PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
LEJLA100
Posts: 47
Joined: Thu Nov 25, 2010 10:20 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by LEJLA100 »

Jel neko saznao koji zakon nam treba za ispit i da li se moze kupiti u kopirnici

Point.
Posts: 87
Joined: Fri Aug 09, 2013 4:18 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by Point. »

[quote="LEJLA100"]
Jel neko saznao koji zakon nam treba za ispit i da li se moze kupiti u kopirnici
[/quote] Trebaju vam samo određeni članovi Zakona o obligacionim odnosima, a to imas kupiti u kopirnicama-samo naglasi da ti treba za građansko.

r0nald07
Posts: 107
Joined: Tue Sep 16, 2014 4:12 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by r0nald07 »

Da, i treba ti i Zakon o vanparnicom postupku, clanovi 60-75.

Point.
Posts: 87
Joined: Fri Aug 09, 2013 4:18 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by Point. »

[quote="r0nald07"]
Da, i treba ti i Zakon o vanparnicom postupku, clanovi 60-75.
[/quote] To će asistentica podijeliti na vježbama.

kime
Posts: 17
Joined: Wed Oct 07, 2015 2:04 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by kime »

Moze li neko od strijih kolega objasniti kako ide rjesavnje zadataka za 1 parcjalu, posto ce biti iz poslovne sposobnosti i zastare, u knjizi o tome nema skupa 5 stranica, a posto svi zadaci idu na isti fazon, da se analizira koja je poslovna posobnost, pa onda analizirati kupoprodajne ugovore, poklone, mene zanima gdje mogu naci/nauciti to koji ugovor je valjan koji ne, jer u knjizi nema o tome nista.

Point.
Posts: 87
Joined: Fri Aug 09, 2013 4:18 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by Point. »

[quote="kime"]
Moze li neko od strijih kolega objasniti kako ide rjesavnje zadataka za 1 parcjalu, posto ce biti iz poslovne sposobnosti i zastare, u knjizi o tome nema skupa 5 stranica, a posto svi zadaci idu na isti fazon, da se analizira koja je poslovna posobnost, pa onda analizirati kupoprodajne ugovore, poklone, mene zanima gdje mogu naci/nauciti to koji ugovor je valjan koji ne, jer u knjizi nema o tome nista.
[/quote] To uglavnom objasni asistentica dok se rade zadaci na vježbama. Prelistaj zadatke koje ste radili i po tome vježbaj. Najčešće dođu vrlo slični zadaci, eventualno s drugim osobama, činjenicama, brojevima, godinama itd., ali sve se to radi šablonski. Za prolaz vam je dovoljno 20 bodova, a ne 22 kao što one kažu, dakle 1 urađen zadatak ili oba polovično. (Bar je prošle godine tako bilo.)

kime
Posts: 17
Joined: Wed Oct 07, 2015 2:04 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by kime »

Bio sam na vjezbama, redovno isao, ali problem sto asistentica nije sama objasnjavala, nego studenti se javljali, tako da mi problem bilo da zapisem sve korake, jer svako nesto drugacije kaze, i na kraju nista ni sacim, hvala u svakom slucaju.

kime
Posts: 17
Joined: Wed Oct 07, 2015 2:04 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by kime »

[quote="Point."]
To uglavnom objasni asistentica dok se rade zadaci na vježbama. Prelistaj zadatke koje ste radili i po tome vježbaj. Najčešće dođu vrlo slični zadaci, eventualno s drugim osobama, činjenicama, brojevima, godinama itd., ali sve se to radi šablonski. Za prolaz vam je dovoljno 20 bodova, a ne 22 kao što one kažu, dakle 1 urađen zadatak ili oba polovično. (Bar je prošle godine tako bilo.)
[/quote]

A jel se kolega zadaci redu uz zakone ?, posto u knjizi nema za potrebne lekcije ni 4 str zajedno.

r0nald07
Posts: 107
Joined: Tue Sep 16, 2014 4:12 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by r0nald07 »

Da, i mene to zanima, i kako se rade zadaci za poslovnu sposobnost,sta trebe prvo uraditi, koji su koraci tacno, na vjezbama sam zastaru uglavnom shvatio ali ove prve tesko.

Point.
Posts: 87
Joined: Fri Aug 09, 2013 4:18 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by Point. »

Pa moci cete koristiti zakone, a vezano za zadatak o poslovnoj sposobnosti, imat cete napisano sta se konkretno trazi, npr. Da li kao maloljetnik od 13 godina moze zakljuciti brak bez pristanka roditelja, prodati nakit i sl.

Post Reply

Return to “II godina”