PFSA: Stvarno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Takatsuki Sen

Post by Takatsuki Sen »

Za tacnost ti ne garantujem.
Na osnovu ZOO ugovor je produzen time sto je Secundus nastavio da koristi predmet zakupa.
Obnovljen je pod istim uvjetima kao i prethodni sto znaci da ga Primus moze raskinuti ako Secundus ne plati jednu zakupninu.
Medjutim Primus je pocinio cin smetanja posjeda. Nije imao pravo tek tako zamijeniti bravu i ne dozvoliti ulazak bez obzira sto mu ovaj duguje zakupninu. Secundus je podigao tuzbu u roku i uspjece sa svojim zahtjevom jer se u postupku zbog smetanja posjeda rjesavaju samo fakticka pitanja. Stiti se posljednje mirno posjedovno stanje a Secundus je bio posljednji mirni posjednik.
Sto se tice tih stvari koje je Primus spreman predati Secundusu nakon sto ovaj plati zakupninu, Primus ima zalozno pravo na tim stvarima i ima pravo da sprijeci njihovo iznosenje iz stana (pravo perkluzije).

alyson

Post by alyson »

zna li neko hoce li komisijski biti usmeno, ili je samo pismeni?

Nejra4

Post by Nejra4 »

Trebao bi biti i usmeno, čekamo obavještenje kada će biti.

asmirkadiric

Post by asmirkadiric »

uradjeni zadatak nije tacan jer u posjedovnoj parnici nema govora o pravu i pozivanje na ugovore niti zaloge.. posjedovnoj parnici tj u tom zadatku treba obratiti paznju samo na stanje posljednjeg mirnog posjeda,vidioznosti posjeda, samopomoci i zadatak ce biti pravilno rijesen..

Takatsuki Sen

Post by Takatsuki Sen »

Procitaj malo bolje sta sam napisao Asmire. Rekao sam da Primus ima pravao da raskine ugovor.

1) Nisam nikada rekao da se na to poziva u parnici.
"Obnovljen je pod istim uvjetima kao i prethodni sto znaci da ga Primus moze raskinuti ako Secundus ne plati jednu zakupninu.
Medjutim Primus je pocinio cin smetanja posjeda."
U svrhu kompletne analize zadatka sam samo rekao kakva prava generalno ima a cinjenica je da ima to pravo. Nisam nikada ni rekao da je raskinuo ugovor, niti da se poziva na to pravo ali moze traziti raskid ugovora, naravno ne u ovoj parnici!

2) Sto se tice zaloga, nisam takodjer rekao da se poziva na to u parnici, da istice kakve zahtjeve ili prigovore, ali pravo perkluzije i pravo zaloga ima i kako Secundus moze traziti povrat posjeda stana i svojih stvari tako i Primus moze sprijeciti iznosenje tih stvari u svakom trenutku nakon sto mu ih preda u posjed (naravno ne u istoj parnici).

3) Da u posjedovnoj parnici nema govora o pravima znam i ja, zato sam i napisao "u postupku zbog smetanja posjeda rjesavaju samo fakticka pitanja" ali to ne znaci da nosilac tih prava ne moze ista ostvariti u drugom postupku i to ne umanjuje njihov znacaj.
Last edited by Takatsuki Sen on Mon Feb 09, 2015 6:39 am, edited 1 time in total.

Lisaa

Post by Lisaa »

Termin održavanja usmenog komisijskog ispita

http://www.pfsa.unsa.ba/pf/termin-odrza ... o-pravo-2/

Faris

Post by Faris »

ljudi, otvara li vama ista ovaj link sa razultatima iz stvarnog?

Nejra4

Post by Nejra4 »

Ne, nešto nisu dobro postavili.

Kanita01

Post by Kanita01 »

Šta je danas bilo na predavanjima iz stvarnog, šta ste radili? I jel rekla profesorica potrebnu literaturu?

Nejra4

Post by Nejra4 »

Knjiga ti je ista k'o za Građansko i treba ti njen materijal Transformacija Stvarnog prava, postavit će ass. to na stranicu faksa kad bude bilo potrebno, i naravno Zakon iz Stvarnog prava (2014)

Post Reply

Return to “II godina”