odluku? Sta je trebao uraditi da bi izgledi za uspjeh bili bolji? Obrazlozi!

7. Primus ima 17 godina ali izgleda znatno starije tako da njegov saugovarac Secundus, nije ni pomislio da je imao posla sa maloljetnom osobom. Ugovor je zakljucen 13.04.2007. a Secundus je 20.05.2007. saznao za tu cinjenicu. On je trebao da isplati sumu novca Primusu ali nije nista ucinio. 02.08.2007. Primus mu se obrati sa zahtjevom da isplati dugovani iznos jer vec 2 mjeseca je  zakasnjenju a Secundus mu uputi pismo da nije znao da ugovorom nije vezan jer Primus nije imao saglasnost zakonskog zastupnika. Kakva je pravna situacija?
[/quote]



ISPRAVKA 5-OG ZADATKA :))
Malo je nejasno gore napisan pa evo fino :))

Primus ima 17 godina. On se zaposlio kada je imao 15 i po godina. Njegova djevojka ima 16 i po godina i upravo su postali roditelji. Primusova mjesecna zarada iznosi 580 KM sto im nije dovoljno za sve potrebe koje imaju. Primus zato odlucuje da stan koji je naslijedio od djeda zamijeni za dva manja te da jedan iznajmi. Njegovi roditelji su protiv toga. Kakva je pravna situacija?

:d055:

Lisaa
Posts: 8038
Joined: Mon Dec 28, 2009 10:56 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Lisaa »

:haha: hvala ti  :d055: ja bas kad sam kucala vidim nest nije ok xD al hvala na ispravci ;) evo ispravila sam i gore.

bubum
Posts: 171
Joined: Fri Sep 25, 2009 5:48 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by bubum »

Molim vas ako neko moze da postavi neki primjer i na pise kako se rade ovi zadatci, hvala

Lisaa
Posts: 8038
Joined: Mon Dec 28, 2009 10:56 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Lisaa »

Evo npr ovaj zadnji zadatak.(7)
Napises:
*To je sepav pravni posao
*Roditelji mogu dati saglasnost ali ovdje ne pise da li je roditelj uopce umijesan u navedem slucaju
*To je pobojan pravni posao
*Secundus ima pravo da odustane ali u roku od 30 dana od kada je saznao cinjenice
*Do 20.06. Secundus je trebao dati do znanja Primusu da je saznao i tada je mogao odustati
*02.08. tek govori da je znao
*Nije odustano niti iskljucio mogucnost da ukine ugovor, tako da mora platiti dug, sto znaci da on ostaje na snazi
*A zakonski zastupnik vjerovatno ni ne zna da je maloljetnik, Primus, sklopio taj ugovor jer ovdje cak nema ni poziva zakonskog zastupnika da se izjasni, a da je bio pozvan, mogao je da odobri ili da ne odobri taj pr.posao
*Svojom sutnjom, Secundus se odrekao prava da odustane
*Ugovor konvalidira jer ni roditelji ne reaguju
*Saugovarac maloljetnog lica je uvijek u nepovoljnom polozaju, mada moze i pozvai roditelje da se izjasne
*Primus bi mogao ponistiti ugovor najkasnije u roku od 3 mjeseca od kada je nastupilo njegovo punoljetstvo( 18god).

Eto. Tako smo uradili na vjezbama  :d055:

bubum
Posts: 171
Joined: Fri Sep 25, 2009 5:48 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by bubum »

Hvala ti slatkice, naj si  :D a znas li ti raditi ove zadatke, kako cu ja sve ovo prepoznati tj kako cu raditi, jel mogu iz knjige nauciti, nist ja ovo ne kontam jesam li to jedina ili  :U
Last edited by bubum on Sun Nov 14, 2010 9:46 pm, edited 1 time in total.

Lisaa
Posts: 8038
Joined: Mon Dec 28, 2009 10:56 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Lisaa »

haha :D nema na cemu ..Pa sada jel znam to je malo relativno pitanje xD ..Ugl, ass je rekla da trebamo u zadacima obratiti paznju na P i S godine..Samim tim jel imaju ogranicenu, potpunu pr sposobnost ili nesposobnost i te stvari za sobom vuku rjesavanje ostalih (manje-vise). Takodjer je rekla ass da mozemo korisiti clanove 56-59 -o obligacionim odnosima na testu i et tako  :d055:

bubum
Posts: 171
Joined: Fri Sep 25, 2009 5:48 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by bubum »

Sada mi je već lakse, djelimično sam shvatila :D
hvala

Post Reply

Return to “II godina”