PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
jazzmina
Posts: 465
Joined: Sun Feb 22, 2009 1:22 am

Odg: Nasljedno pravo

Post by jazzmina »

Sta mislite u kojem ce obliku sad biti ispit? Kao test ili dva esejska i zadatak ili mozda i ovo usmeno da pita ?
:zamisljen: :zamisljen: :zamisljen:

neyra
Posts: 79
Joined: Thu Apr 15, 2010 11:24 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by neyra »

Usmeno ne moze,pitala sam ja..
Aaaa koja li ce nam forma biti ne znam,ne znam vise ni koja je teza koja laksaaa ;( ;( ;(

cool
Posts: 268
Joined: Fri Jun 04, 2010 2:06 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by cool »

znaci moci ce se nasljedno polagati usmeno 25.? da li je to samo za one koji polazu komisijski ili za sve :S  :kava:

neyra
Posts: 79
Joined: Thu Apr 15, 2010 11:24 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by neyra »

Ko je rekao da ce se polagati usmeno :S
Ispit je pismeno :O

cool
Posts: 268
Joined: Fri Jun 04, 2010 2:06 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by cool »

ooooooj oprosti pogresno sam procitao sto si napisala  :U

Diesel
Posts: 644
Joined: Sat May 23, 2009 8:05 am

Odg: Nasljedno pravo

Post by Diesel »

ima li neko zadatke iz nasljednog koji ukljucuju izracunavanje ciste vrijednosti zaostavstine pa onda odredjivanje nasljednih dijelova?zadaci koje sam skinula iz skriptarnice ne sadrze takve zadatke a jedan je bio na septembasrkom ispitnom roku prosle godine..mozda Melihi opet padne na pamet da nam zabiberi pa rekoh malo da se pripremim:-)tko ima ako moze da postavi u skriptarnicu ili napise na forumu..unaprijed molto zahvalna

Amcho
Posts: 6097
Joined: Thu Nov 12, 2009 6:39 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by Amcho »


mahir
Posts: 64
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:37 am

Odg: Nasljedno pravo

Post by mahir »

Molio bih nekoga od kolega da mi objasni zasto u zadatku 29. iz skriptarnice majka ostavioca dobija 1-4, brat 1-8,djeca 1-16 a ne jednake djelove? Inace kakva su pravila za nasljedivanje polubrata-sestre? Hvala.

jazzmina
Posts: 465
Joined: Sun Feb 22, 2009 1:22 am

Odg: Nasljedno pravo

Post by jazzmina »

[quote="mahir"]
Molio bih nekoga od kolega da mi objasni zasto u zadatku 29. iz skriptarnice majka ostavioca dobija 1-4, brat 1-8,djeca 1-16 a ne jednake djelove? Inace kakva su pravila za nasljedivanje polubrata-sestre? Hvala.
[/quote]

U pitanju je zakonsko nasljedivanje.Prvi nasljedni red jesu djeca i bracni drug.Posto je jedan sin nedostojan a drugi se odrekao ,bracni drug je ostao sam kao nasljednik a u tom slucaju se poziva drugi nasljedni red.U drugom nasjljednom redu kada ostavioca nasljeduju bracni drug i roditelji , bracni drug direktno dobiva 1/2.Druga 1/2 se dijeli medju roditeljima,dakle 1/4 za oca,1/4 za majku-odavde njoj jedna cetvrtina.Posto je otac mrtav po pravu predstavljanja njegov dio se dijeli medju njegovom djecom,dakle 1/8 za brata i 1/8 za sestru.Posto se sestra odrekla svog nasljednog dijela u sovje ime,njen nasljedni dio prelazi na njenu djecu , dakle 1/16 za jedno i drugo dijete.
Za polubrata i polusestre je isti princip nasljedivanja ako nije drugacije nasznaceno .Npr. da je u ovom zadatku majka nije ziva njen dio bio se dijelio na 3 dijela ( brata,sestru i polubrata-kao njenog sina ).

Amela-1987
Posts: 101
Joined: Mon Jul 06, 2009 7:36 pm

Odg: Nasljedno pravo

Post by Amela-1987 »

Zna li iko kako ce izgledati test?

Post Reply

Return to “II godina”