PFSA: Ustavno pravo II

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Dramaqueen
Posts: 9
Joined: Wed Apr 13, 2016 8:34 pm

Odg: PFSA: Ustavno pravo II

Post by Dramaqueen »

Kod šeste glave pitanje - sadržaj izvršne funkcije (uči se početak do podnaslova ustroj i usmjeravanje primjene zakona - po knjizi iz 2006.), gdje je napomenuto da se uci samo pocetak tj. one tri skupine poslova, a ostali posnaslovi kao ne uce. Medjutim mene je danas pitao prvi podnaslov tj, ovaj sto je ovdje naznacen u pitanjima da se ne uci. Ocito su ova pitanja nepotpuna ili netacna. I trebalo bi neko da ih ispravi da studentima se ne desava kao meni danas! A da li neko ima potpuna pitanja za VI glavu i ostale. Da li se kod SAD uci sve po knjizi ili po ovim pitanjima? Hvala

Takatsuki Sen
Posts: 288
Joined: Sun Sep 30, 2012 4:42 am

Odg: PFSA: Ustavno pravo II

Post by Takatsuki Sen »

Nadam se da ovo neces shvatiti kao pametovanje jer to nije moja namjera ali ubuduce koristi trazilicu da provjeris sta se sve uci iz nekog pitanja jer je sumnjivo kad pise da se uci samo pola stranice.

Sto se tice SAD-a mozes se drzati pitanja. Kada budes ucila parlamentarizam uz lekcije koje su navedene na forumu ucis i prvu lekciju iz te oblasti u knjizi (mislim da je naziv temeljna obiljezja sistema parlamentarne vlade). Sto se tice polozaja zastupnickih tijela nauci i redovni zakonodavni postupak (samo prvu stranicu, do podnaslova sadrzaj prijedloga zakona) i nauci hitni s kraja lekcije (oko pola stranice). Povodom ostalog se mozes drzati pitanja koliko ja znam.
Last edited by Takatsuki Sen on Tue May 10, 2016 1:20 am, edited 1 time in total.

Takatsuki Sen
Posts: 288
Joined: Sun Sep 30, 2012 4:42 am

Odg: PFSA: Ustavno pravo II

Post by Takatsuki Sen »

Kod temeljnih shvatanja o razlikovanju drzavnih funkcija u knjizi pise da prema dualistickom shvatanju postoji naredjujuca i izvrsna funkcija. Treba reci izvrsujuca a ne izvrsna.
E sad, ne sjecam se tacno u kojem se ovo pitanju spominje, neko je pitanje s kraja knjige ali kad budes citala da svako ima pravo na javno i posteno sudjenje zaboravi to i reci da svako ima pravo na posteno i fer sudjenje. Kod maloljetnika se javnost moze iskljuciti i zato je prva tvrdnja netacna.

Dramaqueen
Posts: 9
Joined: Wed Apr 13, 2016 8:34 pm

Odg: PFSA: Ustavno pravo II

Post by Dramaqueen »

[quote="Takatsuki Sen"]
Kod temeljnih shvatanja o razlikovanju drzavnih funkcija u knjizi pise da prema dualistickom shvatanju postoji naredjujuca i izvrsna funkcija. Treba reci izvrsujuca a ne izvrsna.
E sad, ne sjecam se tacno u kojem se ovo pitanju spominje, neko je pitanje s kraja knjige ali kad budes citala da svako ima pravo na javno i posteno sudjenje zaboravi to i reci da svako ima pravo na posteno i fer sudjenje. Kod maloljetnika se javnost moze iskljuciti i zato je prva tvrdnja netacna.
[/quote] Hvala puno, kakvo pametovanje, informacije su korisne... Ako se jos neko sjeti ''dodataka'' i ''caka'', zamolila bih da napise :)))
Last edited by Dramaqueen on Wed May 11, 2016 9:48 pm, edited 1 time in total.

melihabebasch
Posts: 45
Joined: Thu Jan 26, 2012 9:40 pm

Odg: PFSA: Ustavno pravo II

Post by melihabebasch »

Drage kolege molim vas neka neko kaze koliko pita prof pitanja ako se izade samo 9glava?hvala

melihabebasch
Posts: 45
Joined: Thu Jan 26, 2012 9:40 pm

Odg: PFSA: Ustavno pravo II

Post by melihabebasch »

Pa ima li iko da zna????  :(

Dramaqueen
Posts: 9
Joined: Wed Apr 13, 2016 8:34 pm

Odg: PFSA: Ustavno pravo II

Post by Dramaqueen »

[quote="melihabebasch"]
Drage kolege molim vas neka neko kaze koliko pita prof pitanja ako se izade samo 9glava?hvala
[/quote] postavi ti jedno pitanje vezano za Svicarsku, jednu vezano za Ameriku i jedno vezano za Parlamentarizam. Mozes ta 3 dijela izaci odvojeno po 3 puta,  a mozes i odjednom gdje ti, dakle, postavi 3 pitanja.

Dramaqueen
Posts: 9
Joined: Wed Apr 13, 2016 8:34 pm

Odg: PFSA: Ustavno pravo II

Post by Dramaqueen »

Moze li neko od kolega ukoliko zna da mi odgovori, cula sam da je prof na predavanju spominjao da ce u sklopu VIII glave pitati prvo,drugo, trece citanje... Da li je to tacno buduci da je to sve vezano za Hrvatski sabor? 

melihabebasch
Posts: 45
Joined: Thu Jan 26, 2012 9:40 pm

Odg: PFSA: Ustavno pravo II

Post by melihabebasch »

Hvala puno dramaqueen

pravnicisa
Posts: 22
Joined: Wed Dec 02, 2015 9:14 pm

Odg: PFSA: Ustavno pravo II

Post by pravnicisa »

Zna li neko kako funkcionise 10 i 11 glava, ostao mi je parlamentarizam, ove 2 glave i pozitivni dio. Da li profesor dopusta da se to odjednom zavrsi s obzirom da postavlja samo 3 pitanja.

Post Reply

Return to “II godina”