PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Podforum studenata postidplomskog studija (II ciklus) Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by MarcusTulliusCicero »

Od peticije nemate nikakvu korist, ali baš nikakvu. Pisali smo mi peticije u kojima smo sakupljali i više od hiljadu potpisa.

Što se tiče upisa dodatnog broja studenata MORA se tražiti saglasnost MInistarstva i to je Fakultet i učinio, ali znate i sami kakva je situacija sa Vladom Kantona Sarajevo. Jedna pala, pa tehnički mandat, pa sad druga došla. Totalni rusvaj.

LordRaven
Posts: 98
Joined: Fri Oct 23, 2009 5:31 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by LordRaven »

Da li čekati tu odluku ili uzeti papire, pitanje je sad! Šta se na kraju riješi za DL, biro ili ne?

Anna
Posts: 215
Joined: Fri May 29, 2009 3:36 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Anna »

sta je sa nama koji smo primljeni pa nestali sa spiska,je li se ovo ikad ranije desavalo????

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by nuki_cika »

MTC
A zašto studenti da ispaštaju samo zato što je pala Vlada i ne mogu omogućiti usvajanje odluke da se prime svi koji su aplicirali za drugi ciklus?
Zašto im uvijek dozvoljavati da mi mladi budemo žrtve njihovih neslaganja i nedogovaranja već 20 godina?
Zašto uzroke uvijek tražiti u političkim prepucavanjima kojih nikad dosta u ovoj da se ne izražavam ako se uopšte može nazvati država.

Ti si  bolje od mene upoznat šta su oni uradili sa prvim ciklusom i koliko su rokova ukrali studentima,al bukvalno ukrali ,a smanjenje broja rokova je zahtjevalo i promjene uvijeta studiranja na pravnom fakultetu,a a jel do toga došlo-NIJE prema tome isto vrijedi i za drugi ciklus

Svi studenti koji su upisani na pravni fakultet i koji završe 4 tu godinu MORA im biti omogućen upis na master studij.To nije luksuz to je potreba.To nije dokotorat,to je sad obaveza i potreba i samo predstavlja nastavak studija.
STOP DISKRIMINACIJI!!!
Ako se rješavanju ovog problema ne pristupi odmah,to će nas dočekati i iduće godine

I necemo peticije nikakve,nego ćemo im fino lijepo gore uletiti polupati i poderati sve one glupe odluke koje su usvojili

Kad sam završio fakultet oni se sad dosjeitili da nas upoznaju s tim da je da je prosjek ocjena bitan za drugi ciklus,pa gdje to ima :h055:
Last edited by nuki_cika on Mon Dec 03, 2012 9:42 pm, edited 1 time in total.

Smmokvica88
Posts: 86
Joined: Mon Nov 30, 2009 3:07 am

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Smmokvica88 »

A ima li neko iskustva sa pisanjem molbe za odobravanje placanja u dvije rate... Sta se navodi u toj molbi i dda li je potrebno priloziti neki dokument kao dokaz... Tipa potvrdu sa biroa ili tako nesto... I ciklus sam zavrsila u statusu redovnog studenta a sad sam na dl-u pa nemam iskustva s tim... Unaprijed hvala na odgovoru- ukoliko je neko upucen :))))

Fadi
Posts: 14
Joined: Mon Nov 16, 2009 9:14 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Fadi »

Slazem se sa kolegom u svemu smao necemo nasilje heh nismo za to studirali sve ove godine, sve sto si naveo treba navesti u peticiji, i da za upis na master potrebno je imati 240 bodova a ne prosjek i to si u pravu... a ja ipak islim da bi peticija uspjela...

ClEoPaTrA
Posts: 1462
Joined: Mon Jul 06, 2009 12:33 am

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by ClEoPaTrA »

Master studij nigdje u svijetu nije obavezan, stoga je nemoguće zahtijevati od nekog da odobri upis za svakog ko preda dokumente.

Ok, moguće je i to, ali uz velike iznose kao što je to nekad bilo. Skoro pa 15 000 KM svaki student koji je želio imati zvanje magistra pravnih nauka je morao uplatiti tokom dvije godine studiranja.

U biti, nije mi jasno da li ste prilikom apliciranja za master studij imali podatak koliko studenata se može upisati u redovne, redovnosamofinansirajuće i DL studij...

Ako je ta informacija bila pravovremeno dostupna, onda je veoma teško sad bilo što tražiti. Vanredni studij je ukinut, i u poslijednjih nekoliko mjeseci sam baš radila dvije žalbe osoba koje imaju preko 25 godina, studirale su putem DL studija na Ekonomiji i bili prijavljeni na birou. Biro im je DL studij priznao kao redovan, te moraju izvršiti povrat sredstava i naknadu štete. Pomalo apsurdno.

Osobe koje su se nalazile na prvobitnom spisku, a sada su nestale bez bilo kakvih tragova, zasigurno imaju pravno uporište za žalbu. Oba spiska su bila potpisana, što znači i da su pravno relevantna.

Završili ste fakultet, sada ste pravnici i morate se legalno boriti za svoja prava. Niko vam ništa neće servirati na tanjiru, ali svakako ne možete ni dobiti nešto što nije pravno utemeljeno.

I da...svi vi koji imate ponudu za posao, a još uvijek se dvoumite- posao prihvatite, a master studij nije uopće težak. Sve možete stići ;)

Fadi
Posts: 14
Joined: Mon Nov 16, 2009 9:14 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Fadi »

A u molbi ono standardna forma samo napises molba za odobravanje placanja master studija u 2 jednake rate jer nisam u mogucnosti da sve uplatim odjednom..a vjeruj da su tako prije kao sad uplatis prvu ratu a drugu moras do kraja godine al molim te koja korist od toga, pa naravno to moze samo na nasem fakultetu... al molim te raspitaj se ipak mozel to nazovi ih, sad kontam da sam to cula kako je nekom rekla na studenskoj al ovoj dodiplomskoj al radi se na istom pricipu...

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by nuki_cika »

Kolegice kleopatra
Napravili su ga kao da je obavezan
Kolega fadi hahahah,salim se,bilo bi previše pričinjavati štetu,nasiljem se ništa ne postiže :) :)

ClEoPaTrA
Posts: 1462
Joined: Mon Jul 06, 2009 12:33 am

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by ClEoPaTrA »

Prošle godine nije bilo moguće studij uplatiti u dvije rate. Cjelokupan iznos se morao uplatiti ODMAH, tj, u roku 7 dana od dana objavljivanja rezultata.

Naravno, možda je ove godine drugačije. Provjerite na vrijeme, kako se ne bi desilo da pojedinci uživaju to pravo, a ostali budu totalno neinformisani.

@nuki_cika: Ne smatram da je Master studij obavezan, naročito ovakav kakav je ponuđen na našem fakultetu. Pregledajte oglase za posao, nijedan ne traži magistra prava iz oblasti koje su trenutno ponuđene. Na tržištu prolazi jedino građanski, krivični, upravni i ekonomski smjer, a teško da će uopće ko tražiti magistra prava, jer to su dodatni bodovi, a svakako i dodatni novac koji poslodavac mora obezbijediti zaposleniku sa skoro istim znanjem kao i onom što je završio samo dodiplomski studij.
Last edited by ClEoPaTrA on Mon Dec 03, 2012 10:10 pm, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “II ciklus studija”