PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Podforum studenata postidplomskog studija (II ciklus) Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Alen89
Posts: 2458
Joined: Wed Jul 01, 2009 1:49 pm

PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Alen89 »

@lilki
Historijski i krivicnopravni smjer! :)
Kazu da se dosta raje prijavilo na master, tj od 150 (koliko primaju) vec imaju 300 prijava! :/

pravnik_123
Posts: 578
Joined: Wed Jan 20, 2010 4:24 pm

PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by pravnik_123 »

Kakav je medjunarodno-pravni smjer?  Cini se kao vrlo zanimljiv, pa da pitam kolege ako mogu da podijele svoja isustva? Hvala

Harvester_of_Sorrow
Posts: 1320
Joined: Thu Feb 04, 2010 2:48 pm

PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Harvester_of_Sorrow »

Odmah u startu izvinjavam se kolegama što ranije ne podijelih koju informaciju jer nisam dugo bio kako treba na forumu. Mogu vam prenijeti neka iskustva od prošle godine i pomoći vam (nadam se) u odabiru katedre:

1. Prošle godine ponuđene su četiri katedre : historijska, upravna, krivična i naknadno dodana ekonomska. Upisivalo se po slijedećem sistemu: Svaka katedra dobija 13 redovnih, 13 r. samofinansirajućih i 13 dl studenata. Ukupno: 4x 39 =156 studenata. Napominjem da smo ovu informaciju o sistemu 13, 13, 13 dobili tek kad smo vidjeli listu. Kriterij rangiranja po katedrama bio je  prosjek ocjena, te dodatni kriterij prednosti (mislim samo u slucaju jednakog prosjeka) za djecu poginulih, demobilisanih pripadnika oruzanih snaga.
2. Prijavljivali su se studenti ovako: 206 studenata prijavilo se na krivičnu katedru, 51 student na upravnu katedru, 21 student na historijsku katedru, i na 1, 2 mjeseca kasnije dodanu ekonomsku samo 7 studenata.
3. U okviru krivicne katedre popunjena su sva R, RS, DL mjesta i sada cu vam navesti najnize primljene prosjeke: prosjek zadnje primljenog studenta redovnih (13. na spisku) bio je: 8,71, ukupno se prijavilo 39. Prosjek zadnjeg primljenog RS studenta bio je: 7,57 ukupno se prijavilo 45, i prosjek zadnjeg primljenog DL studenta bio je: 7,77 ukupno se prijavilo 113.
4. U okviru upravne katedre kod redovnih popunjeno je samo 12 od 13 mjesta  i najnizi prosjek primljen bio je: 6,80. Na RS popunjeno je samo 7 od 13 i najnizi prosjek bio je: 6,53. Kod DL primljeno je svih 13 od 30 prijavljenih i najnizi prosjek primljen je: 7,40. 
5. U okviru historijske katedre: redovni samo 6 od 13, najnizi prosjek 6,51; RS 10 od 13, najnizi prosjek: 6,24; DL 5 od 13 najnizi prosjek: 6,50.
6. U okviru ekonomske katedre: 1 od 13 redovnih sa prosjekom 6,39; 3 od 13 RS, najnizi prosjek 6,56 i DL 3 od 13 najnizi prosjek 6,40.

E tu je nastao belaj. Od 200 i kusur ljudi na krivicnoj samo 39 primljeno, a na nekim katedrama manjka studenata pa se dao dopunski rok upisa po slijedećim pravilima: studenti koji nisu primljeni mogu konkurisati ponovo na katedre i za nacine studiranja gdje ima manjka studenata, međutim: NE MOŽE SE MIJENJATI PRVOBITNO ODABRAN NAČIN STUDIRANJA. Znači ako ste u prvom krugu odabrali DL na krivičnoj i niste prošli, pa mislite da možete upasti sad u redovne na ekonomskoj, ne može. Ostajete DL ako ima gdje manjka na drugoj katedri DLovaca i tu se prijavljujete. Kriterij je naravno opet prosjek.

Što se tiče samih katedri moram reći da je iz mog ličnog iskustva, te upoređivanja sa prijateljima na drugim katedrama, historijsko-pravna katedra odlična. Odlični profesori i odlični asistenti (demonstratori). Rimsko pravo kod profesora Drine i demonstratorice Londrc nije ono što zamišljate sa prve godine nego daleko zanimljivije. Radi se o rimskom pravu nakon pada zapadnog Rimskog carstva, njegovoj recepciji u Europi, razvoju pravne nauke na temeljima rimskog prava. Slično predmetu Europsko privatno pravo. Kod profesora Karčića rade se raznorazni tekstovi iz komparativno-pravne historije, od drevnog prava,  šerijatskog prava, preko common law, do savremenih pravnih pitanja u vidu globalizacije, postmoderne, terorizma, itd. Kod prof. Durmiševića radi se historija države i prava BiH, drugosemestralni predmet. Uglavnom na ovoj katedri nema izostajanja ako ste R i RS, non-stop se pišu eseji i seminarski radovi, diskutuje o tekstovima, dajete svoje mišljenje, itd.
Za ostale katedre mogu vam samo pobrojati profesore:
Na krivičnoj katedri profesori su: prof. Hajrija, prof. Tomić i prof. Petrović. Građanska prof. Povlakić, prof. Misita, prof. Bikić. Međunarodna: nisam u toku da li prof. Borić još predaje i tu fkt pojma nemam.
Moja preporuka ako želite da se usavršite u teorijskom smislu, usavršite pisanje i kritičko razmišljanje najviše će vam pomoći historijska katedra. Ako želite da se usavršite praktično, nekada u advokaturi, izaberite građansku, ili krivičnu katedru. Nekada se na postdiplomskim studijima izučavala čisto metodologija, ovo sada je više specijalizacija. Međutim, metodologija vam je neophodna ako se vidite u pravnoj teoriji, a od ove četiri katedre mislim da vam najbolju podlogu za takvo nešto daje historijska katedra dok će se onima koji nemaju interesa za ovo možda čak učiniti i dosadnom i preporučujem im građansku i krivičnu katedru kao bliže pozitivnom pravu. Za medjunarodnu nažalost nemam šta reći jer nisam dovoljno upućen. Što se tiče prisustva na historijskoj se sigurno gleda prisustvo imate pravo na 3 izostanka maksimalno, na krivičnoj mislim da je isto tako. Radi se u manjim grupama i mnogo je lakše voditi evidenciju. Poznavajući profesore sa građanske katedre mislim da će se pravila oko izostanaka isto tako maksimalno poštovati. Prisustvo vam obezbjeđuje potpis. DL način studiranja je za one koji žele da studiraju i rade. Za njih će prisustvo biti obavezno samo na dva časa, ali napominjem da će DL studenti imati redovan kontakt sa profesorima i to putem interneta. Više o DL studiju pogledajte ovdje: http://studomat.ba/studentske-novosti/9592/ .
Izvinjavam se na obimnom postu i ukoliko imate bilo kakvih pitanja pitajte rado ću vam odgovoriti i pomoći. :)
Last edited by Harvester_of_Sorrow on Thu Sep 12, 2013 12:53 pm, edited 1 time in total.

dzejms
Posts: 3
Joined: Thu Apr 26, 2012 7:29 pm

PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by dzejms »

Kolega svaka cast na iscrpnom postu. Ipak koliko vidim nije nemoguce biti primljen s prosjekom 8 u RS i DL studente. :D

pravnik_123
Posts: 578
Joined: Wed Jan 20, 2010 4:24 pm

PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by pravnik_123 »

Hvala I od mene kolega. Imam osjecaj da ce I ove godine nastati ''belaj'' s obzirom na veliki broj studenata koji su se prijavili:-)  .

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by MarcusTulliusCicero »

Borislav Petrović ponovo dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
http://studomat.ba/pravni-fakultet-univ ... evu/15383/

Har3
Posts: 94
Joined: Sun Apr 19, 2009 5:13 pm

PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Har3 »

Da li neko ima podatak koji od profesora predavati na međunarodno-pravnom smjeru i krivičnopravnom smjeru?

Da li nastavaka na svakom od smjerova podrazumjeva izradu seminarskih radova (i za DL studente)?

Harvester_of_Sorrow
Posts: 1320
Joined: Thu Feb 04, 2010 2:48 pm

PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Harvester_of_Sorrow »

Za krivično-pravni smjer je već navedeno da se radi o profesorima: Sijerčić-Čolić, Tomić i Petrović. Za međunarodno-pravni smjer je profesorica Borić moguće i profesorica Bakšić-Muftić. Pisanje radova je neophodno kao jedna okvirna priprema za izradu master teze. To ti ovisi od katedre do katedre, a konkretno ćeš saznati početkom predavanja. Preporučujem da pišete čak i ako nije obavezno, mnogo će da vam znači.

Nessa
Posts: 434
Joined: Wed May 27, 2009 11:00 am

PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Nessa »

da se osvrnem na prethodnu stranu: mislim da ce se ove godine najvise ljudi prijaviti na historijsko pravnu katedru nakon sto vide kolegin post :D

Harvester_of_Sorrow
Posts: 1320
Joined: Thu Feb 04, 2010 2:48 pm

PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Harvester_of_Sorrow »

To bi bila greška jer sam siguran da su i druge katedre dobre, samo eto što sam ja bio dio ove historijske pa mogu reći o njoj najviše i iskustva su pozitivna. :) Da se javi još neko od kolega moje generacije sa drugih katedri da vam detaljnije kaže o drugim katedrama, situacija bi bila drugačija. Nemojte da vas moj post usmjerava ka bilo kojoj katedri sami odlučite šta vas od ponuđenog najviše zanima i gdje se vidite.
Last edited by Harvester_of_Sorrow on Thu Sep 12, 2013 6:48 pm, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “II ciklus studija”