PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
lejla777
Posts: 56
Joined: Sun Feb 22, 2009 4:15 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by lejla777 »

I dd, sad je pitanje samo da li sin od amidze (izvinjavam se na gresci na pocetku proslog posta) ima uopse pravo na tu tuzbu? I da li djeca od amidza i tetki i sl. uopse ulaze u zakonski nasljedni red? Zar pravo predstavljanja u trebem nasljednom redu ne vazi samo za djeda i nenu, i njihovu djecu, u ovom slucaju amidu, ali NE I NA NjIHOVE POTOMKE.  Sam upravu?

Dama Pikova
Posts: 2148
Joined: Sun Feb 22, 2009 12:19 am

Odg: Nasljedno pravo

Post by Dama Pikova »

Konsultuj se sa zakonom, napravi sebi shemu nasljednih redova i bit ces sigurna kakva je pravna situacija i sta ko moze. Ja bih ti rado pomogla, ali veze nemam gdje je moj zakon zavrsio nakon selidbe...  :dunno:

Nejra_sa
Posts: 176
Joined: Thu Apr 09, 2009 12:38 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by Nejra_sa »

Ma da i mene je samo zanimalo da li sin od amidze moze uspjeti s tuzbom jer se u trecem nasljednom redu pravo predstavnljanja zaustavlja na djeci rodonacelnika, valjda :S....hvala anyway :D

pravnica86
Posts: 10
Joined: Sat Feb 28, 2009 3:45 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by pravnica86 »

da li jeneko bio danas na ispitu ???
koja su pitanja bila??

ema1103
Posts: 153
Joined: Mon Jul 06, 2009 8:46 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by ema1103 »

Nasljedno pravo je jednostavno za naučiti ..samo ako dobro izučiš ZAKON..to je jedna formula bez koje ne možeš položiti..sretno :f040:

Nejra_sa
Posts: 176
Joined: Thu Apr 09, 2009 12:38 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by Nejra_sa »

Bila su dva zadatka, jedno esejsko pitanje i ostalo dopuni zaokruzi...nema druge mora se sjest i nauciti knjiga i zakon  :mrgreen:

FareSa
Posts: 148
Joined: Wed Mar 11, 2009 12:03 am

Odg: Nasljedno pravo

Post by FareSa »

Jeli neko uradio zadatak sa onim SOS selom ??

ada
Posts: 22
Joined: Wed Sep 02, 2009 1:56 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by ada »

to sa SOS selom je dosta ljudi zbunilo,i ja koga god sam pitala nije uradio.

unlimited
Posts: 64
Joined: Tue Jun 30, 2009 8:32 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by unlimited »

bogami bio je onaj test težak pravo,ona zaokruživanja zbune

YoDona
Posts: 319
Joined: Sat Sep 12, 2009 10:00 am

Odg: Nasljedno pravo

Post by YoDona »

ostavilac je sacinio svojerucni testament kojeg je cuvao u sefu. kasnije je sacinio sudski testament kojeg je povjerio na cuvanje u sudu i jednu nekretninu ostavio svom ocu. datuma 28.03.2001 dozivio je saobracajnu nesrecu i pred med.sestrom izjavio da opoziva drugi testament (sudski), kad je stigao u bolnicu pred ljekarom je izjavio da opoziva oba testamenta. kakva je pravna situacija. ostavioc je iza sebe ostavio bracnog druga, oca i majku.kakva je pravna situacija


drugi zadatak je bio:ostavilac je testamentom ostavio sve bratu i sestri. zbog sestrine nedostojnosti iz nasljedstva je iskljucio bracnog druga.kakva prava ima bracni drug.

ako neko od kolega ima vremena da mi pomogne
drugi zadatak je poprilicno zbunjujuci,ali ass. nam je objasnila da nema greske u njemu i da se radi ovako kako pise
hvala

Post Reply

Return to “II godina”