" Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Rasprave o aktuelnim događanjima na fakultetu.
Ella fwl
Posts: 1
Joined: Mon Jul 06, 2009 8:13 am

" Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Post by Ella fwl »

U vezi sa " Institucije rimskog prava " , i svega što se dogodilo prilikom " polaganja " navedenog predmeta,moglo bi se pomisliti da se ima mnogo za napisati,reći,a da istovremeno pitanja ima najviše *
Imam informaciju,da je pet studenata položilo,2.jula 2009 .

Da , odgovor je da studenti ne uče ,a ja ću se na to samo nasmijati...

Bolonjski proces ... na našem fakultetu se skoro niti ne zna," šta bi trebao i šta ppodrazumijeva " ...ali njegova primjena je zagarantovana.. zapravo je to jedan " pokus " i tko bi znao,kako će završiti.
Last edited by Ella fwl on Wed Feb 23, 2011 6:44 pm, edited 1 time in total.

miss
Posts: 105
Joined: Mon Jul 06, 2009 4:24 pm

Odg: " Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Post by miss »

Istina je da je samo pet "sretnika" polozilo!Bila sam na ispitu,i mogu slobodno reci da svi koji su taj dan bili na ispitu znaju IRP najmanje za sest,jer dok smo cekali dva i po sata da dodjemo na red,svi smo zajedno ponavljali!Ispit koji je trebao poceti u 17h,poceo je u 19:30,nakon sto je profesor ispitao one koji su prenijeli Rimsko pravo!I sto je najgore,njima je postavljao po 2 ili 3 pitanja,dok je nas obarao na 5 ili 6!Treba spomenuti i to da na oglasnoj ploci,nije bilo spiska ko ima dovoljan broj bodova i moze izaci na ispit,tako da su prozivali studente,koji uopste nisu znali da mogu izaci.Jadni mi u septembru!!!

balkanski špijun
Posts: 4
Joined: Mon Jun 29, 2009 12:43 am

Odg: " Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Post by balkanski špijun »

I sto je najgore,njima je postavljao po 2 ili 3 pitanja,dok je nas obarao na 5 ili 6!
Nije ništa blaži ni prema ovim koji su prenijeli. Katastrofa! 

Bellatrix
Posts: 506
Joined: Mon Jul 06, 2009 9:21 pm

Odg: " Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Post by Bellatrix »

Zna li neko da li je osim onog jednog termina u Januaru i jednog popravnog termina u Aprilu,bio jos koji termin za polaganje pismenog dijela Institucija rimskog prava,i hoce li biti jos koji osim onog drugog popravnog termina za polaganje zavrsnih  ispita u Septembru.

miss
Posts: 105
Joined: Mon Jul 06, 2009 4:24 pm

Odg: " Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Post by miss »

Nije bilo jos termina!I nema nista prije 01.09.,nazalost!

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: " Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Post by sentinel »

Ja se nadam da ce sa dolaskom novog rektora, sto bi se trebalo dogoditi u trecem ili cetvrtom kvartalu ove godine, bolje definirati i implementirati ova nikako definirana bolonja.
Imao sam "privilegiju" da obnovim prvu godinu i time i za mene vazi ta novonastala bolonja i imao sam priliku vidjeti koliko su sluzbenici na fakultetu upuceni u tu bolonju i nacin rada, kao i politiku prema onima koji obnavljaju. Do decembra nisam znao da idem po novom, svi su govorili da se ide po starom, pa su onda poceli da vode drugo kolo.
Istina je da je ovo jedna vrsta eksperimenta, ali je takodjer istina da vec sada nastava kod nas pocinje liciti na onu koja je odredjena bolonjskom deklaracijom, a ono sto se prije nazivalo bolonjom nije bilo ni L od bolonje. Kada bi se neke stvari malo bolje rijesile, bilo bi ovo mnogo bolje, ali rijesene su samo one stvari na kojima se moze uzeti vise para studentima.
Ja sam cak spreman nekako se ponuditi kao pomoc u izradi plana sta je to zapravo bolonja, jer sam samoinicijativno napravio nesto kao seminarski rad o tome sta kod nas bolonja predstavlja, a na sta bitrebalo, zapravo, da lici.

Bellatrix
Posts: 506
Joined: Mon Jul 06, 2009 9:21 pm

Odg: " Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Post by Bellatrix »

Sentinel slazem se sa tobom sto se tice bolonje i obnove,nas koji obnavljamo su stvarno zeznuli.U principu bi trebali biti izjednaceni sa studentima koji su prvi put upisali prvu godinu ali nas koji obnavljamo tretiraju kao gradanine petog reda.Ne znam da li je kod tebe bilo takvo iskustvo ali znam da se mnogi tako osjecaju.
Ovo je grozno, knjige iz Komparativnog uvoda u sistem gradanskog prava nije bilo do nekih 20 dana do ispita,i to kada ju je profesor dao to je bila neka skripta sastavljena od neke tri knjige od kojih je nekih 150 od 250 strana na cirilici.Sta je sa onima koji ne znaju cirilicu.
Umjesto da daju vecu vaznost Institucijama rimskog prava oni ga stavili u jedan semestar i hajd ti sad nauci cijeli Rim odjednom.
Koliko je onaj stari sistem bio bolji od ovoga.

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: " Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Post by sentinel »

[quote="Dzana_Tz"]
Sentinel slazem se sa tobom sto se tice bolonje i obnove,nas koji obnavljamo su stvarno zeznuli.U principu bi trebali biti izjednaceni sa studentima koji su prvi put upisali prvu godinu ali nas koji obnavljamo tretiraju kao gradanine petog reda.Ne znam da li je kod tebe bilo takvo iskustvo ali znam da se mnogi tako osjecaju.
Ovo je grozno, knjige iz Komparativnog uvoda u sistem gradanskog prava nije bilo do nekih 20 dana do ispita,i to kada ju je profesor dao to je bila neka skripta sastavljena od neke tri knjige od kojih je nekih 150 od 250 strana na cirilici.Sta je sa onima koji ne znaju cirilicu.
Umjesto da daju vecu vaznost Institucijama rimskog prava oni ga stavili u jedan semestar i hajd ti sad nauci cijeli Rim odjednom.
Koliko je onaj stari sistem bio bolji od ovoga.
[/quote]
Ja s time nisam imao problema, osim toga sto nitko ziv nije znao sta je bolonja i kako se odnosi prema onima koji su obnovili godinu. Ali prvo se student mora postaviti kao student i ici na predavanja i vjezbe da ne bi imao dojam da je zakinut, a ne postaviti se sam kao grajanin petog reda. Ja sam imao dosta pozitivnih iskustava i sa profesorima i sa asistentima. Cak i kada sam obnovio pitao sam i u studentskoj i neke asistente i asistentice trebam li i mogu li ici na vjezbe, dobio sam odogovor da se sada ide po novom, da cu ja ici po starom i da nema potrebe da sada pratim tu "ubrzanu" ili kakvu vec verziju polaganja ispita. Medjutim, drukcije se ispostavilo.

Nije tesko nauciti cijelo rimsko pravo, pogotovo kada znas sta trebas uciti, a to se saznaje na predavanjima i ponajvise na vjezbama. Plus sto uglavnom ja sam sebi pravim skripte, rijetko kad uzimam od drugih, jer ipak sebi vise vjerujem da nesto necu izostaviti sto bi moglo biti vazno i sl. Ja se jedino tu osjecam zakinut, jer nisam isao na vjezbe u prvom semestru i smatram to razlogom zasto neke predmete iz prvog semestra nisam polozio, jer bi ih bolje razumio i ucio od vjezbi do vjezbi.

Sto se tice komparativnog uvoda u sistem gradjanskog prava, slazem se s tobom. Nije humano dati toliko materijala pred ispit i ocekivati da se to nauci do ispita, jos taj materijal bude na cirilici i nesto i na engleskom jeziku. Onda kada se zalis prodekanu on kaze da studenti moraju znati i cirilicu. Preskocio je ono da studentu mora biti dostupna literatura iz koje ce uciti, a ne kao sto je profesor na prvom predavanju iz KUUSGP dao nekih 7 knjiga iz kojih se moze uciti. Ali ako cemo nastaviti o ovome, molio bih da se preselimo na za to otvorenu temu u podforumu Prva godina, ovo je ipak za Rimsko pravo, bolonjski proces i kreditni sistem.

Damir89
Posts: 297
Joined: Mon Jul 06, 2009 10:40 pm

Odg: " Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Post by Damir89 »

Kod nas se primjenjuje neka vrsta ''polubologne''. Radi se po novom principu - sakupljanje bodova tokom semestra, eseji, seminarski, parcijale itd. I to je dobro, ko želi, lakše će položiti.

Ali, niz je nedostataka:
1) profesori idalje razmišljaju na stari način - svugdje ima završni ispit, i bez završnog ispita nema ti položenog ispita.
2) naša bologna ima rokove kao stari socijalistički sistem studiranja (koji je bio genijalan), tako da ustvari ne možemo reći da studiramo po bologni (nema ljetne škole, ima septembarski rok, možeš ponavljati godine koliko hoćeš, što u bolonjskom sistemu ne ide).
3) promjene na fakultetu veoma su spore i mukotrpne, jer su u administraciji nestručni i lijeni pojedinci (pa samo za implementaciju internetskog prijavljivanja ispita i objavljivanja rezultata, te komunikacije sa profesorima i asistentima bile su potrebne godine... da ne govorim o službenoj stranici fakulteta na netu)
4) NEMA PLANA RAZVOJA FAKULTETA, MOŽE SE SNIMITI SAPUNICA, NEMA HIJERARHIJE NI KONTROLE, NA PRVI POGLED SVE JE STROGO FORMALIZIRANO, ALI U BITI SU POKVARILI I STARI DOBRI SISTEM KOJI SE DOKAZAO TAKVIM DESETINAMA GODINA (možda su oni sve to uradili u dobroj namjeri, ali provedba Bolonjskog sistema je vrlo spora i nedovoljna).

Što se tiče Rima, to je najmanji problem, sjedneš i naučiš  (H)

miss
Posts: 105
Joined: Mon Jul 06, 2009 4:24 pm

Odg: " Rimsko pravo , Bolonjski proces , kreditni sistem "

Post by miss »

balkanski špijun wrote:
I sto je najgore,njima je postavljao po 2 ili 3 pitanja,dok je nas obarao na 5 ili 6!
Nije ništa blaži ni prema ovim koji su prenijeli. Katastrofa! 

Pa sta vi ocekujete,prenesete i jos bi da bude blag prema vama?Mi ga ne mozemo ni prenijeti,a pita nas citavu knjigu!

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”