PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
beti
Posts: 89
Joined: Thu Sep 24, 2009 8:54 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by beti »

Moze li mi neko reci od kojeg autora se sprema gradjansko pravo.hvala

marshal
Posts: 31
Joined: Fri Sep 25, 2009 5:21 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by marshal »

prof dr Martin Vedris i prof dr Petar Klaric

pravnica86
Posts: 10
Joined: Sat Feb 28, 2009 3:45 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by pravnica86 »

aj da oibradujem ove koji izlaze komisiski....29 ko izade komisiski dobice samo 3 esejska pitanja...nema zadataka ;) :f040: :f040: :f040: :cupo: :cupo: :cupo: :d045: :d045: :d045: :cupo: :cupo:

cvenkapica
Posts: 24
Joined: Sun Aug 23, 2009 9:00 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by cvenkapica »

moze li mi neko reci sta se podrazumjeva pod metodom gradjanskog prava?Jedom je bilo to pitanje i dosad nisam uspjela da rijesim tu misteriju.Citavu sam knjigu prelistala i ne nadoh,molim ljubazne kolge da mi kazu koje je stranica:D

Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Dama Pikova »

[quote="cvenkapica"]
moze li mi neko reci sta se podrazumjeva pod metodom gradjanskog prava?Jedom je bilo to pitanje i dosad nisam uspjela da rijesim tu misteriju.Citavu sam knjigu prelistala i ne nadoh,molim ljubazne kolge da mi kazu koje je stranica:D
[/quote]

Metod gradjanskog prava je naziv za sveukupnost nacela gradjanskog prava... načelo ravnopravnosti stranaka, prenosivost, dispozitivnost, imovinska sankcija.

cvenkapica
Posts: 24
Joined: Sun Aug 23, 2009 9:00 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by cvenkapica »

[quote="Dama Pikova"]
[quote="cvenkapica"]
moze li mi neko reci sta se podrazumjeva pod metodom gradjanskog prava?Jedom je bilo to pitanje i dosad nisam uspjela da rijesim tu misteriju.Citavu sam knjigu prelistala i ne nadoh,molim ljubazne kolge da mi kazu koje je stranica:D
[/quote]

Metod gradjanskog prava je naziv za sveukupnost nacela gradjanskog prava... načelo ravnopravnosti stranaka, prenosivost, dispozitivnost, imovinska sankcija.
[/quote]
E hvala sumnjala sam na to,al nisam bila bas sigurna...

marshal
Posts: 31
Joined: Fri Sep 25, 2009 5:21 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by marshal »

po dva primijera za jednostrano obvezujuce ugovore, dvostranoobvezujuce i sve one sto budu na ispitu da nam treba primijer ja ocito uvijek nesto pomijesam u vezi s tim...imal neko da zna to sigurno  :D

Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Dama Pikova »

[quote="marshal"]
po dva primijera za jednostrano obvezujuce ugovore, dvostranoobvezujuce i sve one sto budu na ispitu da nam treba primijer ja ocito uvijek nesto pomijesam u vezi s tim...imal neko da zna to sigurno  :D
[/quote]

Imaš u knjizi primjere kod ugovora. Jednostranoobavezujući su testament i ugovor o poklonu, dvostranoobavezujući kupoprodaja, najam. Ali džaba ti primjeri ako ne shvataš šta znači i kako se definiše jedan, a kako drugi.

marshal
Posts: 31
Joined: Fri Sep 25, 2009 5:21 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by marshal »

ma razumijem ja to ali u knjizi je u glavnom po jedan primijer :)

cvenkapica
Posts: 24
Joined: Sun Aug 23, 2009 9:00 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by cvenkapica »

zna li neko sta je pozitivni pogodbeni interes?

Post Reply

Return to “II godina”