PFSA: Struktura prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Minela Vatric
Posts: 40
Joined: Fri Jan 08, 2010 11:23 pm

Odg: Struktura prava

Post by Minela Vatric »

Ljudi struktura je bila preteska, barem mojoj grupi...5 pitanja latinskog, esejsko pitanje(norma) pet puta citas ne kontas o cemu se radi, uzasss....Bilo je nekih laganih pitanja tipa sta je subjektivno pravo, kakve odnose normiraju obicajne norme i jos par njih, ostalo je bilo uzas....Pa sretno svima...
:(

harun
Posts: 53
Joined: Sat Oct 17, 2009 1:07 pm

Odg: Struktura prava

Post by harun »

"Novčanu kaznu rješenjem izriče sudija vodeći računa pri odmjeravanju visine kazne o
ekonomskoj snazi izvršenika, značenju njegove radnje koju je morao obaviti, te o drugim
okolnostima slučaja. Rješenjem se određuje i rok plaćanja."...ta je pravna norma meni bila!  :D

MiLLer
Posts: 120
Joined: Thu Nov 26, 2009 11:30 pm

Odg: Struktura prava

Post by MiLLer »

hajd ako neko ima pametan ovdje :haha: nek nam uradi ovu normu dosta bi nam pomogao  :haha: :haha:

hare_krishna
Posts: 724
Joined: Sun Oct 11, 2009 9:05 pm

Odg: Struktura prava

Post by hare_krishna »

izgleda da nas nema takvih danas...

selmicaaa
Posts: 471
Joined: Thu Oct 01, 2009 10:10 pm

Odg: Struktura prava

Post by selmicaaa »

JEZIČKO-Sljedeće riječi uzeti u obzir-odmjeravanje(na koji način će se to odmjeravanje vršiti,kada konkretno govorimo o ovom slučaju spominje se odmjeravanje o ekonomskoj snazi koja se opet može na više načina predstaviti)
                                                        -morao obaviti-da li postoji za taj prekršaj detaljno određena kazna i navesti je u pravom obliku
                                                        -druge okolnosti slučaja-tačno definisati koje bi to druge okolnosti slučaja mogle da budu.

CILJNO-Cilj ove norme je dakako da kazni prekršitelja novčanom kaznom vjerovatno u nekom rasponu vrijednosti u zavisnosti od visine prekršaja.Također,jedan od ciljeva je i da smanji ponavljanje takvih oblika kršenja određenih normi.

HISTORIJSKO-Do donošenja odluke za ovaj prekršaj,naravno vidjet ćemo kako su prije presuđivani slični ili čak isti predmeti.

ARGUMENTUM A CONTRATIO(RAZLOG SUPROTNOSTI)-Norma bi glasila na sljedeći način-Novačanu kaznu rješenjem izriče sudija ne vodeći računa pri odmjeravanju o ekonomskoj snazi izvrštenika...(uglavnom nešto što je totalno suprotno)

ARGUMENT ANALOGIJE-To je najviše povezano sa ciljnim tumačenjem,što bi značilo da se ovom pravnom normom želi suzbiti dalje širenje prekršaja.

ARGUMENTUM A MINORI AD MAIUS I ARGUMENTUM A MAIORI AD MINUS-To bi podrazumijevalo,da će se svako lice koje napravi taj određeni prekršaj kazniti novčanom kaznom,a ustvari da kazna neće biti jednaka,zbog različitih okolnosti odnosno zbog različite vrijednosti učinjenog prekršaja.

ARGUMENTUM AUTORITETA-opet ćemo da se pozovemo na prethodne slične slučajeve(ustvari to je skoro pa izjednačeno sa historijskim tumačenem)

ARGUMENTUM AB ABSURDO-ovo je nešto što je totalno apsurdno nešto što nema nikakvog smisla kao npr.ko učini taj prekršaj dobit će novčanu nagradu.ili nešto još apsurdnije.

Eto ja sam uradila koliko se ja sjećam,nadam se da će barem nekom biti koliko toliko od pomoći,ja sam davno završila pa su se neke stvari i pozaboravljale hehe...

sretno sutra :d055:

hare_krishna
Posts: 724
Joined: Sun Oct 11, 2009 9:05 pm

Odg: Struktura prava

Post by hare_krishna »

hvala puno puno :D

Anida Kadric
Posts: 20
Joined: Mon Nov 23, 2009 3:33 pm

Odg: Struktura prava

Post by Anida Kadric »

izasli rezultatii na issuuu:D

hare_krishna
Posts: 724
Joined: Sun Oct 11, 2009 9:05 pm

Odg: Struktura prava

Post by hare_krishna »

hvala kolegice sto si javila, 8 sam dobio, konacno uslov! :D da li mozda neko zna kada je upis posto nisam u Sa?

harun
Posts: 53
Joined: Sat Oct 17, 2009 1:07 pm

Odg: Struktura prava

Post by harun »

Je li Izmirlija poceo izbacivati rezultate na isss-u ???

vicky
Posts: 226
Joined: Thu Jun 04, 2009 2:42 pm

Odg: Struktura prava

Post by vicky »

Kad ste radili vi kojima su izašli rezultati?

Post Reply

Return to “I godina”