PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Podforum studenata postidplomskog studija (II ciklus) Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Dita
Posts: 22
Joined: Tue May 24, 2011 4:04 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Dita »

Kolega pravnik_123 je potpuno u pravu. Barem kod nas na fakultetu prosjek nije mjerilo znanja, jer sam neka bila na usmenim ispitima sa desetkasima, koji su izrazito glupi, a desetke dobiju ulizivanjem na casovima i strebanjem do besvijesti. Prema tome, bitno je znati i razumjeti ono sto se naucilo, a ne recitovati kao pjesmicu u prvom osnovne. Cast izuzecima, ali sam upoznala malo pametnih desetkasa. Pametniji su oni koji su imali sedmice i osmice. A kod nas na faxu se zna koji je nacin ocijenjjivanja. Uradis sve i dobijes najnizu ocjenu ili pises gluposti(sociologija) i dobijes desetku. Molim vas, kakav prosjek. Ali, prijemni je potpuno ispravna stvar. Nju je trebalo uvesti i na dodiplomskom. Barem ne bi imali toliko otpada na fakultetu.

esko_13333
Posts: 6
Joined: Thu Nov 15, 2012 12:14 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by esko_13333 »

ima li ikakvih novosti za master, rang lista???
Last edited by esko_13333 on Fri Nov 16, 2012 1:14 pm, edited 1 time in total.

Harvester_of_Sorrow
Posts: 1320
Joined: Thu Feb 04, 2010 2:48 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Harvester_of_Sorrow »

Prosjek 8.5 uvoditi kao minimalan za upis na master studij, a pritom imati pismene ispite za vrijeme dodiplomskog, je nespojivo. Po meni je daleko teze takav prosjek drzati sa pismenim ispitima nego sa usmenim kako je ranije bilo.

Rabya
Posts: 44
Joined: Mon Dec 07, 2009 2:40 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Rabya »

[quote="Ljubicica_"]
zaista ne razumijem kojom logikom se vodite :k837: prvo ste se bunili i zahtjevali da produze rok za prijavu ( konkurs ) a sad kao nema rezultata sta ce sa 150 studenata koji su viska, ne mogu se odreci para ???? DA KONKURS NISU PRODUZILI OVOGA NE BI BILO

[/quote]
Slažem se.

Nell
Posts: 14
Joined: Thu Sep 22, 2011 1:40 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Nell »

[quote="reuf"]
Sta se ljudi zamarate brojem studenata, zasto vodite brigu o stvarima koje vas se ne ticu? Pusti ljude nek studiraju, ko zeli bujrum! Na nasem fakultetu nema nikakvih pravila, ocjenjivanje je presmijesno, i vi sad pricate o nekim kriterijima i glupostima na master studiju... Uredu, uvesti objektivne kriterije, pismene ispite, skale ocjenjivanja, najaviti na pocetku prvog ciklusa studentima da ce im za upis u drugi biti potreban prosjek...itd...pa tek onda pricati neke price o prosjecima. Ovako je to smijesno. Eto vi se nasli uvrijedjeni sto ce upisat vise studenata master...svasta...

Ako nemate sta pametno reci da pomognete nekome, bolje i nemojte...

[/quote]

Svaka cast :) potpuno se slažem. Da je objektivan bio dodiplomski studij, pa hajd, i po ocjenjivanju i po svemu ostalom..cccc

jacqueline
Posts: 18
Joined: Sun Jun 28, 2009 5:59 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by jacqueline »

[quote="reuf"]
Sta se ljudi zamarate brojem studenata, zasto vodite brigu o stvarima koje vas se ne ticu? Pusti ljude nek studiraju, ko zeli bujrum! Na nasem fakultetu nema nikakvih pravila, ocjenjivanje je presmijesno, i vi sad pricate o nekim kriterijima i glupostima na master studiju... Uredu, uvesti objektivne kriterije, pismene ispite, skale ocjenjivanja, najaviti na pocetku prvog ciklusa studentima da ce im za upis u drugi biti potreban prosjek...itd...pa tek onda pricati neke price o prosjecima. Ovako je to smijesno. Eto vi se nasli uvrijedjeni sto ce upisat vise studenata master...svasta...

Ako nemate sta pametno reci da pomognete nekome, bolje i nemojte...

[/quote]

Ne znam kako nas se ne tiču stvari o kojima ovdje pišemo, evo konkretno: mene se itekako tiče što od augusta kada je otvoren konkurs čekam rezultate - u pitanju su tri mjeseca, to nije kratak vremenski period. A ništa od ovoga se ne bi desilo da se iz nekog razloga ove godine ne mora primiti svako ko je predao dokumente. Visoko obrazovanje nije obavezno, pogotovo master. Tako da ne vidim realan i opravdan razlog radi kojeg se toliko izlazi studentima u susret da im se, eto, omogući studiranje da se ne bi, ne daj Bože, nečija prava ugrozila. Molim lijepo.

I čisto sumnjam da ovdje ikoga vrijeđa broj studenata na masteru (što se mene lično tiče, može nas biti i pet hiljada),  ali je ogroman problem što je to odlučeno tek po zatvaranju konkursa: koja je onda poenta raspisivanja konkursa za 150 mjesta, ako će svejedno biti primljen svako ko konkuriše? Ako su htjeli 300 studenata - trebali su raspisati konkurs za 300. A neki kriterij mora postojati - bilo prosjek, bilo prijemni ispit.

Zaista interesantno kako su svi uvijek složni i kako se govori "pustite ljude" kada treba da se bori za dodatna mjesta na masteru, socijalne rokove, prenošenje ispita i slično, a kako svako ko je zadovoljio tražene kriterije ili ima sreće ili ima štelu ili se uvlači profesorima, a to da je pametan ne dolazi u obzir.
Last edited by jacqueline on Sun Nov 18, 2012 10:17 pm, edited 1 time in total.

Tanjah
Posts: 33
Joined: Mon Oct 11, 2010 9:09 am

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Tanjah »

Ima li neko info da li je do ovolikog priliva studenata doslo i zbog apliciranja bakalaureata prava i dipl. pravnika sa Pravnog fakuletata u Kiseljaku ili Travniku, ist. Sarajevu... Ako je tacno da i studenti sa raznih privatnih fakulteta za koje svi znamo kako se zavrsavaju mogu ravnopravno aplicirati za master na drzavnom  fakultetu, onda je ovo propast svih kriterija....

Zena Macka
Posts: 7
Joined: Wed Dec 14, 2011 6:42 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Zena Macka »

Hajmo se dogovorit da u cetvrtak il petak svi dodemo na fax,zakrcimo ulicu i pozovemo novinare.Mislim da ce isti dan izbacit tu rang listu!Paa oni bas nas levate,ovo zaista vise nema smisla kao da mi nismo fax ni zavrsili,bas budale rabe od nas.Da odredimo datum i svi da dodemo.Mozda nije po zakonu sve to al nije ni ovo sto oni rade nama,zavlacit ovoliko i pitanje je do kad ce nas jos ako nesto ne poduzmemo.

ClEoPaTrA
Posts: 1462
Joined: Mon Jul 06, 2009 12:33 am

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by ClEoPaTrA »

Poštovani, forum nije mjesto organizovanja bilo kakvih protesta ili dogovaranja istih. Molim vas da poštujete pravila, držite se tematike i ne koristite prilično vulgarne riječi prilikom pisanja. Svi studenti su u istoj situaciji i čekaju objavu rang liste. Vaši prijedlozi u vezi sa drugačijim načinom rangiranja, eventualnim prijemnim ispitom su sigurno na mjestu, i dobro bi bilo da iste uputite prema USP-u koji jedini štiti vaša prava i zastupa vas na NNV. Lijep pozdrav i mnogo sabura sa objavom rang liste, a svakako i master studijem. :-)

reuf
Posts: 214
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:41 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by reuf »

[quote="jacqueline"]
Ne znam kako nas se ne tiču stvari o kojima ovdje pišemo, evo konkretno: mene se itekako tiče što od augusta kada je otvoren konkurs čekam rezultate - u pitanju su tri mjeseca, to nije kratak vremenski period. A ništa od ovoga se ne bi desilo da se iz nekog razloga ove godine ne mora primiti svako ko je predao dokumente. Visoko obrazovanje nije obavezno, pogotovo master. Tako da ne vidim realan i opravdan razlog radi kojeg se toliko izlazi studentima u susret da im se, eto, omogući studiranje da se ne bi, ne daj Bože, nečija prava ugrozila. Molim lijepo.

I čisto sumnjam da ovdje ikoga vrijeđa broj studenata na masteru (što se mene lično tiče, može nas biti i pet hiljada),  ali je ogroman problem što je to odlučeno tek po zatvaranju konkursa: koja je onda poenta raspisivanja konkursa za 150 mjesta, ako će svejedno biti primljen svako ko konkuriše? Ako su htjeli 300 studenata - trebali su raspisati konkurs za 300. A neki kriterij mora postojati - bilo prosjek, bilo prijemni ispit.

Zaista interesantno kako su svi uvijek složni i kako se govori "pustite ljude" kada treba da se bori za dodatna mjesta na masteru, socijalne rokove, prenošenje ispita i slično, a kako svako ko je zadovoljio tražene kriterije ili ima sreće ili ima štelu ili se uvlači profesorima, a to da je pametan ne dolazi u obzir.
[/quote]


Ovo boldirano je vec domen tebe i tvoje sebicnosti, ili ajde da ne budem grub - zainteresovanosti samo za svoj status. Svi smo zainteresovani da sto prije vidimo rezultate, ali ja recimo nemam nikakav problem sa time da cekam jos i vise, ako to znaci da ce primit jos nekoliko studenata, mojih kolega, vjerovatno i  prijatelja. I, s obzirom da tokom studija nisam dijelio i gradirao ljude na osnovu ocjena, bice mi drago vidjeti sto vise ljudi na masteru sa kojima sam studirao, ja bi volio da bude da nas bude 600.

Ajde, valjda sam to samo ja...a evo stvarno mi je zao sto si ti tako nasekirana jer moras da cekas rezultate. Zelim da ti sto prije izadju, i da budes prva na spisku. Boldirana. U razlicitoj boji.


:d055:

Post Reply

Return to “II ciklus studija”