PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Robben
Posts: 14
Joined: Sat Aug 29, 2009 8:49 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Robben »

Odgovore na pitanja koja budu na ispitu ne moze dati ni Voja Šeki. :S

Zna li neko odgovor na pitanje kako idar groma moze prekinuti gradjansko pravni odnos?

Nena
Posts: 12
Joined: Sun Dec 06, 2009 11:57 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Nena »

[quote="aamelaa"]
Mislim da smo svi u 9h, jer samo tako i pise :)
[/quote] Da svi smo u 9 h...

Nena
Posts: 12
Joined: Sun Dec 06, 2009 11:57 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Nena »

Sta su zastarni rokovi????  Hitno potreban odgovor  :moli:

Adn@
Posts: 423
Joined: Sun Mar 14, 2010 5:39 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Adn@ »

Zastarni rok zapocinje prvog dana iza dospjelosti.To je zakonski rok nakon kojeg se pravo vise ne moze ostvariti prinudnim putem.
Opci zastarni rok je 5god(po ZOO)
Posebi rokovi su 3god. i 1 godina.Rok od 3 god vazi npr. za medjusobna potrazivanja pravnih lica nastala iz ugovora o prometu
robe i usluga,potrazivanja zakupine i naknade stete.Rok od 1god predvidjen je za potrazivanja za domacinstvima isporucenu elektricnu energiju,
grijanje,plin,vodu,odrzavanje cistoce i dimnjačarske usluge,zatim RTV pretplatu,kao i potrazivanja za PTT usluge.... :D

Adn@
Posts: 423
Joined: Sun Mar 14, 2010 5:39 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Adn@ »

poznavanje pravnih propisa je primjer za?

stara pravna pravila koja su?

trebaju mi odgovori na ova pitanja molimm vas :moli: :moli:

aamelaa
Posts: 98
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:00 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by aamelaa »

[quote="Robben"]
Odgovore na pitanja koja budu na ispitu ne moze dati ni Voja Šeki. :S

Zna li neko odgovor na pitanje kako idar groma moze prekinuti gradjansko pravni odnos?
[/quote]

Da i ja zelim odgovor za udar groma  :nervoza:

RomanLaw
Posts: 41
Joined: Fri Apr 09, 2010 7:06 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by RomanLaw »

[quote="aamelaa"]


8.Koji zakon je prekinuo kontinuitet kraljevine Jugoslavije i socijalisticke Jugoslavije? ____zakon o nevazenju propisa___ koji je donesen 6.4.1941 . Ovaj zakon pravi razliku izmedju propisa _______________ koji su _______________________ i propisa  __________________ koji su ___________________________.


Plizzzz odgovore u utorak ispit...  :mig:
[/quote]

16 I 17 str. je ovo pitanje.

menoa
Posts: 79
Joined: Fri Jun 11, 2010 10:35 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by menoa »

[quote="aamelaa"]
MOze li molim vas odgovor na par sljedecih pitanja...  :nervoza:

1. Fikcija izjalovljenja uvjeta
ZOO veže fikciju izjalovljenja uvjeta za određeno postupanje ovlaštenog... ostatak odgovora prepisati čl. 74. stavak 4
ZOO

2. Zastarni rokovi
a) opći zastarni rok koji iznosi 5 godina (primjenjuje se samo u onim slučajevima kad nije propisan posebni zastarni rok)
b) trogodišnji zastarni rok npr vrijedi za međusobne tražbine nastale iz ugovora o prometu robe i usluga, za tražbine zakupnine, najamnine i naknade štete računajući odkada je oštećenik saznao za štetu i osobu koja je štetu počinila
c) jednogodišnji zastarni rok predviđen je za tražbine koje se odnose na isporučenu električnu energiju domaćinstvima. i za toplinsku energiju, plin , vodu, struju...

3. Prekluzivni rokovi
su strogi zakonski rokovi unutar kojih strana može poduteti određene radnje ako neće da joj se ugasi ne samo zahtjev, nego i subjektivno pravo. Na prekluzivni rok sud pazi po službenoj dužnosti i kod prekluzivnih rokova nema zastoja ni prekida roka

4. Univerzalna pasivna obligacija

5. Kako protok vremena utice na postanak, promjenu i prestanak GP odnosa... ja sam nasla u jednoj skripti da vrijeme u pravu može djelovati: a) konstruktivno i b) destruktivno. Kod zastrae imamo slucaj destruktivnog djelovanja vremena kad se pravni odnosi razaraju.

6. Kako udar groma utice na prestanak pravnog posla

( evo jedna napomena pa možda može koristiti da bi se riješilo ovo pitanje...prirodne sile  kao što je npr. sunčeva toplina, elektricitet itd. su stvari u smislu ZV samo ako su podložne ljudskoj vlasti)

7. Opce nacelo gradjanskog prava je __načelo dispozitivnosti____ a na podrucju obligacionog prava manifestira se kao sloboda ugovaranja odnosno, sloboda uređivanja obveznih odnosa. To podrazumjeva da su subjekti gradjanskog prava slobodni da odlucuju:
a)hoće li ući u neki obvezno odnos ili ne
b)o izboru vrste ugovornog odnosa
c) sloboda utvrđivanja sadržaja ug. odnosa
d)izbor oblika ugovornog odnosa
Ipak ta sloboda ima svoje granice (navedi): posebne i opće granice slobode ugovaranja koje stranke ne smiju prekoračitinpr. javni poredak, dobri običaji, imperativni propisi, pravila morala a prema ZOO-u sudionici u prometu ne mogu uređivati obvezne odnose suprotno Ustavu BiH, prisilnim propisima te moralu društva.

8.Koji zakon je prekinuo kontinuitet kraljevine Jugoslavije i socijalisticke Jugoslavije? ____zakon o nevazenju propisa___ koji je donesen 6.4.1941 . Ovaj zakon pravi razliku izmedju propisa _______________ koji su _______________________ i propisa  __________________ koji su ___________________________.


Plizzzz odgovore u utorak ispit...  :mig:
[/quote]


eto nadamse da sam malo pomogla, ako nije sve tačno neka neko ispravi....

RomanLaw
Posts: 41
Joined: Fri Apr 09, 2010 7:06 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by RomanLaw »

Danas je došao ovaj zadatak za test 100 bodova/vanredni...
Ako neko od vas zna neka napiše odgovor jer sam danas čuo da se zadatak ponavljao više puta tokom godine.


cca---
Mladić je ušao u autobus, sjeo na zadnje sjedište ne kupivši kartu, dolazi ravizor i pita ga zašto nema kartu, on odgovara da nije bio dužan kupiti kartu jer u trenutku ulaska u autobus nije bilo vozača na svojem mjestu. Kakva je pravna situacija.


Ja znam da kod nas u sa. dobiješ globu i moraš platiti 26.60KM. Ali, šta MISITA hoće ovdje da kaže???

Hvala.

zaljepljena
Posts: 682
Joined: Mon Sep 14, 2009 9:13 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by zaljepljena »

Kakav je bio ispit danas?
Sjeca li se iko zadataka?

Post Reply

Return to “II godina”