PFSA: Ustavno pravo II

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Lady_S
Posts: 275
Joined: Mon Sep 02, 2013 11:11 pm

PFSA: Ustavno pravo II

Post by Lady_S »

[member=13746]Korisnikkk[/member] Hvala na odgovoru. A da li iz ove dvije glave postavi samo po jedno pitanje, ili...?

Takatsuki Sen
Posts: 288
Joined: Sun Sep 30, 2012 4:42 am

PFSA: Ustavno pravo II

Post by Takatsuki Sen »

Jedno pitanje iz te dvije glave, zatim jedna od institucija EU kao sljedece pitanje. Dakle te dvije glave su u biti jedna a institucije EU druga glava.
Last edited by Takatsuki Sen on Fri Jun 26, 2015 6:56 pm, edited 1 time in total.

Smacker
Posts: 633
Joined: Fri Nov 05, 2010 2:05 pm

PFSA: Ustavno pravo II

Post by Smacker »

Moze li mi neko reci kako profesor pita IX glavu, da li obavezbo postavi pitanje za Svicarsku pa onda Ameriku odvojeno (tako mi je kolega rekao) ili drugacije? Hvala

maki21
Posts: 130
Joined: Mon Dec 12, 2011 5:08 pm

PFSA: Ustavno pravo II

Post by maki21 »

Da li neko zna provereno do kad ce prof biti na fakultetu?Ima li neko da mu je rekao, da dodje da odg posle 1.07.?Hvala unaprijed.

Nejra4
Posts: 3069
Joined: Wed Nov 10, 2010 11:05 pm

PFSA: Ustavno pravo II

Post by Nejra4 »

Do 04.07. je tu.

sdada
Posts: 127
Joined: Tue Sep 10, 2013 1:49 am

PFSA: Ustavno pravo II

Post by sdada »

gdje dodje ta lekcija savremeni parlamentarizam, nesto dvostrani, SAD, tako nesto...?

YelowDandelion
Posts: 59
Joined: Wed Mar 19, 2014 12:44 am

PFSA: Ustavno pravo II

Post by YelowDandelion »

[quote="Smacker"]
Moze li mi neko reci kako profesor pita IX glavu, da li obavezbo postavi pitanje za Svicarsku pa onda Ameriku odvojeno (tako mi je kolega rekao) ili drugacije? Hvala
[/quote]
Da, obavezno ide Švicarska pa ako nju dobro odgovoriš, ide Amerika. Ako Ameriku znaš, onda ide parlamentarizam. Ako jedno od tih pitanja ne znaš, sljedeći put odgovaraš od tog pitanja. To ti je kao da je 9. glavu podijelio na tri glave. :)

YelowDandelion
Posts: 59
Joined: Wed Mar 19, 2014 12:44 am

PFSA: Ustavno pravo II

Post by YelowDandelion »

[quote="sdada"]
gdje dodje ta lekcija savremeni parlamentarizam, nesto dvostrani, SAD, tako nesto...?

[/quote]
Suvremeni parlamentarizam je ustvari parlamentarizam poremećene ravnoteže u korist izvršne vlasti. Taj sustav je primijenjen kao dvostranački sustav u Velikoj Britaniji, parlamentarizam većinskog tipa i parlamentarizam polupredsjedničkog tipa. :)

Em123
Posts: 71
Joined: Tue Feb 04, 2014 11:18 am

PFSA: Ustavno pravo II

Post by Em123 »

Moze li mi neko reci da li u okviru treceg pitanja VIII glave (ustavni polozaj i temeljne ovlasti) ucimo  podnaslove prvo,drugo i trece citanje zakona te konacni prijedlog zakona i donosenje po hitnom postupku? Hvala

vagicaa
Posts: 66
Joined: Thu Nov 25, 2010 12:30 am

PFSA: Ustavno pravo II

Post by vagicaa »

Molim vas moze li mi neko reci da li profesor pita ovu 11.glavu i da li pita bas svako od ovih pitanja?

XI GLAVA :

raspad mnogonacionalnih federacija · neuspjeh mnogonacionalnih federacija
federalistička teorija · moderna federalistička teorija
razlikovanje konfederacije i federacije
pravni temelj zajednice
odnos prema građanima
status u međunarodnom pravu
drugi oblici složenih država i državnih zajednica
institucije Evropske Unije

Post Reply

Return to “II godina”