Protesti studenata

Rasprave o aktuelnim događanjima na fakultetu.

Mislite li da protestima mozete postici ono sto zelite???

svakako da mozemo
22
65%
nisam siguran/a
7
21%
protestima se nista ne moze postici
5
15%
 
Total votes: 34

don
Posts: 52
Joined: Fri Jul 03, 2009 12:14 pm

Odg: Protesti studenata

Post by don »

jao,jao...uredu kolegice...necu vise biti tako lijen..samo me nemojte tuci  ;( ...neka me jos ovu sedmicu  :kava: ...a od sljedece kada bi nadam sve sve ovo trebalo da pocne ja cu biti marljiv i uzoran student...as usual.. :cupo:  :d045:

veliki_vezir
Posts: 67
Joined: Sat Sep 26, 2009 11:15 am

Odg: Protesti studenata

Post by veliki_vezir »

Evo i mene nakon odslužene kazne.Vidim da neki spavaju na ovom forumu.Boli me briga za proteste i sve drugo.Ja prešao u treću,imam još samo ustavno pravo II kojeg ću položiti 2014.Na fax krećem za jedno 2-3 godine.Do tada sam u provodu

WB01
Posts: 293
Joined: Tue Jul 28, 2009 11:58 am

Odg: Protesti studenata

Post by WB01 »

Dobio ovo na fejsu preko grupe oko protesta...

Situcija je sljedeca:

Sto se tice drugih godina koje su trazile bezuslovni prelaz na trecu.

Dekani svih fakulteta su rekli da ni na jednom fakultetu ne sustize Bolonjski proces na drugim godinama i da su razlike veoma male,Tako da to nisu prihvatili niti ce kada prihvatiti.

Zahtjevi za bezuslovni prelaz sa trece na cetvrtu godinu takodjer nisu dobile saglasnost..i da ne zele vise o tome da pricaju.

Sto se mene licno tice rekli su mi da nikada vise ne dolazim u Senat jer se ne ponasam po pravilima i kodeksom Senata.
Nas uvazeni rektor je kao i uvijek samo sutio.

Ono sto sam ja njima rekao je sljedece da je Cirkus stigao na Univerzitet a da cemo se mi potruditi da organizujemo Maskembal...

Dekani su na to reagovali tako sto su rekli da nasi zahtjevi Nikada nece biti usvojeni i bez obzira sta god da uradimo oni nece glasati za nase zahtjeve.

jednostavno studenti su IZRADJENI....


Pozivam sve studente na sastanak u subotu u 12 sati.
Lokaciju sastanka ne znam..
JER JA NISAM POZELJAN STUDENT...


SVI SMOOO ZAJEDNOOOOO

Hvala
Vas Kengur

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: Protesti studenata

Post by otpravnik »


Utvrđen Prijedlog Izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju
Dupušta se prenos najviše 10 ECTS bodova



Na danas održanoj 103. redovnoj sjednici, Vlada Tuzlanskog kantona utvrdila je Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona. Izmjenama i dopunama je predviđena mogućnost da student u narednu godinu studija, unutar trajanja jednog ciklusa, može prenijeti najviše 10 ECTS bodova ili najviše dva predmeta, ukoliko nose više od 10 ECTS bodova.





Također se precizira i odredba kojom se utvrđuje način na koji student koji se sam finansira može dobiti status studenta koji se finansira iz budžeta. Zakonom je precizrano da je uslov za to ostvarenje 60 ECTS bodova i ne postavljaju se nikakvi dodatni uslovi.

Izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju tretirana su i pitanja izbora rektora javnog univerziteta i direktora javne visokoškolske ustanove, a između ostalog, preciziraju se i uslovi za izbor akademskog osoblja u nastavno-naučna i umjetnička nastavna zvanja na visokoškolskoj ustanovi i visokoj školi i eliminišu nedoumice koje su postojale u prethodnom periodu primjene ovog Zakona. Naime, Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju Bosne i Hercegovine propisani su minimalni uslovi za izbor akademskog osoblja u nastavno-naučna i umjetnička zvanja na visokoškolskoj ustanovi, odnosno nastavna i umjetnička zvanja na visokoj školi, ostavljajući na taj način nadležnim vlastima da prilikom uredjivanja ovog pitanja svojim propisima utvrde jedinstvene uslove.

Predviđeno je i da je rektor Univerziteta član Senata po funkciji. Inače, ove izmjene i dopune Zakona o visokom obazovanju pripremljene su na osnovu amandmana koje su na posljednjoj sjednici Skupštine Tuzlanskog kantona uputili poslanici Skupštine uz zahtjev da se Prijedlog ovog Zakona pripremi po hitnoj proceduri.

Odjeljenje za informisanje 


http://www.bhstring.net/tuzlauslikama/t ... p?id=32364

hanky
Posts: 10
Joined: Thu Oct 08, 2009 8:52 pm

Odg: Protesti studenata

Post by hanky »

Izgleda da studenti ponovo treba da protestuju, jako je zalosno da se studenti obmanjuju obecanjima.
Rijesenje je, izgleda, u obecanju i ispunjenju-odmah...

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: Protesti studenata

Post by otpravnik »


S T A T U T  Univerziteta u Tuzli

       
I OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Statutom Univerziteta u Tuzli (u daljem tekstu: Statut) uređuju se pitanja značajna za obavljanje djelatnosti Univerziteta u Tuzli (u daljem tekstu: Univerzitet).

Član 2.
(1) Univerzitet je javna visokoškolska ustanova, nezavisna od bilo kakvog religioznog, političkog ili drugog nedopuštenog uticaja, ovlašćena za pružanje usluga visokog obrazovanja te usluga u oblasti naučno · istraživačkog i umjetničkog rada, sa ciljem da:
a) Stekne vodeću ulogu u oblasti unapređenja znanja i naučne misli;
b) Ostvari lidersku poziciju u naučnom, obrazovnom, umjetničkom, kulturnom, društvenom i ekonomskom razvoju;
c) Ustanovi, kontinuirano održava i kritički preispituje najviše standarde u nastavi, kontinuiranom učenju i primjeni stečenih znanja;
d) Stiče, čuva, prenosi i razvija kulturu i utemeljena naučna i umjetnička znanja i vrijednosti putem objedinjenog naučno · nastavnog, naučno · istraživačkog i umjetničkog rada, i
e) Ostvaruje optimalnu saradnju sa univerzitetima i drugim visokoškolskim, naučno · istraživačkim i drugim subjektima u zemlji i inostranstvu, radi razmjene iskustava, saradnje u obrazovanju, nauci, umjetnosti i u drugim srodnim oblastima te ujednačavanja/maksimiziranja standarda visokog obrazovanja.
(2) Ciljevi iz prethodnog stava, kao opšti i primarni, usklađeni su i primjenjuju se sa ciljevima i principima sadržanim u pravnoj i drugoj regulativi na nivou BiH-a, F BiH-a i TK-a, te onima utvrđenim u Strategiji razvoja visokog obrazovanja TK-a, uz punu autonomiju, ostvarivanje akademskih sloboda, odnosno nepovredivost akademskog prostora, te puno ostvarivanje prava na visoko obrazovanje, a bez bilo kakvog pravno neosnovanog uticaja organa javne vlasti i bilo kojih drugih subjekata iz zemlje i inostranstva...

www.untz.ba
Last edited by otpravnik on Sat Oct 24, 2009 8:56 pm, edited 1 time in total.

WB01
Posts: 293
Joined: Tue Jul 28, 2009 11:58 am

Odg: Protesti studenata

Post by WB01 »

Kada su ovi novi protesti?

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: Protesti studenata

Post by sentinel »

Vjerovatno u srijedu ispred PMF-a.

kalee
Posts: 66
Joined: Fri Sep 18, 2009 2:36 pm

Odg: Protesti studenata

Post by kalee »

Srijeda 28.10.2009.god u 9:00h ispred PMF cemo se okupiti i idemo u 10:00h na blokadu ulice :woohoo: :cupo:

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: Protesti studenata

Post by otpravnik »

Menadžment Univerziteta u Tuzli
Informacija u povodu najavljenog studentskog protesta



Protest zakazan za 28.10.2009. godine pod parolom "Nećemo dozvoliti da nas lažu", pozivom na blokadu i "da spasimo naš Univerzitet od propasti i gašenja" zakazan je bez prethodnog upoznavanja Univerziteta, tako da neposredni razlozi nisu jasni i stvaraju veliku zabunu među studentima i nastavnom osoblju.

Senat Univerziteta u Tuzli je čvrsto i odlučno podržao sve studentske zahtjeve koji su bili utemeljeni u propisima i provodivi u skladu sa temeljnim akademskim principima. Studentima je prethodno odobren dodatni broj ispitnih termina, a studentima pretposljednjih godina studija omogućen je bezuvjetan upis u završnu godinu studija godine ukoliko ih sustiže promjenje nastavni plan i program.

Jedini zahtjev studenata koji Senat nije bio prihvatio je "BEZUSLOVNI PRELAZAK U NAREDNU STUDIJSKU GODINU". U početku se tražio bezuslovni prelazak za studente završnih, a onda i za studente pojedinih studijskih godina, te konačno i za sve studijske godine. Ovaj zahtjev je protuzakonit i u praksi neprovodiv.

Senat Univerziteta u Tuzli je izvršio detaljnu analizu promjene nastavnih planova i programa na svim fakultetima i studijskim odsjecima. Ustanovili smo da niti na jednom odsjeku u nižim godinama studija niti jedan student neće trpjeti posljedice zbog činjenice da ga sustiže novi nastavni program · pa čak i ako se govori o sustizanju "Bolonjskog koncepta".

Bez obzira na motive protesta, Univerzitet je odlučan raditi isljučivo u skladu sa zakonom i Europskim standardima u oblasti visokog obrazovanja koje su nadležni organi države BiH i Tuzlanskog kantona preuzeli potpisivanjem niza dokumenata.

Nadamo se da će studenti Univerziteta u Tuzli prepoznati napore akademske zajednice, te odustati od najavljenih protesta i blokada. Pozivamo studente Univerziteta u Tuzli da artikulišu svoje zahtjeve u pravcu afirmacije akademskih i naučnih vrijednosti te dostignutog nivoa reforme visokog obrazovanja i na taj način osiguraju validnost svojih diploma.

Nepoštivanje zakona vodi podrivanju pravnog sistema i države BiH.

Menadžment Univerziteta u Tuzli
Last edited by otpravnik on Tue Oct 27, 2009 4:14 pm, edited 1 time in total.

Locked

Return to “Događanja na fakultetu”