Protesti studenata

Rasprave o aktuelnim događanjima na fakultetu.
Locked

Mislite li da protestima mozete postici ono sto zelite???

svakako da mozemo
22
65%
nisam siguran/a
7
21%
protestima se nista ne moze postici
5
15%
 
Total votes: 34

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: Protesti studenata

Post by otpravnik »

To sigurno nece dozvoliti.....mislim obnavljanje po starom sistemu, jer onda bi fakultet "vodio dvije politike" na jednoj godini, a tesko je i jednu-kao sto vidimo......

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: Protesti studenata

Post by sentinel »

[quote="otpravnik"]
To sigurno nece dozvoliti.....mislim obnavljanje po starom sistemu, jer onda bi fakultet "vodio dvije politike" na jednoj godini, a tesko je i jednu-kao sto vidimo......
[/quote]
Za to postoje zakonski osnovi.
Tako se taj clan u zakonu o visokom obrazovanju naziva Retroaktivna primjena. Ili nesto slicno tome.
Tim clanom se dozvoljava studentima da studiraju po nacinu na koji su upisali fakultet, a fakultetima zabranjuje da ih prebacuju na novi plan i program, osim ukoliko se oni sami odluce na to prebaciti, sve do 2015. godine.
Taj clan je izbacen u zakonu o visokom obrazovanju iz 2008. godine, a koji je bio u zakonu iz 2006., a i to tek u zavrsnim odredbama. Barem ja taj clan nisam primjetio, a mislim da sam dobro pregledao zakon iako je na cirilici koju ne volim citati i koju citam sporije od latinice.

I to nije tesko ni primjeniti.
Ukoliko se godina obnovi, ne mora se ici na predavanja i vjezbe, jer se ne potpada pod novi plan i program i sistem rada, ono sto ostaje je, dakle, polaganje dvosemestralnih predmeta, vise rokova i sl. stvari.

Nefertiti
Posts: 357
Joined: Thu Oct 01, 2009 6:04 pm

Odg: Protesti studenata

Post by Nefertiti »

:( najbolje da ukinu bolonju, ili da je uvedu na sve godine jer da jedna godina ide ovako jedna onako malo je budalasto, valjda protesti dadnu rezultate u utorak i da sve krene vec jednom naprijed!
Pa da, kada odslusaju godinu i ovjere, u slucaju obnove neka im dozvole samo da polazu po starom sistemu a ne da idu na bolonju pa dobivaju nove predmete a neke im ponistavaju i sl. Ova situacija sa bolonjom je stvarno sramota, jer uvesti bolonju a ne srediti neke osnovne stvari garantovane zakonom, sramotno je.
Last edited by Nefertiti on Sun Oct 18, 2009 12:11 am, edited 1 time in total.

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: Protesti studenata

Post by otpravnik »

[quote="sentinel"]
[quote="otpravnik"]
To sigurno nece dozvoliti.....mislim obnavljanje po starom sistemu, jer onda bi fakultet "vodio dvije politike" na jednoj godini, a tesko je i jednu-kao sto vidimo......
[/quote]
Za to postoje zakonski osnovi.
Tako se taj clan u zakonu o visokom obrazovanju naziva Retroaktivna primjena. Ili nesto slicno tome.
Tim clanom se dozvoljava studentima da studiraju po nacinu na koji su upisali fakultet, a fakultetima zabranjuje da ih prebacuju na novi plan i program, osim ukoliko se oni sami odluce na to prebaciti, sve do 2015. godine.
Taj clan je izbacen u zakonu o visokom obrazovanju iz 2008. godine, a koji je bio u zakonu iz 2006., a i to tek u zavrsnim odredbama. Barem ja taj clan nisam primjetio, a mislim da sam dobro pregledao zakon iako je na cirilici koju ne volim citati i koju citam sporije od latinice.

I to nije tesko ni primjeniti.
Ukoliko se godina obnovi, ne mora se ici na predavanja i vjezbe, jer se ne potpada pod novi plan i program i sistem rada, ono sto ostaje je, dakle, polaganje dvosemestralnih predmeta, vise rokova i sl. stvari.
[/quote]

Za sve  kolega sto ste napisali-upravu  ste....samo gdje to primjeniti, ni za sta se studenti nisu pitali, oni koji su obnovili, prebaceni su na "bolonju" bez pitanja, pristanka ili bilo cega drugog.....
Mozemo se samo nadati da ce se mnoge stvari promijeniti, a desit ce se nesto nakon protesta, mora......
Sada, da li na bolje ili (ne treba ni spominjati) gore- jer gore ne moze biti, jedino da nas skroz ukinu....a opet to ne mogu, Tuzla je Univerzitetski grad.....a danas kada bolje razmislis sve mogu,,,,,i tako u krug....... cekajmo da protesti prodju.....pa cemo sve znati, i naravno
Izadjite na proteste!!!!! ovo se tice svih nas i svako-pojedinac je bitan.......ako budete razmisljali- kao do sada, ja "jedan" ili ja "jedna" necu nista promijeniti,moze to i bez mene........ onda se i nece nista promijeniti.....zajedno smo jaci  :f055:
Last edited by otpravnik on Sun Oct 18, 2009 1:00 am, edited 1 time in total.

nedotz
Posts: 64
Joined: Tue Sep 22, 2009 11:55 pm

Odg: Protesti studenata

Post by nedotz »

Zahtjevi studenata Univerziteta u Tuzli

1. Usvajanje Statuta Univerziteta u Tuzli ( orginalna verzija )
2. Davanje saglasnosti na Bezuslovni prelazak studenata iz III na IV godinu na svim fakultetima Univerziteta u Tuzli.
3. Davanje saglasnosti na Bezuslovni prelazak studenata iz II na III godinu na fakultetima na kojima sustiže Bolonjski proces.
4. Davanje saglasnosti na Bezuslovni prelazak studenata Farmaceutskog fakulteta sa IV na V godinu, i studenata Medicinskog fakulteta sa V na VI godinu.
5. Smjena ministrice Mirzete Hadžić-Suljkić
6. Rekonstrukcije Studentskih domova ( paviljon 3; paviljon 1 )
7. Potpisivanje Ugovora sa svim studentima Univerziteta u Tuzli

Nefertiti
Posts: 357
Joined: Thu Oct 01, 2009 6:04 pm

Odg: Protesti studenata

Post by Nefertiti »

moj zahtjev bi bio da se status studenata, koje stize bolonjski sistem studiranja, rijesi na drugaciji nacin a ne bezuslovnim prelaskom, jer onda ljudi koji su dali uslov nemaju uvijete za rad s obzirom da znamo kakve su nam prostorije na fakultetu. neka barem dozvole da se obnavlja po starom sistemu, tako sto ce se polagati ispiti koji su ostali na nacin na koji se i do sada polagalo. mada je sada veca briga da se usvoji statut i da se ministrica smijeni sa svoje pozicije, nadam se da ce se to rijesiti.

WB01
Posts: 293
Joined: Tue Jul 28, 2009 11:58 am

Odg: Protesti studenata

Post by WB01 »

u utorak svi pred zgradu vlade... dosta je bilo i ove mirzete...

prije toga ne treba zaboravit ni skup za iliju...

2 skupa u 2 dana koja se ticu svih nas...

VIDIMO SE TAMO!
Last edited by WB01 on Sun Oct 18, 2009 8:00 pm, edited 1 time in total.

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: Protesti studenata

Post by otpravnik »

da kolega, upravu ste- 2dana- 2 skupa
jako bitna za sve nas.......

Ovo nam je prilika da se u sto vecem broju skupimo i da uradimo i postignemo ono sto zelimo, ono sto zasluzujemo.....

:d045: :f055: :cupo: :f040: :f045:  :d045: :f055: vidimo se na protestima............  :d055:

jedna informacija:

Vlada TK: Upis među redovne studente bez uslovljavanja prosjekom ocjena
objavljeno: 19. 10. 2009
Nakon što je Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta Tuzlanskog kantona dostavljen izmijenjeni i dopunjeni prijedlog Statuta Univerziteta u Tuzli, u kojem je, između ostalog, utvrđeno da će se primjena odredaba člana 206. Statuta  primjenjivati od akademske 2010/2011. godine, Vladi TK danas je na vanrednoj sjednici dala saglasnost na Statut Univerziteta u Tuzli.

Članom 206. Statuta Univerziteta u Tuzli predviđeno je da redovni student koji se samostalno finansira stiče pravo da se u narednoj školskoj godini finansira iz Budžeta ukoliko u studijskog godini, koju sluša prvi put, ostvari 60 ECTS bodova i prosječnu ocjenu iz položenih ispita od najmanje 8,0.

Navedena izmjena, odnosno odgađanje primjene ovog Člana Statuta za akademsku 2010/2011. godinu, omogućava da svi studenti koji ostvare 60 ECTS bodova mogu upisati narednu godinu u akademskoj 2009/2010. godini, kao redovni studenti koji se finansiraju iz Budžeta, bez uslovljavanja prosjekom ocjena, a što je predviđeno i Zakonom o visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona. (Pres)
Last edited by otpravnik on Mon Oct 19, 2009 3:27 pm, edited 1 time in total.

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: Protesti studenata

Post by sentinel »

Dakle, statur prihvacen, ali one tacke koje su se trazile nisu? Bas me zanima sta su to dodali u statut da sad nemaju u ministarstvu nista protiv.

WB01
Posts: 293
Joined: Tue Jul 28, 2009 11:58 am

Odg: Protesti studenata

Post by WB01 »

1 protest uspjesno obavljen... bez obzira na vremenske neprilike sutra nastavljam gdje sam danas stao...


VIDIMO SE ISPRED ZGRADE VLADE!

Locked

Return to “Događanja na fakultetu”