PFTZ: Međunarodno privatno pravo

Još malo, pa gotovo!
Shmizla
Posts: 122
Joined: Fri Jan 29, 2010 4:43 pm

Odg: Medjunarodno privatno pravo

Post by Shmizla »

jel imaju danas predavanja ili vježbe iz Mpp-a??  :f035:

jasminskahic
Posts: 19
Joined: Thu Oct 28, 2010 12:08 am

Odg: Medjunarodno privatno pravo

Post by jasminskahic »

[quote="Shomi"]
Imas da uzmes na Sarajevskom odjeljenju.
[/quote]
ima i ispred faxa oni sto prodaju kopirane

Sandra Softic
Posts: 113
Joined: Thu Oct 08, 2009 4:46 pm

Odg: Medjunarodno privatno pravo

Post by Sandra Softic »

Zna li neko imaju li sutra 100% predavanja?  ;)

kigen_vagabundo
Posts: 13
Joined: Thu Aug 26, 2010 3:04 pm

Odg: Medjunarodno privatno pravo

Post by kigen_vagabundo »

[quote="Sandra Softic"]
Zna li neko imaju li sutra 100% predavanja?  ;)
[/quote]

Danas oko 11.30 h grupa apsolvenata se raspitivala dal dolazi profesor jer trebaju imat usmeni.Ass Jasmina im odgovara da nije stupila u kontakt sa profesorom jer je nedostupan.Dal je bilo kakvih izmjena kasnije u toku dana,nisam upućen

Jethro
Posts: 2
Joined: Mon Nov 16, 2009 9:51 pm

Odg: Medjunarodno privatno pravo

Post by Jethro »

Da li ce biti predavanja danas

EdinTZ
Posts: 84
Joined: Sat Aug 29, 2009 9:03 am

Odg: Medjunarodno privatno pravo

Post by EdinTZ »

Drustvo jesam li ja dobro shvatio da ce biti kolokvij iz ovog sad u dec, ili nema od toga nista?

dijana.m
Posts: 56
Joined: Tue Aug 31, 2010 10:57 am

Odg: Medjunarodno privatno pravo

Post by dijana.m »

Interesuje me da li moze izdanje knjige 2006.,ili mora 2008.,jer ima samo na Sa pravu!

jasminskahic
Posts: 19
Joined: Thu Oct 28, 2010 12:08 am

Odg: Medjunarodno privatno pravo

Post by jasminskahic »

kakav je kolokvij iz MPP, to je neka pogresna info, ja kako znam nece ga ni biti, niti je ko spominjao da bi trebao biti...

Random
Posts: 19
Joined: Mon Jan 18, 2010 3:32 pm

Odg: Medjunarodno privatno pravo

Post by Random »

i hoce li neam neko ispticati kakav je bio ispit?

Ena Piragic
Posts: 539
Joined: Wed May 12, 2010 12:23 am

Odg: Medjunarodno privatno pravo

Post by Ena Piragic »

Drage kolege, evo pitanja sa ovog ispita od 15. januara, do kojih sam ja uspjela doći.

1.U medjunarodnom privatnom pravu postoje 2 opsta principa u odredjivanju mjerodavnog prava za reguliranje privatnopravnih odnosa sa inostranim elementom.Navedite koja!
2.Navedite Haske konvencije koje su na snazi u BiH!
3.Koji su kriteriji vezivanja prisutni kod odredjivanja personalnog prava pravne osobe?
4.Objasnite princip karakteristicne prestacije kod odredjivanja mjerodavnog prava za ugovorne odnose?

Zadaci:
1.U januaru 2011.godine pravno lice sa sjedistem poslovanja u Tuzli (A) koje je 27.04.2010. sa firmom iz Italije (B) u Rimu zakljucilo ugovor o gradjenju,podnosi tuzbu za raskid ugovora i naknadu stete.Navedenim ugovorom B se obavezao da za potrebe A izgradi sportsku dvoranu u Tuzli,dok se A obavezao da za obavljeni posao plati B iznos od 5.000.000 KM.U slucaju spora stranke su ugovorile nadleznost Opcinskog suda u Tuzli.Rok za zavrsetak radova ugovoren je do kraja 2010.,kada bi A trebao izvrsiti placanje.B nije u roku izvrsio radove,jer je sredinom 2010. godine zapoceo drugi projekat na izgradnji brane u Rumuniji.Koje je pravo mjerodavno za postavljeni tuzbeni zahtjev?

2.Osoba A,drzavljanka Malte,udala se za B,drzavljanina Njemacke,nakon cega su tri godine zivjeli u Sarajevu.Zbog nesuglasica u braku,A je napustila B,te nastavlja zivjeti u Sarajevu,gdje radi u predstavnistvu jedne francuske firme,dok se B vraca u Njemacku.Godinu dana nakon rastave,A pred sudom u Sarajevu podize tuzbu za razvod braka.
Napomena:Pravo Malte ne dozvoljava razvod braka.
Moze li se brak razvesti po pravu BiH? Zasto?

Post Reply

Return to “Četvrta godina”