PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
jinx
Posts: 43
Joined: Mon Oct 12, 2009 7:51 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by jinx »

imam na kraju indexa nekih datuma sto je asistentica upisivala, ali u rubrici gdje se ocjena upisuje imam jedan datum. i prijavila sam preko isss-a ispit. a nazad imam vise datuma? da li ona gleda te datume sto bi znacilo da moram komisijski? :D

arijen
Posts: 515
Joined: Sun Nov 29, 2009 10:41 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by arijen »

[quote="fooriozza"]
kada je drugi komisijski rok za generaciju upisanu 2009?
[/quote]
Drugi rok je 02.02

Emina7
Posts: 89
Joined: Sun Oct 31, 2010 2:45 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by Emina7 »

[quote="jinx"]
imam na kraju indexa nekih datuma sto je asistentica upisivala, ali u rubrici gdje se ocjena upisuje imam jedan datum. i prijavila sam preko isss-a ispit. a nazad imam vise datuma? da li ona gleda te datume sto bi znacilo da moram komisijski? :D
[/quote]

pa valjda znas koliko puta si izlazio/la na ispit  ,3 pada -komisija

vecaveca
Posts: 694
Joined: Tue Sep 29, 2009 4:53 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by vecaveca »

kognicioni postupak nikako da nadjem u knjizi zna li neko ?

Emina7
Posts: 89
Joined: Sun Oct 31, 2010 2:45 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by Emina7 »

evo ja imam nesto

iz kognicionog postupka su se razvile posebne vrste postupka :

1) rekriptni -gdje bi se stranka obratila pismeno na carski sud za odluku,ali car bi pismenim rekriptom rijesio samo pravno pitanje i dao uputu redovnom sucu kako da rijesi spor

2 ) razlicite vrste sumarnih postupaka -skracivanje rokova ili pojednostvljivanjem  dokazivanja,skratiti i pojednostaviti parnice

3) biskupski sudovi -neko vrijeme rjesavali i privatnopravne sporove medju laicima

custom
Posts: 237
Joined: Mon Nov 01, 2010 9:03 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by custom »

[quote="vecaveca"]
kognicioni postupak nikako da nadjem u knjizi zna li neko ?
[/quote]

Ako mislis u vezi stupnjeva srodstva na cognatio to ti je krvno srodstvo, a na postupak se valjda misli na podjelu kognatskih srodnika na srodnike u ravnoj i pobocnoj liniji itd ?

Ps jel spajanje ovih rijeci ide ovako:

Usus -habitatio
Usucapia -comixtio
Actio negatoria -actio fictia
Actio publiciana- cautio de amplius non turbando


????

Ps2 jel kad postavi pitanje prava vlasnistva jel misli na ovlasti u sadrzaju prava vlasnistva?
Last edited by custom on Wed Jan 18, 2012 4:19 pm, edited 1 time in total.

vecaveca
Posts: 694
Joined: Tue Sep 29, 2009 4:53 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by vecaveca »

[quote="Emina7"]
evo ja imam nesto

iz kognicionog postupka su se razvile posebne vrste postupka :

1) rekriptni -gdje bi se stranka obratila pismeno na carski sud za odluku,ali car bi pismenim rekriptom rijesio samo pravno pitanje i dao uputu redovnom sucu kako da rijesi spor

2 ) razlicite vrste sumarnih postupaka -skracivanje rokova ili pojednostvljivanjem  dokazivanja,skratiti i pojednostaviti parnice

3) biskupski sudovi -neko vrijeme rjesavali i privatnopravne sporove medju laicima


[/quote]

hvala traze se osnove crte kognicionog postupka ja cu pisati ovo kada nista drugo ne znam i ne mogu naci...hvala

benjoD
Posts: 7
Joined: Sat Oct 30, 2010 1:20 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by benjoD »

jel moze neko da mi objasni sta je reparatio damni ili da mi kaze gdje mogu naci ? ? :) :) hvalalaa

sweetest_tabooo
Posts: 154
Joined: Thu Sep 10, 2009 3:28 pm

Odg: Institucije rimskog prava

Post by sweetest_tabooo »

Gdje se polaze ispit,u kojem kabinetu,gdje se nalazi??? Da sutra ne bi pored svih briga lutala faksom u potrazi kabineta...?
I Makk,ako ti nije problem,mozes li mi objasniti o cemu se tacno radi kod povezivanja,povezuju se pojmovi na osnovu cega,sta se trazi tj.koja je poenta tog zadatka? Cini mi se da se povezu 2 pojma koja pripadaju istim skupinama,sluznosti npr. Da li samo da pojmove u dvije kolone pa povezuj ili...? Hvala :D
Last edited by sweetest_tabooo on Wed Jan 18, 2012 9:23 pm, edited 1 time in total.

Jenny1406
Posts: 2714
Joined: Sat Nov 21, 2009 10:41 am

Odg: Institucije rimskog prava

Post by Jenny1406 »

Ma kakav kabinet, polaze se u sali I godine - prvi sprat lijevo.

Post Reply

Return to “I godina”