PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Point.
Posts: 87
Joined: Fri Aug 09, 2013 4:18 pm

PFSA: Nasljedno pravo

Post by Point. »

[quote="nerkeza"]
Da li mi neko moze rijesiti zadatak: Ostavilac nije ostavio testament. Iza njega su ostali supruga, sin i unuka (kcerka od umrlog sina). Kako ce se podijeliti imovina? Hvala
[/quote] 1/3 supruga, 1/3 sin i, prema pravu predstavljanja, 1/3 unuka.

HeJoj
Posts: 25
Joined: Tue Mar 26, 2013 4:36 pm

PFSA: Nasljedno pravo

Post by HeJoj »

Kad je 1. parcijala iz ovog?

Leejla
Posts: 129
Joined: Wed Jul 04, 2012 11:52 am

PFSA: Nasljedno pravo

Post by Leejla »

06.05.

sejlaa
Posts: 36
Joined: Sun Jul 11, 2010 3:10 pm

PFSA: Nasljedno pravo

Post by sejlaa »

Moze li mi neko tacno uraditi ovaj zadatak:

1.Ostaviteljica je sačinila testament kojim je za svog nasljednika odredila svog vanbračnog druga sa kojim živjela u vanbračnoj zajednici 12 godina. Da bi zasnovala vanbračnu zajednicu napustila je bračnog druga ali se nije razvela. Iza ostaviteljice ostao je sin iz braka sa ostaviocem, usvojenik iz nepotpunog usvojenja. Usvojenik ima dvoje djece nesposobne za privreĎivanje i koja nemaju nužnih sredstava za život. Sin ima troje djece. On se odrekao nasljeĎa u svoje ime i u ime svojih potomaka. Ko su nužni nasljednici u konkretnom slučaju i koliko bi im pripalo na ime nužnog nasljednog dijela?

saleem
Posts: 15
Joined: Sun Jan 24, 2010 8:00 pm

PFSA: Nasljedno pravo

Post by saleem »

da li mi neko od kolega moze pomoci,prvi put izlazim na ispit u junu,predavanjima nisam bio u mogucnosti da prisustvujem..kako se poalze ispit,kako najlakse spremiti..i sve ostale informacije ako neko moze da pojasni..

Nejra4
Posts: 3069
Joined: Wed Nov 10, 2010 11:05 pm

PFSA: Nasljedno pravo

Post by Nejra4 »

Pismeno se polaže, bit će vjerovatno 2 zadatka i par pitanja teorije. Sjedi i nauči prvo teoriju dobro pa vježbaj zadatke. To ti je jedini način.

saleem
Posts: 15
Joined: Sun Jan 24, 2010 8:00 pm

PFSA: Nasljedno pravo

Post by saleem »

da li se zadaci ponavljaju,ili je uvijek nesto novo :c053:

Nejra4
Posts: 3069
Joined: Wed Nov 10, 2010 11:05 pm

PFSA: Nasljedno pravo

Post by Nejra4 »

Uvijek novo, samo su se na jan/feb rokovima znali ponoviti.

acme
Posts: 36
Joined: Tue Dec 28, 2010 12:38 pm

PFSA: Nasljedno pravo

Post by acme »

Kakve su mi šanse da ne moram uplatiti komisijsko polaganje ispita, 3 puta sam do sad izašla i imam sva 3 datuma u indeksu, iako sam regularno prijavila ispit putem isss-a, mada ne znam kol'ko je baš isss mjerilo?

Nejra4
Posts: 3069
Joined: Wed Nov 10, 2010 11:05 pm

PFSA: Nasljedno pravo

Post by Nejra4 »

Pravo da ti kažem, puno je lakše komisijski usmeno položiti, nego pismeno integralno, tako da ako ti nije žao 60 km izađi tako. A vidjet ćeš svakako na sljedećoj prijavi hoće li ti biti otvoreno Nasljedno za prijavu, ako bude i nećeš komisijski onda izađi regularno.

Post Reply

Return to “II godina”