PETICIJA

Rasprave o aktuelnim događanjima na fakultetu.

DA LI STE ZA POTPISIVANJE PETICIJE ZA BEZUSLOVAN PRELAZAK???

DA
23
85%
NE
4
15%
 
Total votes: 27

LaRaKroFniCa
Posts: 26
Joined: Thu Sep 24, 2009 10:21 pm

Odg: PETICIJA

Post by LaRaKroFniCa »

Ma cula sam razne price vezane za sve ovo,ali to su jos samo price..Meni nekako ostala 'upecatljiva' izjava rektora na dnevniku 'da bezuslovnog upisa nece biti',pa tesko vjerujem u bilo sta sto neko drugi kaze.Kako god,nase je da damo sve od sebe,pa kako nam bude  ;)

veliki_vezir
Posts: 67
Joined: Sat Sep 26, 2009 11:15 am

Odg: PETICIJA

Post by veliki_vezir »

[quote="zakon"]
Bravo kolege......ajmo mi malo  usporit s rasetanjem jedni drugih i  preci na ono sto i jeste povod i tema naseg razgovora.

Ovako moje licno misljenje jeste da je bezuslovni prelazak velika obmana,jer nemoze nista dobro donijeti jednom studentu.Tereti odnosno ispiti koji nisu dati prenose se u iducu godinu i dodaju onim novim,sto znaci da se stvara samo vise obaveza i tereta,a sto opet odredeni broj studenata kosta i  obnovi tu godinu na koju je bezuslovno presao. Ovdje  nije rijec o nikakvoj nagradi kako pojedine kolege navode jer niko nikome ne poklanja ocjenu niti brise neki od ispita sa spiska nepolozenih,obaveze studenta ostaju.po meni ako vec trebam obnoviti godinu bolje je obnoviti ovu u kojoj sam zapeo nego bezuslovno preci na iducu pa je obnoviti zbog nepolozenih prenesenih ispita.....
Bezuslovni prelazak je zasigurne ne tako mala obmama svih nas-nedobivamo tako puno, ali s obzirom da postoji veliki broj nasih kolega kojima treba jedan ili dva ispita za uslova i prelaz u iducu godinu, e tu bi se vec mogao i naci razlog da mi svi podnesemo ovakvu peticiju.Znamo mi dobro da nekada i znanje ne iznese pobjedu prilikom polaganja ispita,da se ispit polozi potrebno je mnogo vise ....itd

u sustini zbog ovakvih kolega ja cu  i potpisati svaku peticiju koja ce im omoguciti prelaz na iducu godinu ukoliko ce to biti stimulacija,i na taj nacin dati im sansu da s malo vise rade dodu i do onog sto zele  a to je uslov ili cista godina  po zavrsetku ljetnog semestra i  ispitnih rokova..

meni licno trenutno ne treba nesto kao bezuslovni prelaz,i i ma nas mnogo takvih,ali s obzirom da zivot nekada zna donijeti i ono sto covijek ne zeli i nemoze predvidjeti,to sto trenutno netreba neznaci da mozda u buducnosti nece zatrebati, ja dajem potpis na ovu peticiju
Tko zna svi mi sutra mozemo doci u situaciju da nas jedan ispit kosta godine a bogami to bas zna da "zaboli".

Zato bih ovom prilikom pozvao i sve one koji su dali uslov ili imaju cistu godinu da se pridruze peticiji,pokazu kolegijalnost i daju svoj potpis na ovakve zahtijeve nasih kolega,jer jedino mi si mozemo u tome i uspjeti.......
[/quote]

dobro si rekao prijatelju.Život zna donijeti...Ja sam prošle godine išao 200 na sat i nisam vjerovao da mi se može ovo dogodit.U junu dao uslov i prenio samo rimsko pravo II a bio sam siguran da je on u januaru 2009.hatma.Medjutim,planovi su se poremetili i tak je kak je.Opet mi je svejedno jer znam da neću puno dobit sa ovim ako me ovaj bude razvlačio i sljedeće godine.potpisat ću peticiju zbog kolega a ja se uzdam da ću na zadnjem roku položiti i onda rasturit treću

Miralemus
Posts: 30
Joined: Sat Jun 27, 2009 11:06 am

Odg: PETICIJA

Post by Miralemus »

[quote="sentinel"]

Ostetilo bi se studente koje uce u ne samo jednom smislu:
-Prostor na fakultetu nije zavidan i nema ga mnogo
-Neki dolaze na predavanja zato sto ili nemaju sta raditi kod kuce ili ne mogu biti kod kuce, jer ih istjeraju i provjeravaju jesu li otisli na fakultet ili jednostavno vole zajebavati profesore, pa ometaju i profesore u radu, a i studente koji bi ucili
-Po bolonjskom procesu, a i inace, bi trebalo da se zna koliko studenata moze "podnijeti" jedan profesor
-Po istom procesu se zna koliko prostora na fakultetu bi trebalo da ima svaki student
-Zasto bi nekoga nagradili da moze reci da je apsolvent, a taj "apsolvent" ima predmeta iz sve tri prethodne godine

[/quote]

Reci cemo da si u pravu, vidim ucis i ne das se. To sto si ti nabrojao za bolonjski proces su ciljevi, a jesi li kad cuo za uvjete? Sta svaki fakultet treba imati? Koliko profesora za samo jedan predmet? Revizije profesora i naravno njihovo ocjenjivanje od strane studenata? (samo nemoj spominjati onu anketu poslije prvog semestra koja je jos jedan nacin mazanja ociju). I jos milion stvari kao npr. svi ispiti bez usmenog dijela? mogao bih ovako do sutra, jer ovo nije vidjelo bolonje, od kadra, prostora i svih mogucih uvjeta. Bolonja je ekstra, ali prava bolonja i ovo nisu "mali koraci prema cilju". Oni su napravili kako njima godi tj. takvu autonomiju da im niko ne moze nista, sebe ogradili i kako oni sviraju mi moramo plesati.
Zasto se ljudi ne bi borili za bezuslovni prelazak? Zbog toga sto ce nekolicina kao ti obnoviti godinu samo zbog Rimskog prava? Nekakvo moralno stanoviste, "Hajde da svi obnovimo kad nismo ucili dovoljno?". Da li si svjestan cinjenice koju svi znamo da nemamo dovoljno profesora i oni profesori koji nam dolaze za dva najvaznija predmeta imaju svoje ciljeve i planove zbog cega su ovako rigorozni? Meni je ostala Teorija prava i Rimsko pravo citavo, ne vjerujem da cu preci ali idem dalje tj. dalje od ovog fakulteta tamo gdje cu biti druga godina jer ne planiram obnavljati, dok te sa svih strana da izvinis znas sta vec, ti samo ganjaj "moralne vrijednosti."
Last edited by Miralemus on Mon Sep 28, 2009 3:25 pm, edited 1 time in total.

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: PETICIJA

Post by otpravnik »

Danas je skupljeno 126 potpisa......
potpisivanje se nastavlja kao sto je receno sve do petka od 12:13 h ispred Pravnog fakulteta

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: PETICIJA

Post by sentinel »

[quote="Miralemus"]
Reci cemo da si u pravu, vidim ucis i ne das se. To sto si ti nabrojao za bolonjski proces su ciljevi, a jesi li kad cuo za uvjete? Sta svaki fakultet treba imati? Koliko profesora za samo jedan predmet? Revizije profesora i naravno njihovo ocjenjivanje od strane studenata? (samo nemoj spominjati onu anketu poslije prvog semestra koja je jos jedan nacin mazanja ociju). I jos milion stvari kao npr. svi ispiti bez usmenog dijela? mogao bih ovako do sutra, jer ovo nije vidjelo bolonje, od kadra, prostora i svih mogucih uvjeta. Bolonja je ekstra, ali prava bolonja i ovo nisu "mali koraci prema cilju". Oni su napravili kako njima godi tj. takvu autonomiju da im niko ne moze nista, sebe ogradili i kako oni sviraju mi moramo plesati.[/quote]
Nisi u pravu.
To sto sam ja nabrojao nisu ciljevi, nego preduvjeti bolonje koji nisu ispunjeni i nece biti ispunjeni ako se bude premekano prema studentima. Ne kazem da profesori trebaju trenirati strogocu, ali vjecni studenti se ne trebaju "uzgajati".
A ciljevi koje bolonjski proces ima su: promicanje mobilnosti studenata, uvodjenje bodovnog sistema i td.

Ne bih ti spomenuo tu anketu, ne bih se toga ni sjetio. Znam da po nekom bolonjskom procesu studenti ocjenjuju profesore. Takodjer, postoje i gostujuci profesori koji dodju na ispit i ispitaju studente, a samim time i profesore. Tako nema predrasude i privrzenosti nekim studentima, jer se ne poznaju, a profesori se ocjenjuju po tome kako su uspjeli prenijeti znanje.
Nisam siguran da je usmeni ispit u potpunosti iskljucen, ali se slazem da ih nema u klasicnoj mjeri kao sto ih ima u starom sistemu koji se kod nas i dalje krije pod krinkom bolonje.

Vjeruj mi da znam mnogo o tome sta bi bolonjski proces trebao biti i spreman sam eventualno po tom pitanju nesto i uraditi, ali kada se to nikada nece dogoditi. Jer treba doci do pravih ljudi, a to je nama studentima bez opce pobune i slaganja oko onoga sta tko zeli nemoguce.


[quote="Miralemus"]
Zasto se ljudi ne bi borili za bezuslovni prelazak? Zbog toga sto ce nekolicina kao ti obnoviti godinu samo zbog Rimskog prava? Nekakvo moralno stanoviste, "Hajde da svi obnovimo kad nismo ucili dovoljno?". Da li si svjestan cinjenice koju svi znamo da nemamo dovoljno profesora i oni profesori koji nam dolaze za dva najvaznija predmeta imaju svoje ciljeve i planove zbog cega su ovako rigorozni? Meni je ostala Teorija prava i Rimsko pravo citavo, ne vjerujem da cu preci ali idem dalje tj. dalje od ovog fakulteta tamo gdje cu biti druga godina jer ne planiram obnavljati, dok te sa svih strana da izvinis znas sta vec, ti samo ganjaj "moralne vrijednosti."
[/quote]
Ciljevi i planovi profesora koji predaju te predmete kod nas su po mom misljenju samo teorije zavjere studenata koji te predmete nisu polozili ili su ih polozili veoma tesko. Ja ipak mislim da je bolje imati dvije ili vise placa na vise fakulteta ili univerziteta, nego jednu na svom.

ado_x
Posts: 29
Joined: Tue Sep 22, 2009 11:12 pm

Odg: PETICIJA

Post by ado_x »

Bolje ucite,ima jos rokova tako da se puno i ne nadate ovoj peticiji,i ovo je savjet a ne odobravanje ili neodobravanje spomenute peticije.

Sigurno bih mogao reci da ima stvari na fakultetu koje ni meni nisu drage,pitanja bolonjskog nacina studiranja i puno toga jos,ali sve to na kraju studentske godine.Mozda ovo  sad djeluje i pomalo glupo sto se radi,ali veca glupost,barem za mene,je taj famozni "bolonjski proces",koji ce po svemu sudeci na nasem faxu bas biti proces.I sam sam student koji obnavlja godinu,tako da sam ostao uskracen za puno toga sto se tice prvog semestra ove godine,ali kome se tu žaliti kad niko nece da te slusa,odnosno to nikoga i ne zanima bolje receno.Na pocetku ove godine,studentska sluzba nema pojma sta da se radi sa nama,studentima koji obnavljaju prvu godinu,i sad opet da odem isti odgovor:"Nemam pojma".Lijepo meni rece jedan profesor jos dok sam odlucivao o tome sto upisati:"Pravni fakultet u Tuzli je crtani film",i jeste vala.Niko ne zna nista,barem sto se tice studenata,jer zna dobro dekan sto ce biti sada,a to je opet placanje upisa,a vi se sami saberite koliko je to para.Prosle godine "samo" 250 studenata je obnovilo godinu,a ove ce biti sigurno preko 400.I sad dodate ove nove,znaci bice 3u1 generacija,ma nema ludnica.I sto sad da ne potpisujemo peticiju,pa potpisimo je da pređemo u drugu godinu,makar to bilo i na ovaj nacin.Sto se mene tice,ako ne uspije peticija ja se prebacujem na drugi fakultet,jer da obnavljam godinu zbog jednog ispita vala i necu!


Sutra svi na fax i potpisujte! :d055:

nigga
Posts: 162
Joined: Mon Jul 27, 2009 11:37 am

Odg: PETICIJA

Post by nigga »

ne dolazi u obzir
degradiranje i obeshrabrivanje svakoga ko je ucio...

dalje,nejasno je zasto zelite to,taj "prelazak",kad je dovoljno boriti se i za zavrsetak svog obrazovanja prema starim pravilima,sto ima osnov u zakonu o visokom obrazovanju i statutu untz

dakle,mozete se boriti za zavrsetak skolovanja prema starom sistemu,ali vi zelite i prelazak na sljedecu godinu?

dalje,sam tip tih skolaraca i njihovog shvatanja obrazovanja... :f010: kako rece jedna studentica koja doduse i daje uslov za uslovom: "na ovaj fakultet sam se upisala jer zelim biti sudijnica".  :f035:

veliki_vezir
Posts: 67
Joined: Sat Sep 26, 2009 11:15 am

Odg: PETICIJA

Post by veliki_vezir »

[quote="nigga"]
ne dolazi u obzir
degradiranje i obeshrabrivanje svakoga ko je ucio...

dalje,nejasno je zasto zelite to,taj "prelazak",kad je dovoljno boriti se i za zavrsetak svog obrazovanja prema starim pravilima,sto ima osnov u zakonu o visokom obrazovanju i statutu untz

dakle,mozete se boriti za zavrsetak skolovanja prema starom sistemu,ali vi zelite i prelazak na sljedecu godinu?

dalje,sam tip tih skolaraca i njihovog shvatanja obrazovanja... :f010: kako rece jedna studentica koja doduse i daje uslov za uslovom: "na ovaj fakultet sam se upisala jer zelim biti sudijnica".  :f035:



[/quote]

Šta je pisac želio reći.Da je on prepametan a da smo mi papci.Jarane begaj,nisi zanimljiv

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: PETICIJA

Post by otpravnik »

[quote="nigga"]
ne dolazi u obzir
degradiranje i obeshrabrivanje svakoga ko je ucio...

dalje,nejasno je zasto zelite to,taj "prelazak",kad je dovoljno boriti se i za zavrsetak svog obrazovanja prema starim pravilima,sto ima osnov u zakonu o visokom obrazovanju i statutu untz

dakle,mozete se boriti za zavrsetak skolovanja prema starom sistemu,ali vi zelite i prelazak na sljedecu godinu?

dalje,sam tip tih skolaraca i njihovog shvatanja obrazovanja... :f010: kako rece jedna studentica koja doduse i daje uslov za uslovom: "na ovaj fakultet sam se upisala jer zelim biti sudijnica".  :f035:



[/quote]


hehehe.....zao mi je bas  :f040:
peticija je gotova skopljeno je mnoooogoooo potpisa,
tako da si ti jedan od onih koji pogresno misle......
peticija je vec na razmatranju, a sta cemo dobiti to ces vidjeti  :f040:  :d045:  :kava:

Locked

Return to “Događanja na fakultetu”