BEZUSLOVNI PRELaz

Rasprave o aktuelnim događanjima na fakultetu.
Post Reply
Lillith
Posts: 211
Joined: Sun Nov 15, 2009 1:16 am

Odg: BEZUSLOVNI PRELaz

Post by Lillith »

[quote="Admir_24"]
Ti za studente ?  :| pa da jesi nebi tako pisao jer bi se sjetio prosle godine i kako su ostali faxovi dobili bezuslovan ( trece - predposljednje godine koje je sustizao bolonjski sistem )..Prvo i osnovno...treba ti biti jasno da studenti druge godine nemaju nikakvu zakonsku osnovu za bezuslovan prelaz jer  vec studiraju po famoznoj  "bolonji" .. iz tebe govori zavist, ljudska ironija...znam takve ljude..prije bi da im recimo kolega ne polozi ispit nego da se oni rijese istog... ne znam sta kome od vas predstavlja hocu li ja il neko treci preci bezuslovno i kad cu zavrsiti fax kad svi na kraju moramo poloziti sve ispite i svi cemo se dobro nacekati da nadjemo posao.. Ta tvoja pitanja tipa "hocetel i bezuslovno fax da zavrsite" pa onda i onaj sljedeci post su cista ljudska zavist..ono najgore u ljudima... nedaj Boze da trecoj godini bude bezuslovan...sta bi se desilo s tobom i tebi slicnim  :zamisljen: ;)
[/quote]

Studira On pravo BA, vjerovatno je procitao Statut pa negdje vidio da cak i prva godina moze bezuslovno preci na cetvrtu... :D I da, Admir_24 prosle godine nije nikog sustizao bolonjski sistem nego su imali neke male razlike u predmetima pa se morala polagati ta razlika. Tako sam bar ja cula :)

kigen_vagabundo
Posts: 13
Joined: Thu Aug 26, 2010 3:04 pm

Odg: BEZUSLOVNI PRELaz

Post by kigen_vagabundo »

Ljudi,opušteno ba.Čemu svadja?Meni ide na živac na faxu najviše to što svake 4 godine mijenjaju plan i program i sistem i svake 4 godine imamo ljude koji traže bezuslovni da ih neb zahvatila "bolonja" a i nama su govorili da smo i mi "bolonja".U stvari,"bolonja" je jedna velika glupost sve dok naš fakultet nema veliku zgradu sa 4,5 amfova,10,15 učionica;2,3 asistenta za svaki predmet a ne asistenta na 5,6 predmeta i na kraju umjesto 2000 nekih 800 studenata.Kad se stvore takvi uslovi gdje neće biti gužvi,gdje će vježbe a posebno ispiti biti u ono vrijeme kad su zakazani a ne da čekaš kad će asistentu završit radno vrijeme pa da dodje na fakultet u 18 ili 19 h da održi ispit tad se i od studenta treba očekivat visok nivo znanja.Neću ulazit u odbranu studenata koji traže bezuslovni jer oni i mene lobiraju za te proteste pošto ni ja još nemam uslova.Medjutim,meni je to glupo i nema moju podršku.Želim samo reći da studenti nisu glavni krivci za ovkvo stanje.Ako imaš predmet kao što je medjunarodno javno pravo gdje se aprilski rok održava u septembru a septembarski u septembru 2017.onda ti naravno treba 12 bezuslovnih kak te ona Nežla neb oštetila.Onda,imaš predmet kod mog omiljenog profesora Ede koji nosi 2 "nečeg"(doduše,ni radno nije puno bolje,nosi 3 "nečeg" za razliku od finansija,"bitnog" predmeta  za pravnike koji nosi 4 "nečeg"),za kojeg nemaš adekvatnu literaturu i onda padaš 8 puta na prvom,8 puta na drugom dijelu.Kad tome dodaš da pola predmeta imaju cirkus predavanja i vježbe koje se održe 2 puta u semestru onda nije čudan "red pred bezuslovnim".Još kad uzmemo u obzir da u slučaju obnove nećemo nastavit po našem sistemu nego nekoj "bolonji2 sa glomaznim nazivima predmeta u kojem obavezno mora biti riječ "komparativni" onda se zapitam dal da idem sa svojim kolegama na proteste.Opet,stid me samog sebe koristit akademski merhamet i više volim časno obnovit nego da mi neko prigovara kako sam prešao na četvrtu a u stvari je isto jer oni koji bi prošli bezuslovno će opet morat ići polagat ispite godinu više da bi diplomirali.Ali,moći će se hvalit kako nisu obnavljali.Bitno je šta će reći komšiluk i tetka a pogotovo strina i dajnica
Last edited by kigen_vagabundo on Tue Sep 07, 2010 12:44 pm, edited 1 time in total.

nigga
Posts: 162
Joined: Mon Jul 27, 2009 11:37 am

Odg: BEZUSLOVNI PRELaz

Post by nigga »

kigen_vagabundo  :bravo:

ako je marx upravu i postoje osnovi,sigurno to nisu uvjeti kojima bi nastao cirkus na skupnoj zavrsnoj godini (ako bude bezuslovni) jer bi se u primjeni tih osnova vodilo racuna o mnogo cemu,barem racunam na to  :D ali..

ti isti osnovi pozivanja postoje i za svaku nepravdu koja nam se desi (vjecno odlaganje ispita i nedostatak uvida recimo) ali ne nailaze na primjenu,a do sada ni na pobunu (jer ocito ne izazivaju ovakvu prividnu korist ko bezuslovni) i to je za mene dovoljno da kazem jasno NE bezuslovnom  :biggrinlove:

razumio sam los polozaj studenata koje je zahvatila tzv. bolonja i oni ce imat moju podrsku u poboljsanju statusa  ;)

inace mi je ruzno da se susrecem sa studentima koji otpocetka godine razmisljaju o bezuslovnom  :confused2: ne uce i ne pojavljuju se i na koncu im hitno treba bezuslovni prelazak :confused2:  :haha:

Admir_24
Posts: 20
Joined: Wed Jul 14, 2010 11:07 pm

Odg: BEZUSLOVNI PRELaz

Post by Admir_24 »

Ma cak je i forum  premalo mjesto da bi se spomenuli svi problemi  na nasem  faxu  odnosno Univerzitetu uopste..stalno uvođenje nekih "bolonja", upisivanje 300 novih studenata svake godine iako nas ima ko kineza, nedostatak prostorija ( ucinonica, amfiteatra ), predavanja profesora zasnovana na citanju svojih knjiga, "vjezbe" aisstenata koje brat bratu slabo kome koriste,  odgađanja ispita - stalno mijenjanje vremena pocetka ispita...itd..

hiljadu i jedna stvar... bitno je njima da oni upisu sto vise studenata- vise studenata vise para, popune kvotu predmeta - ubace ti nebitne predmete koji ti sutra nece  sluzit nicemu a tokom studija ti samo otezavaju, a kakav je kvalitet obrazovanja to je najmanje bitno...jos je najgore od svega kako to oni uljepsaju i lansiraju pricice u medijama ...covjek bi reko sve regularno, sve divota...nema nikakvih problema na fakultetima..

I na kraju, uvijek studenti ispadnu ti koji nevaljaju...
Aferim  :bravo:

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: BEZUSLOVNI PRELaz

Post by sentinel »

@Marx, u Zakonu stoji kako se srednja skola i fakultet upisuju prema necijim mogucnostima i sposobnostima.
Sapienti sat.

[quote="Admir_24"]
Ti za studente ?  :| pa da jesi nebi tako pisao jer bi se sjetio prosle godine i kako su ostali faxovi dobili bezuslovan ( trece - predposljednje godine koje je sustizao bolonjski sistem )..Prvo i osnovno...treba ti biti jasno da studenti druge godine nemaju nikakvu zakonsku osnovu za bezuslovan prelaz jer  vec studiraju po famoznoj  "bolonji" .. iz tebe govori zavist, ljudska ironija...znam takve ljude..prije bi da im recimo kolega ne polozi ispit nego da se oni rijese istog... ne znam sta kome od vas predstavlja hocu li ja il neko treci preci bezuslovno i kad cu zavrsiti fax kad svi na kraju moramo poloziti sve ispite i svi cemo se dobro nacekati da nadjemo posao.. Ta tvoja pitanja tipa "hocetel i bezuslovno fax da zavrsite" pa onda i onaj sljedeci post su cista ljudska zavist..ono najgore u ljudima... nedaj Boze da trecoj godini bude bezuslovan...sta bi se desilo s tobom i tebi slicnim  :zamisljen: ;)
[/quote]

Admire, ajde da se ne upustamo u moju psiho-analizu nakon samo jednog "sastanka". Ipak studiramo pravo, a ne nasu izuzetnu psihologiju. Nemam ja zavisti prema ljudima koji polazu ispite i zavrsavaju fakultet, stovise drago mi je za njih. Poznajem ih dosta na zavrsnoj godini. Meni smeta provlacenje kroz fakultet i to sto bi neki studenti da prijedju na visu godinu, a nisu to objektivno zasluzili. Smeta mi to sto neki prelaze tako da ociste godinu, neki tako da daju uslov, a sad bi neki i bez toga da daju uslov. Znam ja da imamo svakakvih profesora, jos svakakvijih predmeta, ali nazalost smo u takvoj kasi da to ne mozemo mijenjati. S jednim profesorom na jednoj godini mozes napraviti citav semestar koliko predmeta predaje, pa mu jos daju i titulu prodekana. Bolje krenuti pa mijenjati to, nego ici na proteste za bezuslovan. Radije ajmo napraviti proteste da na pravu nemamo cisto ekonomskih predmeta i da nam ne dolazi neki da predaje mikroekonomiju. Ovako mozemo kasnije samo upisati ekonomiju i poloziti razliku predmeta.

Ako je bezuslovni jedini nacin da treca godina (kojoj to prosle godine nije bilo ni potrebno, a pravili su proteste) pobjegne od ove tzv. bolonje, onda ajde recimo da je OK. Ali nikome nije palo na pamet da trazi da se zavrsava po starom sistemu, po kojem se i upisalo. I za to ima zakonski osnov.

[quote="kigen_vagabundo"]
Opet,stid me samog sebe koristit akademski merhamet i više volim časno obnovit nego da mi neko prigovara kako sam prešao na četvrtu a u stvari je isto jer oni koji bi prošli bezuslovno će opet morat ići polagat ispite godinu više da bi diplomirali.Ali,moći će se hvalit kako nisu obnavljali.Bitno je šta će reći komšiluk i tetka a pogotovo strina i dajnica
[/quote]
Upravo tako. Vise volim obnoviti godinu, nego da se na taj nacin borim da prijedjem na sljedecu.

cvjetic83
Posts: 123
Joined: Thu Jul 09, 2009 11:44 pm

Odg: BEZUSLOVNI PRELaz

Post by cvjetic83 »

na Sarajevskom fakultetu su jos prije 2 god. prebacivali studente sa trece god na cetvrtu uz bezuslovni prelazak , dakle treca god nemas ni jedan ispit polozensa trece  prelazis na 4 god. gdje sam i sama presla i upisala 4g cak sam imala i ustav sa 2 god.  Medutim odustala sam od studiranja a ovom faksu i presla na Tuzlanski naravno uz razliku predmeta koju sam morala polozit upisla sam drugu god na nasem faksu, treca sam god i ucim naravno da uspijem dat uslov i iskreno treba mi ovaj bezuslovni jer mi je stalo ne da budem 4 god nego da sto prije diplomiram...jer ako ostanemo u 3 imat cemo razlicite predmete razliku predmeta itd.... jedini uslov koji bi nam trebali mozda dat da nas natjeraju da ucimo i sto prije se rijese studenata starog sistema je da nam nedaju polagat predmete sa 4 dok neocistimo 3..... :lol: :lol: i  ja sam za  bezuslovni i trebamo se borit ...zasto da mi nemamo ako  je skoro svaki fakultet odobrio ....jesmo i mi neki pravnici imamo po zakonu pravo samo se trebamo izborit ..... :mig:

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: BEZUSLOVNI PRELaz

Post by sentinel »

Ma jedino pravo koje mi imamo je deklarativno. Kao... Imas sva prava i slobode, ali znas sta, ne mozes ti to koristiti. :)
Kakvo je to pravo koje imas, a za koje se treba boriti? Ako se treba boriti, onda ga i nemamo. :zamisljen:

Marx
Posts: 63
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:22 am

Odg: BEZUSLOVNI PRELaz

Post by Marx »

@nigga... u bosni si, mojne utopija  :D
@sentinel... opusti se ba  :)

BAJRIC
Posts: 1
Joined: Thu Jun 17, 2010 6:28 pm

Odg: BEZUSLOVNI PRELaz

Post by BAJRIC »

nebi imali prava kao studenti nove generacije bolonje sigurno(kolokvij,bodovi na osnovu prisustva...),a s druge strane bi nam bila oduzeta prava stecena upisom prije 3.godine.bili bi na nivou brucosa,status-x,znaci nista dobro za nas.  p.s.nemojte se trositi na raspavljanje sa studentima koji su zlonamjerni i od tog bezuslovnog prelaza vjerovatno nemaju nista pa se prosipaju demagogiju i stvaraju podjele

chirilo
Posts: 11
Joined: Wed Sep 08, 2010 11:54 pm

Odg: BEZUSLOVNI PRELaz

Post by chirilo »

obnovom trece bi se stvarno zakomplikovale stvari totalno :h055:

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”