Rimsko pravo

Za naše brucošice i brucoše. Vama je pomoć najpotrebnija...
saska89bl
Posts: 3
Joined: Mon Dec 07, 2009 12:46 am

Odg: RIMSKO PRAVO

Post by saska89bl »

Rim se kod Mojovića ne može učiti samo iz Romca mora se koristiti i Stanojević jer on uzima pitanja iz obadvije knjige  :)

Metal Heart
Posts: 232
Joined: Sun Mar 29, 2009 4:03 pm

Odg: RIMSKO PRAVO

Post by Metal Heart »


Vlado
Posts: 5
Joined: Sun Dec 06, 2009 6:44 pm

Odg: RIMSKO PRAVO

Post by Vlado »

Kod prf. Mojovica sam polozio iz prvog puta. Trazi dosta, ali cesto postavlja pitanja iz sudskog postupka (razlike) i obligacije: zajam, posluga, zakup . . . itd

Vlado
Posts: 5
Joined: Sun Dec 06, 2009 6:44 pm

Odg: RIMSKO PRAVO

Post by Vlado »

[quote="Vlado"]
Kod prf. Mojovica sam polozio iz prvog puta. Trazi dosta, ali cesto postavlja pitanja iz sudskog postupka (razlike) i obligacije: zajam, posluga, zakup . . . itd
[/quote]

Zaboravih dodati ucio sam iz knjige Obrada S.

Metal Heart
Posts: 232
Joined: Sun Mar 29, 2009 4:03 pm

Odg: RIMSKO PRAVO

Post by Metal Heart »

[quote="Vlado"]
Kod prf. Mojovica sam polozio iz prvog puta. [/quote]
I ja sam, a učila sam samo iz Romca. To mi je najbolja knjiga Rimskog prava. Imam i Stanojevića i Horvata ali oni nisu toliko detaljni. Kod Stanojevića je pola knjige istorijski dio i nema nekih pojmova. Predavanja su bila više po Romcu, mislim da je prof. Mojović davno bio njegov asistent a prof. Romac gostujući kod nas sa ZG fakulteta.
Prof. Mojović je neko koga najviše cijenim na tom fakultetu, posebno zbog odnosa prema studentima. Puno traži na ispitu, ali puno i predaje i sve objasni. Ko nauči sigurno položi i ništa drugo ne utiče na to, na ispitu je isti prema svima, nije bitno je li ispituje prvog ili stopedesetog studenta, nema diskriminacije ni po kome osnovu :).

mirjannna
Posts: 6
Joined: Sat Dec 12, 2009 6:04 pm

Odg: RIMSKO PRAVO

Post by mirjannna »

Iz rima obratite paznju na solidarne obligacije .. zna pitati da mu se objasne kroz primjer .. znaci kroz jedan od ugovora..

Valtazar
Posts: 11
Joined: Wed Mar 10, 2010 4:41 pm

Odg: Rimsko pravo

Post by Valtazar »

Rimsko pravo je definitivno vazan ispit, medjutim desi se da mnogima ne bude jasno zasto nesto uce. Medjutim, ako se Rim dobro nauci, onda se Gradjansko, nasljedno, porodično, obligacije i Gpp mnogo lakse spremaju. Rim je djecija igra u odnosu na obligacije, ali ko razumje Rim razumjece i obligacije, barem u 95 % slucajeva. Profesor je zaista koretkan na ispitu, a najvise insistira na obligacijama i stvarnom pravu. Medjutim, velika mana je, barem po mom misljenju, sto se jedva dotakne obligacija na predavanju, dok istorijski dio najvise predaje, na testovima nekad postavlja bezvezna pitanja, tipa nekih zakona koji ispare iz glave cim se polozi ispit, ako ne i prije... Sto se tice literature, ja sam ucio samo po Romcu, i dovoljno je, ali recimo ipak je civilni postupak bolje objasnjen kod Stanojevića...

Ajgor
Posts: 37
Joined: Tue Sep 14, 2010 4:12 pm

Odg: Rimsko pravo

Post by Ajgor »

Pa eto da pitam (ako ima neko ko je aktivan iz BL) za prvi kolokvijum, da li ste ucili iz njegove knjige onaj istorijski dio? Da li vise pitanja bude iz istorijskog dijela u odnosu na statusno i porodično ili je pažnja posvećena podjednako i istorijskom dijelu, kao i statusnom i porodičnom pravu?

p.s. profesor Mojke je legenda, kakav čovjek :D. Mislim da je u stanju da drži predavanje 10 sati  :). Nakon svake pauze svježiji, a mi sve..... manje svježiji, da tako kazem  :D. Čudo jedno :). Banjaluka offline totalno  (H)

Post Reply

Return to “Prva godina”