PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
angel666
Posts: 56
Joined: Thu Jan 27, 2011 4:01 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by angel666 »

Moze li neko napisati pitanja sa ispita koji je bio 31.09  :k835:

angel666
Posts: 56
Joined: Thu Jan 27, 2011 4:01 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by angel666 »

Hajde napisite bar koja je forma ispita otkako je prof. Meliha preuzela predmet!!!  :nervoza:  Jel istina, kao sto je neko napisao u prethodnim postovima da su sada samo zadaci, bez teorije???  :h055:  :h055:

Point.
Posts: 87
Joined: Fri Aug 09, 2013 4:18 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by Point. »

[quote="angel666"]
Hajde napisite bar koja je forma ispita otkako je prof. Meliha preuzela predmet!!!  :nervoza:  Jel istina, kao sto je neko napisao u prethodnim postovima da su sada samo zadaci, bez teorije???  :h055:  :h055:
[/quote] Nije tačno da su samo zadaci. Na integralnim testovima bude kombinacija teorije i zadataka, a na prvoj parcijali samo 2 zadatka.

Crveni Septembar
Posts: 7
Joined: Wed Jun 24, 2015 2:00 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by Crveni Septembar »

[quote="angel666"]
Moze li neko napisati pitanja sa ispita koji je bio 31.09  :k835:
[/quote]

Misliš 31.08?

Nisu bili samo zadaci, bilo je i teorije (i od toga sam ponešto i zapamtila, zadatke uglavnom ne). Bilo je da se navedu 4 razlike između stvarnih i obligacionih prava, razlike između propisa donesenih 6.4.1941. i onih donesenih za vrijeme neprijateljske okupacije, bilo je i neko pitanje u vezi sa porodičnim pravom, ne sjećam se tačno, mislim da su u pitanju sličnosti i razlike između porodičnog i građanskog prava, tj. zašto porodično pravo ne spada u građansko po našem sistemu ili tako nešto, nisam sigurna. I bila su 3 slučaja (3 zadačića) u kojima treba odrediti koji se pravni institut primijenjuje u svakom od njih i kakva je valjanost pravnog posla u svakom od njih, ne sjećam se tačno kako idu, ali znam da je u jednom Primus prodao neku original sliku po jeftinoj cijeni zato što je mislio da je u pitanju kopija, a kupac je znao da je original.

Ovaj zadatak sam zapisala na zakonu pošto je kraći:
U pravnom poretku BiH ugovor o ostavi nije regulisan pozitivnim propisima. Primus i Sekundus su zaključili ugovor o ostavi i kod njegovog izvršenja došlo je do spora. Primus je tužio Sekundusa (ostavoprimca) zbog oštećenja stvari usljed nepažnje kod izvršenja ugovora. Na osnovu čega se može presuditi ovaj slučaj i pod kojim uslovima?

I zapisala sam također ovo pitanje, na koje bih zamolila da mi neko odgovori ako zna, pošto ovdje treba nadopuniti i pitanje, pa tek onda odgovoriti na njega. :/
Objasniti kako poplava može utjecati na _____________ ili _________ pravnog odnosa.

Što se ostalih zadataka tiče, bilo je nešto sa plaćanjem/neplaćanjem na rate, pa tužbama zbog neplaćanja i sl. mislim da ti se tu manje više sve vrti oko zastare. I u nekom zadatku je neko slagao da ima poslovnu sposobnost (maloljetnik). To je to što se sjećam od zadataka.

Bilo je i qui tacet consentire videtur u našem pravu, i također pitanje koji je pravni institut ili šta već u pitanju kada neko uđe u ambasadu neke strane države pa se to tretira kao da je stupio na tlo te države.

Eto, nadam se da ne odgovaram prekasno jer bilo bi šteta baš. :D Ajd valjda će nekome ovo biti od koristi, ako ne sad, onda ubuduće.

reus11
Posts: 2
Joined: Tue Oct 06, 2015 1:55 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by reus11 »

Pozdrav kolege, mozel pomoc, posto sam tek sada 2 god, jel knjiga Martin Vedriš i Petar Klaric 1996 izdanje od 150 str, i jel se sve uci redom bez preskakanja, posto nema profesorice, a vrijeme ide.

Point.
Posts: 87
Joined: Fri Aug 09, 2013 4:18 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by Point. »

[quote="reus11"]
Pozdrav kolege, mozel pomoc, posto sam tek sada 2 god, jel knjiga Martin Vedriš i Petar Klaric 1996 izdanje od 150 str, i jel se sve uci redom bez preskakanja, posto nema profesorice, a vrijeme ide.
[/quote] Jeste, pošto su na prvom testu samo zadaci, sprema se dio do "pravnih poslova". To je potrebno dobro naučiti kako bi se položili zadaci. Ostatak knjige do dijela"stvarno pravo" sprema se za ispit u januaru.

reus11
Posts: 2
Joined: Tue Oct 06, 2015 1:55 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by reus11 »

Hvala Vam, a procitao sam post iznad, na integralnom bude teorija i zadaci, ispade lakse integralno haha. :D

Mahalusa
Posts: 37
Joined: Fri Sep 23, 2011 3:45 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by Mahalusa »

Kad je prvi test iz gradjanskog prava?

r0nald07
Posts: 107
Joined: Tue Sep 16, 2014 4:12 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by r0nald07 »

08.12.2015.

Mahalusa
Posts: 37
Joined: Fri Sep 23, 2011 3:45 pm

Re: PFSA: Uvod u građansko pravo

Post by Mahalusa »

Hvala punoo

Post Reply

Return to “II godina”